Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-30, 07:40 Autor: PAP

Warszawa/ Premiera spektaklu "Rodzina" Teatru 21 i TR Warszawa - w piątek

Spektakl określamy mianem familijnej telenoweli, ponieważ zanurzyliśmy się w formę i świat serialu "Klan", w którym gra od ósmego roku życia jeden z naszych aktorów, Piotr Swend - mówi PAP Justyna Sobczyk, reżyser spektaklu "Rodzina". Premiera w TR Warszawa - w piątek.

Justyna Sobczyk przypomniała, że "Piotr ma teraz 33 lata i nadal kreuje w tym serialu postać Maćka Lubicza".


"Gdy dyskutowaliśmy o rodzinie, zawsze ten temat prowadził nas w stronę +Klanu+. Dlatego stwierdziliśmy, że taki odcinek serialu familijnego będzie ciekawą formułą i że pozwoli zaprezentować rodzinę w szerokim planie" - wyjaśniła reżyser.


Podkreśliła, że wraz z aktorami "chciała przetestować obraz rodziny w teatrze, sprawdzić, w jaki sposób można go naruszyć". "W teatrze, który jest dla nas przestrzenią wolności, wyobraźni i eksperymentu, chcieliśmy powołać sytuacje i obrazy, na które w społeczeństwie nie ma powszechnego przyzwolenia" – zaznaczyła.


"Spektakl grany jest przez aktorów dwóch zespołów. Z Teatru 21 są to Piotr Swend, Daniel Krajewski, Magdalena Świątkowska oraz Michał Pęszyński, a z TR Warszawa: Monika Frajczyk, Izabella Dudziak i Sebastian Pawlak" - powiedziała. "Nie zanurzamy się w ogóle w sytuacje biograficzne wykonawców. Główną decyzją było powołanie na scenie tego serialu. Również dlatego, że nasi aktorzy czerpią informacje o rodzinie z seriali, które oglądają" - wytłumaczyła, dodając, że "często są one dla nich bardzo inspirujące i rodzą dyskusje".


"Nie chcieliśmy wnikać, w czym każdy żyje" - zwróciła uwagę. "Chcieliśmy po prostu powołać sceniczną rodzinę i sprawdzić, jak widz odbierze to, gdy w rolach ojca czy matki lub innych dorosłych postaci będą następować zmiany. To znaczy, raz grać je będą aktorzy TR Warszawa, a po chwili aktorzy z zespołem Downa" - zaznaczyła Sobczyk.


Reżyser podkreśliła, że aktorzy zawodowi "bardzo chętnie przyjmują propozycje ról osób z niepełnosprawnościami". "Wiemy, że traktują to jako wyzwanie i często te ich kreacje są nagradzane” - powiedziała. "Z kolei w drugą stronę to nie idzie tak łatwo" - wyjaśniła. "Pytamy też, czy istnieje przyzwolenie widzów na to, żeby postaci, które nie kojarzą nam się z niepełnosprawnością, które reprezentują role społeczne - były grane przez osoby z niepełnosprawnością" - dodała reżyser.


"Myślę, że zestawienie tych obrazów będzie ciekawe. Okaże się, czy nas to rozśmiesza, bawi; czy jesteśmy na to gotowi" - mówiła. "Jak wiadomo, osoby z niepełnosprawnością intelektualną według prawa mają bardzo utrudniony dostęp do tego, żeby zakładać rodziny, ponieważ to sąd decyduje, czy się do tego nadają, czy też nie" - wyjaśniła. Zaznaczyła, że "to efekt kulejącego systemu wsparcia społecznego w Polsce, który uniemożliwia wejście takim osobom w dorosłość". "To oznacza, że bardzo mało jest przypadków, gdy osoby z niepełnosprawnością mogą się usamodzielnić, wejść w relacje, uniezależnić się od rodziców" - wytłumaczyła Sobczyk.


"Za scenografię odpowiada Barbara Hanicka, która z nami już współpracowała przy +Superspektaklu+ w Teatrze Powszechnym". "Mamy tutaj dość umowne mieszkanie na scenie, które zamieszkuje powołana na chwilę rodzina. Na pierwszy rzut oka jest to klasyczne mieszkanie, w którym rozgrywa się cała akcja. Jeden z pokoi należy do młodszego syna, drugi - do córki, jest też kuchnia i salon, w którym dzieje się wiele różnych rzeczy" - powiedziała.


"Aktorzy w naszych przedstawieniach często manifestowali i protestowali, a tym razem po prostu próbujemy wejść w pewne sytuacje życiowe i społeczne, które są dla nich niedostępne" - mówiła. "Towarzyszy temu pewien komediowy klimat, trochę jak z rodzinnej komedii omyłek, który jest oczywiście od czasu do czasu przełamywany" - wyjaśniła reżyser.


"Ciemna strona relacji rodzinnych spotyka się w spektaklu z tęsknotami i fantazjami na temat harmonijnej rodziny, zaczerpniętymi wprost z telewizyjnych telenowel" - czytamy w zapowiedzi tytułu.


Scenariusz na podstawie improwizacji aktorskich napisała Natalia Fiedorczuk. Za dramaturgię odpowiadają Jakub Drzewiecki, Natalia Fiedorczuk i Justyna Sobczyk. Reżyseria - Justyna Sobczyk. Scenografię zaprojektowała Barbara Hanicka, a kostiumy - Wisła Nicieja. Muzykę skomponował Krzysztof Kaliski. Choreografię opracowała Aleksandra Bożek-Muszyńska. Wideo zrealizowała Agata Rucińska. Za reżyserię światła odpowiada Aleksandr Prowaliński.


Premiera "Rodziny" - 30 września o godz. 19 w TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8). Kolejne przedstawienia - 1-2, 6 oraz 8-9 października.


Premierowa prezentacja koprodukcji Teatru 21 i TR zainauguruje 10. Festiwal Kultura Bez Barier. Realizację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Działając nieprzerwanie od 2005 r., stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. we Wrocławiu, w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie) oraz zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki i Freiburg).


Obok działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą; organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach.


W 2021 r. Teatr 21 został nagrodzony Paszportem tygodnika "Polityka" w kategorii teatr.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ skp/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 00:00 ME 2024 - Czechy - Turcja 1:2 (opis, korekta) Grupa F: Czechy - Turcja 1:2 (0:0). Bramki: 0:1 Hakan Calhanoglu (51), 1:1 Tomas Soucek (66), 1:2 Cenk Tosun (90+4). Żółta kartka - Czechy: Ladislav Krejci… » więcej 2024-06-26, godz. 23:50 ME 2024 - sensacyjna Gruzja, awans Belgów w słabym stylu Rumunia, Belgia i Słowacja z grupy E oraz Turcja i Gruzja z grupy F uzupełniły w środę stawkę uczestników 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech… » więcej 2024-06-26, godz. 23:50 ME 2024 - Czechy - Turcja 1:2 (opis) Grupa F: Czechy - Turcja 1:2 (0:0). Bramki: 0:1 Hakan Calhanoglu (51), 1:1 Tomas Soucek (66), 1:2 Cenk Tosun (90+4). Żółta kartka - Czechy: Ladislav Krejci… » więcej 2024-06-26, godz. 23:40 ME 2024 – media w Portugalii: porażka z Gruzją to więcej niż niespodzianka Porażka reprezentacji Portugalii z Gruzją 0:2 to więcej niż niespodzianka, twierdzą rodzime media, wskazując na słabszą formę podopiecznych Roberto Martineza… » więcej 2024-06-26, godz. 23:40 ME 2024 - kartki Czerwone i żółte kartki po 36 z 51 meczów: czerwone (2): Szkocja (1): Ryan Porteous Czechy (1): Tomas Chory czerwona za drugą żółtą (1): Czechy… » więcej 2024-06-26, godz. 23:40 Wielkopolskie/ Utrudnienia na dk 92 po zderzeniu ciągnika rolniczego z osobówką Jedna osoba został ranna w wyniku zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym w miejscowości Kunowo. Obecnie droga krajowa nr 92 na odcinku Słupca… » więcej 2024-06-26, godz. 23:30 ME 2024 - Gruzja - Portugalia 2:0 (opis) Grupa F: Gruzja - Portugalia 2:0 (1:0). Bramki: 1:0 Chwicza Kwaracchelia (2), 2:0 Georges Mikautadze (57-karny). Żółta kartka - Gruzja: Anzor Mekwabiszwili… » więcej 2024-06-26, godz. 23:30 Boliwia/ Prezydent wzywa do mobilizacji przeciwko zamachowi stanu (krótka2) Prezydent Boliwii Luis Arce wezwał w środę do mobilizacji przeciwko 'zamachowi stanu' po tym, jak uzbrojeni żołnierze, wspierani przez pojazdy opancerzone… » więcej 2024-06-26, godz. 23:10 Boliwia/ Wojsko zajęło centralny plac w La Paz, prezydent ostrzega przed zamachem stanu (krótka) Boliwijskie siły zbrojne zajęły w środę Plaza Murillo, centralny plac stolicy kraju, La Paz, przy którym znajdują się m.in. Pałac Prezydencki i parlament… » więcej 2024-06-26, godz. 23:10 ME 2024 - 28. mecz Ronaldo, który śrubuje rekord występów (dokumentacja) 39-letni Portugalczyk Cristiano Ronaldo rozegrał w środę 28. w karierze mecz w turnieju finałowym mistrzostw Europy i jest pod tym względem rekordzistą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »