Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-04, 15:50 Autor: PAP

PSL: zwróćmy się do UE o pomoc w budowie trudnej do przejścia zapory na granicy

Rząd powinien zwrócić się do UE o pomoc w budowie trudnej do sforsowania zapory na polsko-białoruskiej granicy - uważa Władysław Teofil Bartoszewski. (PSL). Według niego o pomoc należy poprosić Frontex, a prezydent powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Poseł ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że w tej chwili granica z Białorusią nie jest wystarczająco szczelna. "Co przyznaje nawet Straż Graniczna, która mówi, że jest bardzo wiele udanych prób jej przejścia" - podkreślił Bartoszewski.


Według niego rząd powinien podjąć kroki, by umiędzynarodowić ten problem. "Po pierwsze rząd powinien wezwać pomoc Unii Europejskiej tak, jak to zrobiła Republika Litwy, żeby postawić zaporę w postaci płotu, muru czy czegokolwiek innego, która nie jest łatwa do przekroczenia" - zaznaczył poseł PSL.


Do drugie - jak mówił - "rząd powinien zwrócić się - również przez UE - do państw, z których migranci przybywają na Białoruś". "Ci migranci nie przechodzą na piechotę przez pół Europy, tylko są przewożeni samolotami. Dlatego należy się zwrócić do państw takich jak Irak, Syria czy Turcja, żeby powstrzymać ten ruch migracyjny" - powiedział Bartoszewski.


W jego opinii należy też poprosić Frontex (Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej), żeby pojawiła się na granicy z Białorusią. "Siedziba Frontexu jest akurat w Polsce i dlatego oni jako organizacja unijna powinni w tym uczestniczyć" - ocenił Bartoszewski.


Dodał ponadto, że rzeczą najważniejszą jest to, by polskie partie polityczne mówiły w tej sprawie tym samym głosem, co UE. "Do tego potrzeba porozumienia w Polsce. A można je uzyskać wtedy, kiedy partia rządząca i pan prezydent Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego i wyjaśni co, się dzieje na granicy" - podkreślił poseł PSL.


RBN jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, określając jednocześnie ich tematykę.


Bartoszewski dodał, że premier Mateusz Morawiecki powinien też wystąpić o zwołanie posiedzenia Rady Europejskiej, "czyli wszystkich premierów 27 rządów, żeby tę sprawę uwspólnotowić". "I jasnym głosem pokazać dyktatorowi na Białorusi, że nie ma zgody UE na wpychanie do nas migrantów z Syrii, Iraku czy z innych państw" - podkreślił Bartoszewski.


Poseł PSL podkreślił, że we wtorek w Parlamencie Europejskim odbędzie się ważna debata na temat sytuacji na Białorusi i kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.


We wtorek rano PE będzie debatował nad sytuacją na Białorusi ponad rok po sfałszowanych wyborach prezydenckich i brutalnym stłumieniu protestów. Europosłowie będą dyskutować z szefem unijnej polityki zagranicznej Josepem Borrellem oraz komisarz odpowiedzialną za sprawy wewnętrzne Ylvą Johansson o tych dramatycznych wydarzeniach oraz o tym, jak reagować na białoruskie działania i prowokacje. Rezolucja w tej sprawie ma być głosowana w czwartek.


Pomimo ponawianych przez społeczność międzynarodową wezwań do dialogu, na Białorusi trwa brutalna rozprawa reżimu z opozycjonistami, niezależnymi mediami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Od lata białoruskie władze, kierowane przez dyktatora Aleksandra Łukaszenkę, skierowały znaczną liczbę migrantów w stronę granic Polski, Litwy i Łotwy, setki osób zatrzymano po nielegalnym przekroczeniu granicy UE. Przy wsparciu UE i jej organów podjęto pilne środki, w tym stan wyjątkowy, w celu wzmocnienia ochrony granic. W ostatnim czasie, w pobliżu granicy polsko-białoruskiej znaleziono zwłoki migrantów.


Stan wyjątkowy w Polsce wprowadzono 2 września. Objął pas przygraniczny z Białorusią, czyli część województw podlaskiego i lubelskiego. Pas ten obejmuje 183 miejscowości bezpośrednio przylegające do granicy. 30 września Sejm zgodził się przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, a 1 października weszło w życie rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.(PAP)


autor: Edyta Roś, Łukasz Osiński


ero/ luo/ ann/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 21:30 ME 2024 - Dania - Anglia 1:1 (opinie) Po meczu Dania - Anglia powiedzieli (1:1): Kasper Hjulmand (trener reprezentacji Danii): 'Nie jestem rozczarowany wynikiem, ale mogliśmy z tego meczu wyciągnąć… » więcej 2024-06-20, godz. 21:30 Duszczyk: z Niemiec do Polski od początku roku zawrócono 290 osób Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk poinformował w czwartek, że od początku roku z Niemiec do Polski zawrócono 290 osób, które… » więcej 2024-06-20, godz. 21:30 Słowacja/ Koniec publicznego Radia i TV; posłowie zdecydowali o powstaniu nowej instytucji Posłowie rządzącej na Słowacji większości parlamentarnej przegłosowali w czwartek wieczorem kontrowersyjny projekt ustawy likwidującej publiczne media… » więcej 2024-06-20, godz. 21:30 Gdańsk/ Prezydent Dulkiewicz z wotum zaufania i absolutorium W trakcie czwartkowej sesji Rady Miasta prezydent Gdańska przedstawiła radnym raport o stanie miasta za ubiegły rok. Radni niejednogłośnie udzielili Aleksandrze… » więcej 2024-06-20, godz. 21:20 Studenckie protesty w obronie Palestyny w polskich miastach Studenci w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu protestowali w czwartek przeciwko działaniom Izraela w Strefie Gazy. Wzywali także władze… » więcej 2024-06-20, godz. 21:10 MP w kolarstwie - tytuły w jeździe na czas dla Maciejuka i Jaskulskiej Filip Maciejuk (Bora-hansgrohe) został w Radzanowie koło Płocka mistrzem Polski elity w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas. Wśród kobiet zwyciężyła… » więcej 2024-06-20, godz. 21:10 Bloomberg: Chiny nie mają preferowanego kandydata w wyborach w USA Służby wywiadowcze USA oceniają, że Chiny nie mają jasnych preferencji co do kandydatów w amerykańskich wyborach prezydenckich. Pekin może obawiać się… » więcej 2024-06-20, godz. 21:00 Peru/ Były prezydent Fujimori, skazany za masakry cywilów, wraca do polityki Były przywódca Peru Alberto Fujimori, ułaskawiony w zeszłym roku po latach spędzonych w więzieniu za rolę w masakrach dokonywanych przez szwadrony śmierci… » więcej 2024-06-20, godz. 21:00 Mroczek: środki przymusu bezpośredniego pozwalają zatrzymać agresywny tłum na granicy Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek powiedział, że środki przymusu bezpośredniego, tj. miotacze gazu, polewaczki czy siatki obezwładniające… » więcej 2024-06-20, godz. 21:00 Memoriał Szewińskiej - Kaczmarek najlepsza na 400 m, a Fajdek w rzucie młotem (krótka) Pięciokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek zwyciężył podczas Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Najlepsza w biegu na 400 m była mistrzyni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »