Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-16, 14:50 Autor: PAP

Kowalczyk: polskie porty gotowe na ukraińskie zboże; wąskie gardło to granica (opis)

Porty przeładunkowe w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu gotowe są na przyjęcie ukraińskiego zboża - zadeklarował w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Przyznał, że wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica, dodając, że trwają prace nad jej udrożnieniem.

W poniedziałek w Warszawie doszło do spotkań wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem, ministrem polityki rolnej i żywności Mykołą Solskim, a także komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Politycy dyskutowali m.in. o możliwości zwiększenia wywozu ukraińskiego zboża w związku z blokadą czarnomorskich portów.


Kowalczyk zauważył na wspólnej konferencji z przedstawicielami KE, USA i Ukrainy, że alternatywne szlaki eksportu dla ukraińskiego zboża prowadzą przez Polskę.


"Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego, prowadzą przez Polskę, jej porty morskie, przez inne kraje europejskie" - mówił wicepremier.


Zadeklarował, że wszystkie porty przeładunkowe w Polsce - w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu - są gotowe do transportu ukraińskiego zboża. Przyznał, że największym wyzwaniem jest przetransportowanie tego zboża przez granicę polsko-ukraińską, co wynika z różnicy rozstawu torowiska. Jak kontynuował, stąd decyzje po polskiej stronie, aby udrożnić takie przejścia graniczne. Są na nich też obecne przez całą dobę służby fitosanitarne i weterynaryjne, aby przewóz towarów rolno-spożywczych z Ukrainy był możliwie sprawny - dodał.


Minister rolnictwa powiedział, że liczy również na dobrą współpracę w ramach potencjalnej nowej spółki, która miałaby wzmocnić współpracę między polskimi i ukraińskimi firmami transportowymi i de facto - jak podkreślił - zająć się przewozem ukraińskiego zboża, gromadzeniem odpowiednich wagonów, kontenerów i samochodów. "Tu jest to wąskie gardło; jeśli je pokonamy, to wtedy możemy mówić o sukcesie. Porty są gotowe, natomiast to nie w portach leży clou problemu, tylko granica. Musimy (ją) odblokowywać bardzo mocno" - zaznaczył.


Kowalczyk podkreślił, że inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do zdestabilizowania rynków rolnych. "Wojna może negatywnie wpłynąć także na wysokość przyszłych zbiorów, pogłębienie się sytuacji podażowo-popytowej na świecie. W warunkach wojny problemem jest bowiem eksport produktów rolnych" - wskazał szef MRiRW.


Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zauważył, że Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.


Dodał, że w piątek i sobotę sprawą pomocy Ukrainie zajmowała się grupa G7, gromadząca najbogatsze państwa świata i UE.


Wojciechowski zwrócił uwagę, że brak dostaw z Ukrainy może być dotkliwy dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. "Możemy się spodziewać poważnych problemów w związku z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego" – powiedział unijny komisarz.


Przypomniał, że niedawno Komisja Europejska wydała komunikat, który wprowadza na poziomie europejskim koordynację pomocy Ukrainie, polegającą m.in. na udostępnieniu koniecznego sprzętu do transportu, czyli wagonów i barek, oraz ograniczeniu formalności przy kontrolach granicznych. Ta koordynacja – jak powiedział Wojciechowski – ma na celu, aby "jak najwięcej z tych 5 mln ton (zbóż) miesięcznie trafiło do miejsc przeznaczenia".


"Podzielamy pogląd, że zboże kradzione z Ukrainy przez Rosję nie może być sprzedawane. Trzeba zrobić wszystko, żeby Rosja nie była beneficjentem agresji na Ukrainę i żeby ta część eksportu, którą Ukraina utraci – bo jakąś część utraci – nie była zastępowana przez Rosję" – zaznaczył Wojciechowski.


Uczestniczący w konferencji sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych Tom Vilsack zapowiedział, że USA przeznaczą 2,5 mld dolarów na uzupełnienie luki powstałej na światowym rynku zbóż po ataku Rosji na Ukrainę. Dodał, że do Senatu USA trafił kolejny pakiet pomocy, w którym uwzględniono m.in. pokrycie kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy.


Vilsack zaznaczył, że Stany Zjednoczone potępiają wykorzystywanie głodu jako broni wojennej oraz kradzież zbóż, do której masowo dochodzi na Ukrainie. "Będziemy czynić wszystko, żeby uniemożliwiać Rosji czerpanie korzyści z tej kradzieży" - zapewnił. Zaznaczył, że inwazja na Ukrainę jest atakiem nie tylko na jeden kraj, ale na demokrację.


Amerykański polityk powiedział też, że inne kraje również muszą dołożyć wszelkich wysiłków, by zwiększyć produkcję żywności, co ma zapobiec spekulacji na rynku.


Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski podziękował Polakom, rządowi polskiemu za wsparcie "na każdym poziomie" oraz Stanom Zjednoczonym za "stabilne i potężne wsparcie, które jest krytyczne dla Ukrainy", a także za ogromną pomoc ze strony UE.


Jak mówił Solski, dla Ukrainy istotne jest "podejmowanie dużej ilości decyzji, które szybko i sprawnie umożliwią eksport ukraińskiego zboża do innych krajów". Dodał, że Polska w tej kwestii jest jednym z czołowych partnerów Ukrainy - "krajem, który najbardziej może i będzie nadal pomagać Ukrainie".


Szef ukraińskiego resortu rolnictwa wskazał też, że istotną kwestią dla Ukrainy jest wsparcie ze strony UE i USA. "Ta wojna spowodowała problemy globalne, które mają swoje konsekwencje. Każdego miesiąca będą się one pogłębiać i będą gorsze dla różnych krajów i całego świata" - powiedział.


Odnosząc się do programu budowy korytarzy eksportowych, Solski stwierdził, że ta praca już jest prowadzona. "Głównie będzie skoncentrowana na wywozie zbóż koleją. Dla Ukrainy w związku z tymi ilościami zboża, jakie ma, ważny jest dostęp do morza. I te trasy, które prowadzą do Rumunii - tym się zajmujemy w tej chwili. Bardzo ważne jest dojście do portów morskich, w tym polskich" - wskazał.


Kowalczyk oraz Solski podpisali w poniedziałek wspólne oświadczenie dotyczące zacieśniania współpracy w sektorze rolnym. W dokumencie jest zawarta m.in. deklaracja strony ukraińskiej uznania regionalizacji Polski wobec ASF do końca czerwca 2022 r.


Ukraina jest ważnym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych, ale jeszcze większym dostawcą tych towarów na rynek polski (w 2021 r. import wyniósł 930,4 mln euro – o 7 proc. więcej wobec 2020 r.). W 2021 r. saldo dla Polski było ujemne i wyniosło 119,1 mln euro. W eksporcie dominowały: sery i twarogi (97,2 mln euro – 12 proc. polskiego eksportu rolnego do Ukrainy), produkty używane do karmienia zwierząt, czekolada i przetwory zawierające kakao, kawa oraz przetwory spożywcze gdzie indziej niewymienione z grupy CN 2106.


Jeśli chodzi o wymianę handlową w sektorze rolno-spożywczym między Polską a USA, to polski eksport w 2021 r. osiągnął poziom 725,3 mln dol. (w 2020 r. – 612,1 mln dol.). W 2021 r. USA zajęły pozycję lidera, jeżeli chodzi o import polskiej wieprzowiny (w 2020 r. były na trzeciej pozycji, po Czechach i Słowacji). (PAP)


autor: Michał Boroń, Anna Wysoczańska, Magdalena Jarco, Anna Bytniewska, Ewa Wesołowska


mick/ awy/ maja/ ab/ ewes/ mk/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 19:40 Łódzkie/ Droga krajowa 74 odblokowana po porannym wypadku (aktl.) Droga krajowa 74 w okolicach Bełchatowa (Łódzkie) jest już przejezdna. Po porannym wypadku akcja ratunkowa i usuwanie skutków śmiertelnej kolizji i pożaru… » więcej 2024-05-23, godz. 19:40 Norwegia/ Szef MSZ: wraz z krajami arabskimi chcemy przedstawić plan pokojowy dla Izraela i Palestyny Norwegia i kraje arabskie są gotowe przedstawić wspólny plan pokojowy dla Palestyny i Izraela - oświadczył w czwartek norweski minister spraw zagranicznych… » więcej 2024-05-23, godz. 19:40 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak rozpoczęli od zwycięstwa Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak od zwycięstwa rozpoczęli zmagania w turnieju elity Beach Pro Tour w portugalskim Espinho. Polacy pokonali Holendrów… » więcej 2024-05-23, godz. 19:40 Media: propalestyńskie protesty na uczelniach w USA nie przekonały opinii publicznej Propalestyńskie protesty na uczelniach w USA, które doprowadziły do zamieszek i interwencji policji, m.in. na Uniwersytecie Columbia, nie przekonały opinii… » więcej 2024-05-23, godz. 19:40 Kraków/ Łoś wskoczył przez okno do liceum; poszkodowana jedna osoba, zwierzę nie żyje Łoś wskoczył w czwartek po południu przez okno do budynku liceum znajdującego się nad Wisłą w centrum Krakowa. W wyniku zdarzenia poszkodowany został… » więcej 2024-05-23, godz. 19:30 KE: jeśli Rosja przestanie łamać międzynarodowe zasady, nie będzie potrzeby stosowania wobec niej sankcji Jeśli Rosja zaprzestania łamania Karty Narodów Zjednoczonych i międzynarodowych zasad, to wtedy nie będzie potrzeby stosowania wobec niej sankcji - poinformował… » więcej 2024-05-23, godz. 19:30 Płock/ Międzynarodowy konkurs SHORT Festivalowski na najlepsze krótkometrażowe komedie W ramach trzeciej odsłony festiwalu sztuki pozytywnej Big Festivalowski, która w Płocku (Mazowieckie) odbywać się będzie od 16 do 18 sierpnia, rozstrzygnięta… » więcej 2024-05-23, godz. 19:30 Portugalia/ Rosyjski okręt przez 5 dni myszkował u brzegów Płw. Iberyjskiego Należący do rosyjskiej floty okręt badał przez 5 dni zachodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego, podała portugalska marynarka wojenna, precyzując, że jego… » więcej 2024-05-23, godz. 19:30 Litwa/ Zaprezentowano książkę „Ostra Brama w Wilnie” wydanej przez Instytut Polonika W Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w stolicy Litwy odbyła się w czwartek prezentacja książki „Ostra Brama w Wilnie” autorstwa prof. Marii Kałamajskiej-Saeed… » więcej 2024-05-23, godz. 19:20 MAP oczekuje na wyniki audytów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa do 15 lipca Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje na dostarczenie do resortu wyników audytów przeprowadzonych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa do 15 lipca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »