Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 15:30 Autor: PAP

W. Brytania/ Maria Barr-Grabowska, Polka z archiwalnego zdjęcia IPN, pochowana w Londynie

W Londynie odbył się w środę pogrzeb Marii Barr-Grabowskiej - Polki ze słynnego zdjęcia, opublikowanego w zeszłym roku przez Instytut Pamięci Narodowej, której tożsamość udało się ustalić dzięki zaangażowaniu badaczy i pasjonatów historii.

Nabożeństwo żałobne odbyło się w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Londynie, a następnie urnę z prochami zmarłej złożono na londyńskim cmentarzu Gunnersbury w grobie jej drugiego męża.


"Była przedstawicielką pokolenia, które honor, służbę, oddanie sprawie, patriotyzm, miłość do Ojczyzny, miłość do drugiego człowieka stawiała zawsze na pierwszym miejscu i co ważne, wyrażało je swoimi czynami" - napisała wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska w liście odczytanym w czasie mszy żałobnej.


"Życie św. pamięci pani Marii Grabowskiej, podobnie jak wielu przedstawicieli jej pokolenia, zostało zdeterminowane przez trudną historię Polski i naznaczone dramatem II wojny światowej, która na zawsze odmieniła jej losy" - napisał z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.


W marcu zeszłego roku IPN zamieścił w mediach społecznościowych znajdujące się w archiwach zdjęcie młodej kobiety w polskim mundurze przed Pałacem Buckingham, prosząc o pomoc w ustaleniu jej tożsamości. Dzięki zaangażowaniu badaczy i pasjonatów historii, zarówno z Polski, jak i z Wielkiej Brytanii już dwa dni później potwierdzono, że zdjęcie przedstawia 20-letnią wówczas Marię Barr, a wykonane zostało w Londynie w czerwcu 1943 r., gdy odbierała z rąk króla Jerzego VI odznaczenie przyznane jej mężowi, wówczas jeszcze uznawanemu za zaginionego. Philip Rex Barr, który miał polskie korzenie, był pilotem, dowódcą jednostki w 107. Dywizjonie RAF i zginął w listopadzie 1942 r. nad Belgią, gdzie jest pochowany.


Jak mówił podczas mszy zastępca prezesa IPN Karol Polejowski, tym, co przesądziło, iż spośród setek tysięcy zdjęć w archiwach opublikowano właśnie to, był - z jednej strony - smutek widoczny w oczach tej młodej dziewczyny, a z drugiej - jej godna postawa. Przywołał też wypowiedź Marii Barr dla reportera gazety, w której zdjęcie opublikowano w 1943 r., że cały czas ma nadzieję na powrót do Polski.


Dzięki pomocy badaczy i pasjonatów historii zdołano też odtworzyć przedwojenne i wojenne losy Barr oraz części jej najbliższej rodziny. Urodziła się w 1923 r. w Grodnie, do szkoły chodziła w Wilnie, a męża poznała w 1940 r. na polskim statku, którym był on ewakuowany po upadku Francji. W grudniu 1941 r. pobrali się w katolickim kościele w Glasgow. W czasie, gdy wykonane zostało zdjęcie Maria Barr pracowała w placówce Polskiego Czerwonego Krzyża w Edynburgu. Śmierć Barra oficjalnie stwierdzono w 1946 r. W kwietniu 1947 r. w Londynie Maria wyszła po raz drugi za mąż, za uczestnika wojny obronnej w 1939 r. i cenionego później w Wielkiej Brytanii architekta Stanisława Grabowskiego. W następnym roku urodził się ich syn Marek.


Maria Barr-Grabowska zmarła w 2018 r. - w wieku 95 lat - w Chichester na południu Anglii, 14 lat po swoim mężu, ale urnę z jej prochami dopiero teraz złożono w grobie.


Później w środę w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Dziewczyna ze zdjęcia", który opowiada historię ustalania tożsamości Marii Barr-Grabowskiej oraz jej późniejszych losów.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ mal/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 12:30 ME 2024 - szeroka kadra piłkarskiej reprezentacji Polski: od Bułki do Świderskiego Szeroka kadra piłkarskiej reprezentacji Polski na zgrupowanie przed Euro 2024: bramkarze: Marcin Bułka (OGC Nice), Łukasz Skorupski (Bologna FC), Wojciech… » więcej 2024-05-29, godz. 12:30 Morawiecki do posła Sowy na komisji: słowa o systemie mafijnym - absolutne oszczerstwa (krótka7) To są absolutne oszczerstwa - podkreślił b. premier Mateusz Morawiecki na komisji śledczej na uwagę Marka Sowy z KO: 'zbudowaliście po prostu mafijny system'… » więcej 2024-05-29, godz. 12:30 UE/ Komisja Europejska zakończyła procedurę z art. 7 wobec Polski (krótka) Komisja Europejska zdecydowała w środę o zakończeniu procedury z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. W ocenie KE w Polsce nie występuje już oczywiste naruszenie… » więcej 2024-05-29, godz. 12:30 1. liga piłkarska - Odra czeka na powrót do grona najlepszych od 1981 roku W sezonie 1980/81 po raz ostatni piłkarze Odry Opole grali w najwyższej klasie rozgrywkowej. W tym mają szansę, aby wrócić do grona najlepszych. W czwartek… » więcej 2024-05-29, godz. 12:30 Morawiecki: głównym celem ataku hybrydowego - ułatwienie Rosji ataku na Ukrainę (krótka8) Głównym celem ataku hybrydowego na polską granicę z Białorusią było ułatwienie Rosji ataku na Ukrainę - podkreślił na posiedzeniu komisji ds. tzw. afery… » więcej 2024-05-29, godz. 12:30 Estonia/ Prezydent Finlandii: Zachód musi pozyskać globalne Południe, inaczej przegra Obecny porządek świata jest kwestionowany z wielu stron; Chiny wywierają wpływ poprzez inwestycje, a Rosja poprzez agresywną politykę; Zachód musi zastanowić… » więcej 2024-05-29, godz. 12:20 Liban/ Hezbollah zainicjował zbiórkę pieniędzy na drony i pociski Finansowana przez Iran szyicka libańska organizacja terrorystyczna Hezbollah zaczęła nadawać dwa klipy reklamowe, w których prosi o zbiórkę pieniędzy na… » więcej 2024-05-29, godz. 12:20 ME 2024 - szeroka kadra z Milikiem i Urbańskim, ale bez Casha (krótka) Debiutant Kacper Urbański oraz doświadczony Arkadiusz Milik, który w tym roku nie grał w kadrze Michała Probierza, znaleźli się w gronie 29 piłkarzy powołanych… » więcej 2024-05-29, godz. 12:20 Rajdowe MŚ - szutrowy sprawdzian na Sardynii, startuje Kajetanowicz (zapowiedź) W weekend na szutrowych trasach zostanie rozegrany Rajd Sardynii, szósta w sezonie runda mistrzostw świata. Po pięciu liderem jest Belg Thierry Neuville (Hyundai… » więcej 2024-05-29, godz. 12:20 Morawiecki: nasza polityka migracyjna polegała na powstrzymywaniu nielegalnej imigracji (krótka6) B. premier Mateusz Morawiecki ocenił że, polityka migracyjna rządu Donalda Tuska sprowadzała się do hasła 'uchodźcy mile widziani', natomiast polityka migracyjna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »