Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-17, 19:30 Autor: PAP

USA/ W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.


Mszę celebrował metropolita Waszyngtonu kardynał Wilton Gregory, a jego życie wspominała m.in. znana amerykańska dziennikarka i córka powstańca z Warszawy Rita Cosby, dla której Kulski był - jak przyznała - "drugim ojcem".


"To dla mnie wiele znaczyło, by usłyszeć, jak wielką miłością i uznaniem darzono tego bohatera Polski i Ameryki. On był dla mnie drugim ojcem i bratem dla mojego ojca. Kiedy mój ojciec zmarł w 2012 r., Julian obiecał, że weźmie mnie pod swoją opiekę" - powiedziała PAP Cosby. "Czuję więc ogromną pustkę w sercu. Myślę jednak, że to także wielka strata dla obu naszych krajów" - dodała.


"Ojciec nauczył mnie, by zawsze kierować się sercem i bronić tego, w co się wierzy" - powiedział PAP syn zmarłego Stefan Kulski.


O. Paweł Sass, który wygłosił homilię, wyznał, że podczas ostatnich chwil życia weterana jego najbliżsi odśpiewali polski hymn oraz piosenkę "Warszawskie dzieci".


Ambasador Wilczek powiedział, że prof. Kulski był wzorem dla polskich Amerykanów i do końca był zaangażowany w polskie sprawy. Dodał, że Kulski nie wahał się go krytykować, choć zawsze czynił to w kulturalny sposób.


Prof. Julian Eugeniusz Kulski był bohaterem Powstania Warszawskiego, architektem Banku Światowego, wykładowcą akademickim i autorytetem dla kilku pokoleń Polaków.


W sierpniu 2020 r. prof. Kulski, ps. "Goliat" i "Chojnacki", mówił PAP, że Powstanie Warszawskie było najważniejszą częścią jego życia, a jego udział w ruchu oporu wynikał z wiedzy, jaką czerpał z historii i wychowania w duchu patriotycznym. W wieku 12 lat wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (późniejszej Armii Krajowej), gdzie działał m.in. w akcjach "małego sabotażu".


Wraz ze swym opiekunem i dowódcą, Ludwikiem Bergerem, Kulski przedostał się kilkakrotnie do getta na rozmowy z członkami żydowskiego podziemia. Aresztowany przez gestapo w 1942 r., więziony i bity na Pawiaku, Kulski uniknął Auschwitz tylko ze względu na swój młody wiek i pozycję ojca. Podczas Powstania Warszawskiego, w którym brał udział w wieku 15 lat, dwukrotnie został ranny.


Kulski przypuszczał, że był najmłodszym jeńcem wojennym, gdy po upadku powstania jako 15-latek trafił do obozu jenieckiego w Altengrabow w Saksonii. Na pięć dni przed wyzwoleniem obozu przez Armię Czerwoną uciekł, wskakując na ciężarówkę amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Anglicy przemycili go do Anglii jako wracającego angielskiego jeńca wojennego.


W 1949 r. Kulski wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył architekturę na Uniwersytecie Yale. Stał się cenionym architektem; jego projekty, m.in. dla Banku Światowego, zrealizowano w 30 krajach, koordynował też projekty BŚ na czterech kontynentach.


Kulski był nowojorskim dyrektorem Fundacji Kościuszkowskiej, zaś w 2015 r. założył Fundację Kulskich, poświęconą m.in. wzmacnianiu relacji polsko-amerykańskich. Był też drugim Polakiem - po Kościuszce - członkiem Towarzystwa Cyncynatów (Society of the Cincinnati), jednej z najstarszych i najbardziej elitarnych organizacji weteranów.


Wśród wielu odznaczeń, jakie otrzymał, ostatnim był Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, wręczony mu przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2017 r.


Prof. Julian Eugeniusz Kulski zmarł 12 sierpnia 2021 r. w Waszyngtonie. Miał 92 lata. Urna z jego prochami zostanie przetransportowana do Polski, gdzie na początku października odbędą się oficjalne uroczystości pogrzebowe. Prochy z udziałem wojskowej asysty honorowej zostaną złożone w grobowcu rodziny Kulskich na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ akl/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 16:10 Sporty, które zyskują popularność w 2024 roku (MediaRoom) W 2024 roku wiele sportów zyskało popularność. Niektóre cieszą się szczególnym powodzeniem, stając w szeregu obok klasycznych dyscyplin sportowych. Wśród… » więcej 2024-06-20, godz. 16:10 Watykan/ Papież: nie odwracajmy wzroku od uchodźców Papież Franciszek zaapelował, by nie zapominać o dramacie uchodźców i nie odwracać od nich wzroku. Watykan opublikował wpis papieża w mediach społecznościowych… » więcej 2024-06-20, godz. 16:10 Agora stała się posiadaczem 100 proc. udziałów Eurozet Grupa Medialna Agora kupiła pozostałe 49 proc. udziałów Eurozetu, właściciela m.in. Radia Zet, w ten sposób stając się właścicielem 100 proc. udziałów… » więcej 2024-06-20, godz. 16:10 PAH w Światowym Dniu Uchodźcy: od 2014 r. liczba uchodźców na świecie wzrosła trzykrotnie Jeszcze nigdy tak wielu ludzi nie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Od 2014 r. liczba uchodźców na świecie wzrosła trzykrotnie - według prognoz… » więcej 2024-06-20, godz. 16:10 Rewizja Zielonego Ładu; negocjacje budżetowe, rozszerzenie UE i kwestie bezpieczeństwa wśród priorytetów delegacji… Rewizja Europejskiego Zielonego Ładu; negocjacje kolejnego wieloletniego budżetu UE, transformacja energetyczna, prawa kobiet, proces rozszerzenia UE oraz kwestie… » więcej 2024-06-20, godz. 16:00 Tumi rozpoczyna kampanię Tegra-Lite® I Alpha Bravo Jesień 2024 z udziałem zawodowego piłkarza Sona Heung-Mina (Me… Najnowsza Kampania Marki Pod Hasłem „Stworzone Dla Chwil, Które Nas Kształtują” (Made for Moments that Make Us), odsłania kulisy podróży globalnego… » więcej 2024-06-20, godz. 16:00 Sporty, które zyskują popularność w 2024 roku (MediaRoom) W 2024 roku wiele sportów zyskało popularność. Niektóre cieszą się szczególnym powodzeniem, stając w szeregu obok klasycznych dyscyplin sportowych. Wśród… » więcej 2024-06-20, godz. 16:00 Prokuratura ws. zatrzymanych żołnierzy: czekamy na rekonstrukcję 3D zdarzeń na granicy Prokuratura oczekuje na rekonstrukcję 3D zdarzeń na granicy w oparciu o którą będzie uzyskana opinia z zakresu techniki i taktyki interwencji oraz użycia… » więcej 2024-06-20, godz. 16:00 Kuba/ Dwie znane publicystki: zostałyśmy pobite przez policję Dwie niezależne i znane publicystki z Kuby, krytykujące działania rządu, zostały zatrzymane przez podległe komunistycznemu reżimowi służby w Hawanie… » więcej 2024-06-20, godz. 16:00 Kuwejt/ Wobec upałów rząd wprowadzi przerwy dostaw elektryczności Kuwejt zapowiedział wprowadzenie planowanych przerw w dostawach prądu; wobec coraz większych upałów elektrownie nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »