Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-02, 05:50 Autor: PAP

Zrekonstruowano genom przodka wszystkich ssaków

Międzynarodowy zespół naukowców zrekonstruował organizację genomu najwcześniejszego wspólnego przodka wszystkich ssaków, który żył ok. 180 mln lat temu, kiedy na Ziemi rozpoczynało się panowanie dinozaurów – podaje „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Ten najstarszy przodek wszystkich ssaków wyglądał prawdopodobnie jak znane ze skamieniałości prehistoryczne zwierzę o nazwie Morganucodon. Były one wielkości szczurów, miały drobne, wydłużone głowy i kończyny rozstawione wszerz, podobnie jak u jaszczurek.


Każdy ssak, począwszy od dziobaka, a skończywszy na płetwalu błękitnym pochodzi od tego samego wspólnego przodka. Niewiele wiadomo o nim samym ani o jego wyglądzie, naukowcom jednak udało się, za pomocą metod obliczeniowych, zrekonstruować komputerowy model jego genomu.


„Nasze wyniki mają ważne konsekwencje dla zrozumienia ewolucji ssaków i ochrony gatunków” - wyjaśnia współautor artykułu, Harris Lewin z University of California w Davis (USA).


Naukowcy oparli się na sekwencjach genomów reprezentujących 32 żyjące gatunki ssaków, należące do 23 rzędów. Pod uwagę wzięli genom m.in. człowieka, szympansa, wombatów, królików, manatów, kotów, nosorożców, nietoperzy i łuskowców. Dla porównania, odnoszono się również do genomów kur i aligatorów.


Więcej: www.izw-berlin.de/en/press-release/revealing-the-genome-of-the-common-ancestor-of-all-mammals.html (PAP)


krx/ agt/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 06:10 Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA Europejskie Centrum Szkolenia Astronautów wprowadza wirtualną, rozszerzoną i mieszaną rzeczywistość do przygotowań astronautów do różnych kosmicznych… » więcej 2024-06-20, godz. 06:10 Hojny dar od Quentina Tarantino uratował legendarne paryskie kino Znanego francuskiego kina La Clef nie czeka wróżone mu zamknięcie. Po trwającej pięć lat walce, w którą zaangażowani byli prawnicy, deweloperzy i przedstawiciele… » więcej 2024-06-20, godz. 06:00 Prof. Stanisławska: Badania kosmicznej pogody będą coraz bardziej potrzebne Nad Polską widać było silną zorzę polarną. To wynik wyjątkowej aktywności Słońca, która wpływa na urządzenia na Ziemi i orbicie. Naukowcy tworzą… » więcej 2024-06-20, godz. 06:00 ME 2024 - szlagier Hiszpania kontra Włochy na deser kolejnego dnia turnieju Czwartek na piłkarskich mistrzostwach Europy zapowiada się niezwykle interesująco, a każdy mecz ma swoje smaczki i podteksty. Na czoło wybija się hit fazy… » więcej 2024-06-20, godz. 06:00 Ciepły klimat przyspiesza zakwity arktycznych alg Dane z europejskiego satelity CryoSat pokazują, że przez coraz cieńszą warstwę lodu i śniegu do oceanu dociera rosnąca ilość światła słonecznego. Z… » więcej 2024-06-20, godz. 06:00 Dieta ketogeniczna może sprzyjać dobrej pamięci Badanie na myszach pokazało, że dieta ketogeniczna powoduje powstawanie substancji wspierających mózg. Odkrycie może doprowadzić do nowych terapii wspierających… » więcej 2024-06-20, godz. 05:50 Włochy/Meloni: porozumienie w sprawie większości w PE może być kruche, stąd pośpiech Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła opinię, że wśród przywódców w Unii, pracujących nad utworzeniem większości w Parlamencie Europejskim trwa pośpiech… » więcej 2024-06-20, godz. 05:20 Prognoza pogody na 20 i 21 czerwca Jak informuje IMGW przeważający obszar kontynentu znajduje się w strefie podwyższonego ciśnienia. Lokalnie w rejonie Morza Śródziemnego i Zatoki Biskajskiej… » więcej 2024-06-20, godz. 04:50 "Rz": MSWiA planuje budowę systemu bezpiecznej łączności na wypadek wojny MSWiA planuje budowę systemu bezpiecznej, szyfrowanej łączności, który ma pozwolić na działanie administracji i służb ratowniczych w czasie wojny - informuje… » więcej 2024-06-20, godz. 03:30 Kanada/ Stoltenberg w Ottawie o Ukrainie i NATO Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg składając w środę wizytę w Ottawie dziękował Kanadzie za pomoc dla Ukrainy i udział we wzmacnianiu NATO. Mówił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »