Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-20, 15:20 Autor: PAP

Z.Ziobro: będziemy bronić polskich lasów przed działaniami Unii Europejskiej (opis)

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Lubartowie [fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz]
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Lubartowie [fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz]
Będziemy bronić polskich lasów przed działaniami Unii Europejskiej; jeśli UE położy swoją łapę na polskie lasy, to doprowadzi do drastycznego spadku dochodów, które czerpie Polska - mówił w poniedziałek w Lubartowie (Lubelskie) minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

"Będziemy bronić polskich lasów przed działaniami Unii Europejskiej, która chce przejąć zarząd nad lasami i doprowadzić do negatywnych skutków dla polskiej gospodarki leśnej" - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.


Według niego, "plany urzędników unijnych zmierzają do tego, aby Polacy nie mogli wchodzić do co trzeciego - mniej więcej ujmując - polskiego lasu". "Takie są ideologiczne założenia urzędników brukselskich. Nie ma na to naszej zgody" - dodał.


"Jeśli Unia Europejska położy swoją łapę na polskie lasy, doprowadzi to do drastycznego spadku dochodów, które czerpie Polska" - mówił Ziobro. Wskazał, że 3 proc. PKB to dochód płynący z gospodarki leśnej.


Jego zdaniem nie można pozwolić na to, aby np. polskie firmy meblarskie straciły na konkurencyjności poprzez to, że „Unia Europejska będzie ograniczała dostęp do drewna i tanich produktów, którymi mogą konkurować w Europie i na świecie”. "Jednym słowem, będziemy twardo bronić interesu naszego leśnictwa" - powiedział szef SP.


Poinformował również, że "być może" we wtorek na posiedzeniu rządu będzie rozpatrywany program związany z bezpieczeństwem energetycznym Polski.


Ziobro powiedział, że "Solidarna Polska jest tym ugrupowaniem, które od kilku lat konsekwentnie zwraca uwagę, że nie możemy godzić się na presję UE, która zmierza do tego, aby likwidować polskie górnictwo".


"Energetyka węglowa jest najtańsza w Europie. To jest mit, że wiatraki, czy fotowoltaika to jest tańszy prąd. Tak nie jest. Wiatr nie wieje cały czas, wiatraki cały czas nie produkują prądu, w konsekwencji prąd produkowany przez wiatraki czy przez fotowoltaikę wymaga dotacji" - mówił.


W związku z tym - dodał - jego ugrupowanie będzie zdecydowanie „stawać w obronie polskiej energetyki węglowej i polskiego górnictwa jako naszych zasobów naturalnych, które dają nam przewagę nad wieloma innymi państwami”.


Ziobro uczestniczył w poniedziałek w Lubartowie w oficjalnym otwarciu biura poselskiego Jana Kanthaka (Solidarna Polska), obecnego wiceministra aktywów państwowych.


Zdaniem Kanthaka, zarówno leśnictwo, jak i energetyka węglowa są w Polsce zagrożone z powodu polityki Unii Europejskiej. „Unia Europejska, która powstała po to, by być konkurencyjna; by konkurować ze światowymi gospodarkami robi wszystko, żeby tak naprawdę zwijać swoje możliwości i ograniczać je” – stwierdził.


Kanthak powiedział, że do tej pory to Niemcy prowadzili politykę unijną i narzucali tempo, a „poprzez tego rodzaju działania, jak na przykład dawanie stanowisk – na czym skorzystał Donald Tusk – mieli wpływ na funkcjonowanie tej Unii Europejskiej”.


„Natomiast od czasu wybuchu wojny, kiedy okazało się, że Niemcy zbankrutowały, kiedy okazało się, że król jest nagi, Niemcy zdali sobie sprawę, że nie ma już możliwości sterowania ręcznego Unią Europejską i postanowili, że czas stworzyć jedno superpaństwo europejskie, które będzie rządzone rękami Niemiec. Temat lasów państwowych właśnie idealnie wpisuje się w te tendencje” – ocenił.


Odnosząc się do gospodarki leśnej stwierdził, że lasy stanowią jedną trzecią terytorium Polski. „Jeśli Unia Europejska położy łapę na jednej trzeciej terytorium Polski, to możemy się zastanowić, czy będziemy mieli jeszcze do czynienia z suwerennym państwem” – dodał.


W wydanym na początku marca wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską.


KE zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi "gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw". Drugi zarzut dotyczył braku możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu.(PAP)


Autorzy: Gabriela Bogaczyk, Daria Kania


gab/ dka/ mok/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 16:50 Prognoza pogody na 27 i 28 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa zachodnia będzie w zasięgu głębokiego niżu z głównym ośrodkiem w rejonie Szkocji, w strefie… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Senat bez poprawek do ustawy związanej z polską prezydencją w Radzie UE Senat opowiedział się w środę za ustawą związaną z polską prezydencją w Radzie UE. Regulacja ma zapewnić wzmocnienie bezpieczeństwa i usprawnienie przygotowania… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 UE/ Obajtek dla PAP: wniosek o odebranie mi immunitetu będzie decyzją polityczną Były szef Orlenu i nowo wybrany europoseł PiS Daniel Obajtek powiedział w środę PAP, że ewentualny wniosek do Parlamentu Europejskiego o uchylenie mu immunitetu… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Projekt ustawy przedłużającej obowiązywanie przepisów budowlanych ponownie skierowany do komisji Posłowie zgłosili w środę na posiedzeniu plenarnym poprawkę do projektu noweli przedłużającej obowiązywanie przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Morawiecki o planach rządu dot. CPK: mamy do czynienia z karykaturą CPK miał zasadniczo podnieść bezpieczeństwo Polski, tymczasem mamy dzisiaj do czynienia z karykaturą - powiedział wiceprezes PiS, były premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Katowice zamawiają konserwację zabytkowego drewnianego kościółka św. Michała Archanioła Wykonanie konserwacji drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła w katowickim Parku Kościuszki zamawia lokalny samorząd. To najstarszy zabytek architektoniczny… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Kotula o projekcie ws. związków partnerskich: w czwartek spotkanie z wiceprezes PSL i z marszałkiem Sejmu Ministra ds. równości Katarzyna Kotula pytana w środę o projekt ustawy o związkach partnerskich przekazała, że do końca czerwca decyzja musi zostać podjęta… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Wiceszef MAP: większe zdolności produkcyjne firm zbrojeniowych to większe bezpieczeństwo Zwiększenie zdolności produkcyjnych i obsługowych konsorcjum budującego system przeciwlotniczy Narew zwiększy bezpieczeństwo państwa - powiedział w środę… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Kosiniak-Kamysz: wiceminister Żelazowska będzie rozmawiać o przywróceniu elementów wystawy MIIWŚ Wiceminister kultury Bożena Żelazowska ma rozmawiać z szefową resortu Hanną Wróblewską o przywróceniu elementów usuniętych z wystawy w Muzeum II Wojny… » więcej 2024-06-26, godz. 16:40 Wypadek pod Zieloną Górą, zderzenie dwóch osobówek i autobusu Do wypadku doszło w środę na trasie Zielona Góra-Leśniów Wielki. Zderzyły się dwa samochody osobowe i autobus. Droga jest zablokowana. Ranne zostały trzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »