Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-14, 15:40 Autor: PAP

Lublin/ Instrumenty tradycyjne motywem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego

Instrumenty tradycyjne będą tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się w piątek w Lublinie. Swoje wyroby podczas imprezy zaprezentują twórcy ludowi, rzemieślnicy i artyści z całej Polski. Zaplanowano też m.in. warsztaty, koncerty, wystawy.

Będzie to 15. edycja Jarmarku, którego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawianej na festiwalu w różnych formach - sztuki ludowej, muzyki, śpiewu, tańca a także zabawy i edukacji. „W ciągu kilkunastu lat istnienia festiwal ewoluował, stając się obecnie przestrzenią, w której prezentujemy przede wszystkim kulturę tradycyjną, wywodzącą się ze wsi oraz kulturę nią inspirowaną i w sposób świadomy oraz wyrażający szacunek adaptującą treści tradycyjne” – przekazano w komunikacie.


Motywem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku będą instrumenty tradycyjne. Ich rola w kulturze ludowej – jak wyjaśnili organizatorzy - polegała na tym, że towarzyszyły wielu sytuacjom życia rodzinnego, obrzędowego i społecznego mieszkańców wsi. „Grające na nich kapele i orkiestry były uczestnikami wesel i pogrzebów, zabaw i spotkań społeczności. Jednak rola instrumentów była i nadal jest zdecydowanie większa” – dodano.


Stałym elementem festiwalu jest Jarmark Rękodzielniczy. Na stoiskach, ustawionych na Starym Mieście w Lublinie, swoje wyroby zaprezentują twórcy, rzemieślnicy i artyści z różnych zakątków Polski. Będzie można spotkać w tym miejscu również budowniczych różnych instrumentów, takich jak np. bębny obręczowe i osznurowane, basy kaliskie, trombity i rogi pasterskie, gliniane gwizdki, okaryny.


W programie Jarmarku jest także specjalny koncert re:tradycja, podczas którego znani artyści polskiej sceny muzycznej występują z mistrzami muzyki tradycyjnej. W tegorocznej edycji wezmą udział: zespół Mikromusic, Zuzanna Malisz i Kacper Malisz, Maria Bienias, Wiesława Gromadzka z wnuczką, Katarzyna Zedel oraz Maja Kleszcz. Dla uczestników Jarmarku zostały przygotowane również warsztaty, na przykład z łowickiego haftu koralikowego, pieśni tradycyjnych, koronki iglicowej, wycinanki świętokrzyskiej. Natomiast najmłodsi będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach budowania własnych instrumentów. Nieodłącznym elementem imprezy są również wystawy. W tym roku poświęcone będą m.in. kobietom w fotografiach Artura Pastor'a, czy pracy twórców instrumentów w obiektywie Doroty i Piotra Piszczatowskich.


Jarmark Jagielloński w Lublinie nawiązuje do tradycji znanych w całej Europie jarmarków urządzanych tu w XV i XVI wieku. W Lublinie krzyżowały się wówczas szlaki handlowe prowadzące z Węgier na Litwę, z Europy Zachodniej na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji. Do miasta przybywali kupcy z różnych stron świata, powstawały warsztaty rzemieślnicze i składy kupieckie.


Festiwal potrwa do niedzieli. Jego organizatorem są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ itm/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 16:30 UE podpisała umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą (opis) Unia Europejska zawarła umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą. Podpisał ją w czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z przewodniczącymi:… » więcej 2024-06-27, godz. 16:30 Pomorskie/ Zakaz kąpieli w trzech kąpieliskach w Trójmieście Trzy kąpieliska w Trójmieście są zamknięte z powodu zakwitu sinic - podał sanepid. » więcej 2024-06-27, godz. 16:30 Wrocław/ W WFF powstanie „Jeleń” według niezrealizowanego scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego Krótkometrażowy film animowany „Jeleń” na podstawie niezrealizowanego do tej pory scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego powstanie w Wytwórni Filmów Fabularnych… » więcej 2024-06-27, godz. 16:30 Chorwacja/ Atak hakerski na największy szpital w kraju i inne instytucje W czwartek rano największy szpital w Chorwacji, Szpital Kliniczny w Zagrzebiu, stał się celem ataku hakerskiego. Dzień wcześniej zaatakowano kilka stron internetowych… » więcej 2024-06-27, godz. 16:20 Prognoza pogody na 28 i 29 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północna będzie w oddziaływaniu niżu z układem frontów znad Morza Norweskiego. Europa zachodnia… » więcej 2024-06-27, godz. 16:20 Kujawsko-pomorskie/ Po zderzeniu pojazdów zablokowana dk 10 w Wymysłowie Zablokowana jest droga krajowa nr 10 w Wymysłowie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie zderzyły się ciężarówka i samochód osobowy - poinformował dyżurny oddziału… » więcej 2024-06-27, godz. 16:10 W. Brytania/ Ekspert PISM: wpływ wyborów na kwestie istotne dla Polski będzie ograniczony Wybory do Izby Gmin przyniosą zasadniczą zmianę w wewnętrznej polityce brytyjskiej, ale ich wpływ na relacje polsko-brytyjskie i interesy, które Polska ma… » więcej 2024-06-27, godz. 16:10 Chiny/ KPCh usunęła ze swoich szeregów dwóch byłych ministrów obrony Były minister obrony Li Shangfu i jego poprzednik Wei Fenghe zostali usunięci z szeregów Komunistycznej Partii Chin (KPCh) za 'poważne naruszenie dyscypliny'… » więcej 2024-06-27, godz. 16:10 USA/ Wywiad: napływ imigrantów z południa przyciągnął uwagę Państwa Islamskiego Amerykański wywiad utrzymuje, że napływ imigrantów, pokonujących południową granicę USA, przyciągnął uwagę Państwa Islamskiego - poinformował portal… » więcej 2024-06-27, godz. 16:10 Świętokrzyskie/ Będzie rewitalizacja kolejki wąskotorowej „Ciuchcia Ponidzie” Ogłoszono przetarg na rewitalizację Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej 'Ciuchcia Ponidzie' - poinformował w czwartek Świętokrzyski Urząd Marszałkowski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »