Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-08, 19:00 Autor: PAP

W polsko-ukraińskiej umowie m.in. o reparacjach od Rosji i kwestiach historycznych

Deklaracje o tym, że Ukraina powinna znaleźć się w Unii i NATO, a Rosja wypłacić temu państwu reparacje, a także zapowiedź działań dążących do "godnego pochówku" ofiar zbrodni popełnionych na terytoriach Polski i Ukrainy - to część postanowień umowy zawartej w poniedziałek między Polską a Ukrainą.

24-stronicowe "Porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwie pomiędzy RP a Ukrainą" zostało podpisane w poniedziałek w Warszawie przez premiera Donalda Tuska oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Oprócz współpracy militarnej dotyczy też m.in. kwestii politycznych i społecznych.


Polska potwierdziła w tym dokumencie, że Ukraina "przynależy do rodziny europejskiej oraz że jej przyszłość leży w UE". Jak stwierdzono, nasz kraj jest gotów wspierać Ukrainę na drodze do członkostwa we Wspólnocie oraz "dzielić się z nią doświadczeniami i know-how, z naciskiem na praktyczny wymiar procesu". "Polska będzie aktywnie wspierać szybką integrację Ukrainy, stosownie do postępów ukraińskich w spełnianiu norm unijnych" - czytamy.


W podobnym tonie odniesiono się do przyszłego uczestnictwa Ukrainy w NATO. Przy czym zaznaczono, że "wszelkie formy dwustronnych zobowiązań lub gwarancji bezpieczeństwa udzielanych Ukrainie przez jej partnerów nie mogą stanowić alternatywy dla jej pełnego członkostwa".


W zawartym porozumieniu Polska zobowiązała się do podejmowania "zdecydowanych działań" w celu "podtrzymania presji sankcyjnej na Rosję i zwalczania wszelkich form obchodzenia sankcji" - "tak długo jak trwa rosyjska agresja i dopóki integralność terytorialna Ukrainy nie zostanie przywrócona".


"Polska i Ukraina mają też podjąć działania w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne i inne zbrodnie międzynarodowe popełnione w trakcie agresji przeciwko Ukrainie" - czytamy. Nasz kraj ma m.in. wspierać Ukrainę w staraniach o natychmiastowe uwolnienie i powrót wszystkich "bezprawnie zatrzymanych, przymusowo wysiedlonych i nielegalnie deportowanych" osób, przede wszystkim ukraińskich dzieci, oraz włączyć się w międzynarodowe działania w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za ten proceder.


Polska i Ukraina stoją też na stanowisku, że Rosja musi ponieść "odpowiedzialność prawną" obejmującą wypłatę reparacji za bezprawne w świetle prawa międzynarodowego akty "w Ukrainie lub przeciwko niej", co przyczyni się do powstrzymania przyszłych ataków i wsparcia odbudowy tego kraju. Państwa uznały również, że ani Ukraina, ani cała Europa nie będą bezpieczne, dopóki "nie zostanie przywrócony sprawiedliwy pokój zapewniający poszanowanie praw Ukrainy zgodnie z prawem międzynarodowym".


"Dziś (...) Ukraina walczy o swoje przetrwanie, ale cieszę się, że w nawet tak trudnych chwilach znaleźliście tę gotowość do poważnej rozmowy o tym, co było kiedyś trudne w naszej przeszłości" - mówił premier Donald Tusk na poniedziałkowej konferencji prasowej, odnosząc się - choć nie wprost - do historycznych kwestii, które często dzieliły Polskę i Ukrainę.


"Te sygnały, które otrzymujemy od was, dają powód do optymizmu - że kiedy najtrudniejsze chwile będą za wami, spokojnie wrócimy, usiądziemy przy stole i będziemy rozmawiali także o tym wszystkim (...), co musi nas przestać dzielić, jeśli w ogóle jeszcze coś takiego jest" - dodał.


W podpisanej w poniedziałek umowie Polska i Ukraina zobowiązały się do współpracy nad opracowaniem "wspólnych narzędzi badań historycznych" oraz "wytycznych programowych dotyczących podręczników w zakresie historii stosunków między obydwoma Państwami i Narodami", "w szczególności w oparciu o polsko-ukraińskie braterstwo broni w wojnie z bolszewicką Rosją w 1920 r.".


"Uczestnicy (strony umowy - PAP) postanawiają wzmocnić współpracę w prowadzeniu poszukiwań, ekshumacji oraz innych działań służących godnemu pochówkowi ofiar konfliktów, represji i zbrodni popełnionych na terytoriach Polski i Ukrainy, a także w odniesieniu do wniosków kierowanych do właściwych organów obu Stron o przeprowadzenie takich prac" - głosi porozumienie.(PAP)


sno/ par/ wus/


Kraj i świat

2024-08-01, godz. 16:30 Turcja/ Anatolia: w Ankarze przeprowadzono wymianę 26 więźniów, w tym z Polski Turecki wywiad przeprowadził w Ankarze największą w ostatnim czasie operację wymiany więźniów, obejmującą 26 osób - podała w czwartek Anatolia. Departament… » więcej 2024-08-01, godz. 16:30 Paryż/tenis - Świątek: po prostu zawaliłam... Iga Świątek nie ukrywała ogromnego rozczarowania po półfinałowej porażce 2:6, 5:7 w igrzyskach olimpijskich w Paryżu z Chinką Qinwen Zheng. Po meczu porozmawiała… » więcej 2024-08-01, godz. 16:20 Warszawa/ Złożono wieńce pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" Powstańcy, przedstawiciele kancelarii prezydenta i premiera, Sejmu i Senatu, reprezentanci organizacji kombatanckich i politycy złożyli wieńce pod pomnikiem… » więcej 2024-08-01, godz. 16:20 Świętokrzyskie/ Otwarto drugi odcinek obwodnicy Staszowa Drugi fragment obwodnicy Staszowa (Świętokrzyskie) został w czwartek udostępniony do ruchu. Nowy, około półtorakilometrowy odcinek łączy dwie drogi wojewódzkie… » więcej 2024-08-01, godz. 16:20 MŚ 2034 - Arabia Saudyjska przedstawiła swoją ofertę Arabia Saudyjska przedstawiła plany budowy 11 stadionów, w tym jednego położonego 350 metrów nad ziemią, w ramach starań o organizację piłkarskiego mundialu… » więcej 2024-08-01, godz. 16:20 Prezes PiS: Powstanie Warszawskie pomogło pozostać Polakom przy idei niepodległości (krótka) Powstanie Warszawskie podtrzymywało coś, co pozwoliło Polakom na pozostanie przy tej idei, która wydawała się przegrana - idei niepodległości - powiedział… » więcej 2024-08-01, godz. 16:20 10 tys. skanów związanych z AK i Powstaniem Warszawskim udostępniło Archiwum Akt Nowych W czwartek AAN udostępniło ponad 10 tys. skanów dokumentów Armii Krajowej. Wiele z nich dotyczy Powstania Warszawskiego. Chcemy ułatwić dostęp do nich… » więcej 2024-08-01, godz. 16:10 MKiDN: łączymy siły, by uzyskać wpis Europejskich Młynów Papierniczych na Listę UNESCO Sekretarz stanu w MKiDN Bożena Żelazowska oraz minister kultury Czech Martin Baxa podpisali wielostronne porozumienie o współpracy przy przygotowywaniu wniosku… » więcej 2024-08-01, godz. 16:10 „Pospolite ruszenie. Hamuj raka! Daj szansę płucom!” - rusza nowa odsłona kampanii dla osób z nowotworowymi chorobami… Kampania „Hamuj raka! Daj szansę płucom!” w tym roku pod hasłem „Pospolite ruszenie” zwraca uwagę na problem związany z późnym diagnozowaniem nowotworów… » więcej 2024-08-01, godz. 16:10 Konferencja GOFC 2024 odbędzie się w Suzhou w listopadzie 2024 r. (MediaRoom) SUZHOU, Chiny, 1 sierpnia 2024 r. /PRNewswire/ -- Konferencja Global Optical Fiber and Cable Conference 2024 (globalna konferencja światłowodów i kabli optycznych)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »