Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-24, 14:30 Autor: PAP

W czwartek wieczorem prezydent udaje się na Litwę, weźmie udział w konferencji The Idea of Europe

W czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda udaje się na Litwę, gdzie w piątek spotka się z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii oraz weźmie udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie.

Wizyta ma charakter roboczy. Pierwszym jej punktem jest złożenie w piątek rano wieńca pod pomnikiem jednego z inicjatorów wybuchu Powstania Styczniowego na Litwie ks. Antoniego Mackiewicza.


Następnie przed godziną 10 Andrzej Duda zostanie powitany przez prezydenta Republiki Litewskiej Ginatasa Nausedę na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie.


Polski prezydent weźmie udział w otwarciu międzynarodowej konferencji The Idea of Europe, organizowanej w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Kowno2022. Będzie też przemawiał podczas panelu prezydenckiego konferencji.


W okolicach południa planowane jest spotkanie prezydentów Litwy, Łotwy, Polski i Rumunii, a następnie ich wypowiedź dla mediów. Po południu będą uczestniczyć w śniadaniu roboczym wydawanym przez prezydenta Nausedę.


Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił w rozmowie z PAP, że konferencja The Idea of Europe poświęcona jest przyszłości Europy. "Nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie biorące w niej udział kraje bardzo aktywnie wspierają Ukrainę i pomagają jej. Więc jest to, tak naprawdę, spotkanie konsultacyjne prezydentów państw naszego regionu w obliczu tego, co się obecnie dzieje na Ukrainie, szczególnie masowych bombardowań" - powiedział Kumoch.


Jak mówił, spotkanie to będzie też okazją do omówienia z prezydentami roli Polski i pomocy, jakiej udziela Ukrainie, ale również ewentualnych konsekwencji, "bo mieliśmy niedawno sprawę Przewodowa". "Prezydenci zapewne będą chcieli usłyszeć o kulisach tej sprawy" - zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.


Zwrócił uwagę, że Polska jest w tym momencie jednym z najbardziej aktywnych krajów, "takim spajającym region". "Bo, z jednej strony ma bardzo aktywne kontakty z państwami bałtyckimi w czasie tej wojny, z drugiej strony istotna jest współpraca z Czechami i Słowacją. Rumunia razem z Polską są z kolei takimi filarami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jest to kolejny bardzo ważny format, w którym się spotykają prezydenci najbardziej pomagających Ukrainie krajów" - powiedział Kumoch.


Pytany, o czym prezydent będzie mówił podczas tej konferencji, Kumoch odparł, że na pewno poruszy temat konsekwencji rosyjskiej agresji. "Prezydent będzie też mówił o sprawie nadchodzącej zimy i o trudnościach związanych z dostarczaniem nośników energii. Będzie też na pewno mówił o tym, w jaki sposób Europa powinna reagować na kryzys na Ukrainie, bo widzimy bardzo mocno te pogróżki ze strony Rosji, ze strony różnych rosyjskich ośrodków, które mówią o tak zwanej długiej zimie" - podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. (PAP)


autor: Edyta Roś


ero/ ann/


Kraj i świat

2024-06-28, godz. 16:50 Cykl fotograficzny "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet trafił na krajową listę UNESCO (korekta) Cykl fotograficzny +Zapis socjologiczny+ Zofii Rydet jest najbogatszym dziełem sztuki, jaki pozostawił po sobie wiek XX w Polsce - powiedział PAP Sebastian… » więcej 2024-06-28, godz. 16:50 Sikorski: chcemy ożywienia relacji z Algierią m.in. w sektorze energetycznym (opis) Potwierdziliśmy wolę ożywienia polsko-algierskich relacji, szczególnie w tak istotnej dziedzinie jak sektor energetyczny, Algieria okazała się solidnym partnerem… » więcej 2024-06-28, godz. 16:50 Chorwacja/ Media: rosyjscy hakerzy przyznali się do ataku na instytucje państwowe Do ataków cybernetycznych na instytucje Chorwacji, w tym strony ministerstwa finansów i Banku Narodowego, przyznała się grupa rosyjskich hakerów NoName057… » więcej 2024-06-28, godz. 16:50 Prezydent: Poznański Czerwiec ’56 był buntem ludzi doprowadzonych do ostateczności Poznański Czerwiec ’56 był buntem ludzi doprowadzonych do ostateczności i zdeterminowanych, by ich „dość!” wybrzmiało jak najgłośniej i przyniosło… » więcej 2024-06-28, godz. 16:40 Zachodniopomorskie/ Po burzach i ulewach 330 interwencji strażaków w ciągu doby W piątek od godz. 8.00 do 15.00 Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zarejestrowało 85 zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi. To przede wszystkim… » więcej 2024-06-28, godz. 16:40 Zakończyło się piątkowe wysłuchanie publiczne ws. profilu absolwenta szkoły W szkole powinno się rozwijać kompetencje miękkie. Absolwentów należy wyposażać w umiejętności, które przygotują ich do wyzwań związanych m.in. ze… » więcej 2024-06-28, godz. 16:40 Rzeszów/ Nowa hala sportowa I LO za 12 mln zł już gotowa Nowa hala sportowa I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie jest już gotowa. W piątek zakończyły się odbiory tej wartej ponad 12 mln zł inwestycji - poinformował… » więcej 2024-06-28, godz. 16:40 Pogrzeb Andrzeja Mularczyka odbył się na Powązkach Wojskowych Na stołecznych Powązkach Wojskowych odbył się pogrzeb pisarza, reportera i scenarzysty Andrzeja Mularczyka.' Andrzej był niezwykłym człowiekiem, prawdziwym… » więcej 2024-06-28, godz. 16:40 Prognoza pogody na 29 i 30 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przeważająca część Europy będzie w zasięgu niżów znad Skandynawii, Francji i Irlandii oraz związanych… » więcej 2024-06-28, godz. 16:30 Instytut Polonika oficjalnie współzałożycielem Stowarzyszenia Instytutu Biblioteki Polskiej w Paryżu Instytut Polonika został oficjalnie współzałożycielem Stowarzyszenia Instytutu Biblioteki Polskiej w Paryżu. Dwie instytucje łączą siły, by razem działać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »