Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-10, 13:20 Autor: PAP

Rzeszów/ Lekarze ze szpitala uniwersyteckiego wykonali tysięczną operację w asyście robota

Chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie wykonali tysięczną operację w asyście robota da Vinci. Korzystają z jego pomocy pięć dni w tygodniu. W kolejce na zabieg pacjenci czekają miesiąc.

Tysięcznym pacjentem był 50-letni mieszkaniec powiatu niżańskiego (woj. podkarpackie). Lekarze zdiagnozowali u niego raka prostaty we wczesnym stadium rozwoju. Operacja odbyła się w środę, 10 lipca, trwała 1,5 godziny i przebiegła zgodnie z planem.


„U mężczyzny zostały zaoszczędzone pęczki naczyniowo-nerwowe, tym samym jest duża szansa na szybki powrót do zdrowia, tj. do pełnego trzymania moczu i prawidłowej potencji. Pacjent powinien dzień po operacji opuścić szpital” – przekazał dyrektor szpitala, urolog Janusz Ławiński, operator robota da Vinci.


W szpitalu uniwersyteckim operacje z zastosowaniem da Vinci przeprowadzają nie tylko zespoły urologów, ale także chirurgów i ginekologów.


„Da Vinci ułatwia nam pracę. Pozwala na dziesięciokrotne powiększenie operowanego pola, eliminuje drżenie rąk, wszystko dobrze widać w trudnodostępnych miejscach. Pozwala na precyzyjne i małoinwazyjne zabiegi, a to już korzyść głównie dla pacjenta, który traci mniej krwi, jest też mniejsze ryzyko powikłań i skrócony czas rekonwalescencji” – wyjaśnia urolog Jakub Kępisty.


Operacje z udziałem robota da Vinci w szpitalu przy ul. Szopena wykonywane są od maja 2021 roku. Wówczas robot był dzierżawiony i pracował przez osiem dni w miesiącu. Teraz szpital ma robota na wyłączność, kupił go w grudniu 2022 roku. Wykonuje około 40 operacji w miesiącu, wszystkie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ubiegłym roku rzeszowscy lekarze sięgnęli po da Vinci 753 razy, a od początku br. - 247.


Szpital ma cztery zespoły lekarzy, którzy zdobyli uprawnienia do obsługi robota: dwa urologiczne i po jednym ginekologicznym i chirurgicznym. „Ich doświadczenie, liczba przeprowadzonych zabiegów i wyniki sprawiają, że w szpitalu leczą się też pacjenci spoza województwa podkarpackiego” – podkreśla rzecznik szpitala Andrzej Sroka. W najbliższych planach są operacje częściowej nefrektomii nerki, cystektomii radykalnej i zabiegi torakochirurgiczne.


Szpital przy ul. Szopena od stycznia 2023 roku należy do Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczelnia potrzebowała go, żeby kształcić studentów na kierunku lekarskim i rozpocząć budowę największego na Podkarpaciu szpitala w Świlczy. Jest też jednym z ośrodków, w których szkoleni są przyszli operatorzy da Vinci.


Prof. Adam Reich, rektor-elekt, planuje kupić drugą konsolę do obsługi robota. „Żeby kształcić kolejnych specjalistów. Będą mogli na żywo śledzić to, co robi główny operator i pod jego nadzorem wykonać nieskomplikowane procedury. Przeprowadzamy coraz więcej operacji i z coraz szerszej grupy, ale to jest nadal kropla w morzu potrzeb” – stwierdził w rozmowie z PAP prof. Reich. (PAP)


autorka: Agnieszka Lipska


al/ agz/


Kraj i świat

2024-08-05, godz. 07:40 Paryż/kajakarstwo – Naja na czwartych igrzyskach po piąty medal, "Atomówki" wśród faworytek Reprezentacja w sprincie kajakowym we wtorek rozpocznie rywalizację na torze regatowym w podparyskim Vaire-Sur-Marne o medale olimpijskie. O piąte podium na… » więcej 2024-08-05, godz. 07:40 80 lat na warszawskiej Woli Niemcy rozpoczęli rzeź jej mieszkańców 80 lat temu, między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja… » więcej 2024-08-05, godz. 07:40 Paryż/kajakarstwo - Rosolska: Mazurek Dąbrowskiego jest coraz bliżej Trzykrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie Beata Rosolska powiedziała PAP, że wierzy w życiową formę polskiej ekipy kajakarek podczas igrzysk olimpijskich… » więcej 2024-08-05, godz. 07:30 Agnieszka Cubała: część historyków uważa, że cywile nie byli uczestnikami Powstania Warszawskiego W dotychczasowej historiografii niewiele miejsca poświęcało się ludności cywilnej. Niektórzy nie zaliczają jej nawet do grona uczestników powstania. Nie… » więcej 2024-08-05, godz. 07:20 Wojciech Kalwat: Romuald Traugutt widział Polskę jako naród wolny Romuald Traugutt mówił, że Rosja musi pogodzić się z tym, że inne narody zasługują na wolność od jej panowania - mówi PAP Wojciech Kalwat z Muzeum Historii… » więcej 2024-08-05, godz. 07:20 160 lat temu u stóp Cytadeli zamordowano Romualda Traugutta 160 lat temu, 5 sierpnia 1864 r. władze rosyjskie dokonały egzekucji Romualda Traugutta, dyktatora Powstania Styczniowego i jego współpracowników. Traugutt… » więcej 2024-08-05, godz. 07:20 Podlaskie/ KAS udaremniła przemyt papierosów w pociągu towarowym z Białorusi Przemyt 5,4 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze KAS z kolejowego polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Siemianówce (Podlaskie). Kontrabanda… » więcej 2024-08-05, godz. 07:20 USA/ Sytuacja na Bliskim Wschodzie będzie tematem spotkania Bidena z zespołem doradców Prezydent USA Joe Biden spotka się w poniedziałek ze swoim zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego, aby omówić rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie… » więcej 2024-08-05, godz. 07:00 Paryż/strzelectwo - prezes federacji: Chateauroux to piękna wioska, ale jednak wioska 'Chateauroux to piękna wioska, ale jednak wioska' - ocenił prezes Międzynarodowej Federacji Sportów Strzeleckich (ISSF) Luciano Rossi, który skrytykował… » więcej 2024-08-05, godz. 07:00 Wiceszef MFiPR dla PAP: temat reformy planowania przestrzennego w kolejnej rewizji KPO Resort funduszy i polityki regionalnej zadeklarował poruszenie tematu reformy planowania przestrzennego w trakcie kolejnej rewizji KPO w 2025 r. - przekazał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »