Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-03, 13:20 Autor: PAP

Konfederacja przed MKiDN: tu pracuje "kolejny maniak podatkowy" - chce dodatkowych opłat m.in. od smartfonów

Tutaj pracuje "kolejny maniak od podatków", który chce opłat m.in. od sprzedawanych smartfonów, aby wpływy "uznaniowo rozdzielać wśród uprzywilejowanych artystów i celebrytów", również z okresu PRL - mówili przedstawiciele Konfederacji podczas interwencji poselskiej w MKiDN.

Na stronach rządowych poinformowano 1 grudnia ub. roku, że projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisany do rządowego wykazu prac legislacyjnych. Przypomniano, że "ustawa m.in. tworzy fundusz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dla artystów oraz określa źródła finansowania tego funduszu". W tym kontekście mowa była o opłacie reprograficznej.

Podczas środowej konferencji prasowej przed siedzibą MKiDN posłowie Krzysztof Bosak i Michał Urbaniak przyznali, że nie wiedzą, na jakim etapie są prace nad projektem, więc chcą to wyjaśnić w resorcie podczas poselskiej interwencji.

Prawnik Konfederacji Witold Stoch zwrócił uwagę, że z zapowiedzi przedstawicieli resortu kultury - w tym wicepremiera i szefa MKiDN Piotra Glińskiego - wynika, że planowane jest wprowadzenie dodatkowej, kilkuprocentowej opłaty reprograficznej, która byłaby doliczana do ceny urządzeń i nośników służących do kopiowania, czyli m.in. notebooków, tabletów, smartfonów i Smart TV.

Według Stocha, byłoby to "kolejne uderzenie w kieszenie Polaków i to podczas kolejnego lockdownu". "Rząd powinien teraz raczej wspierać obywateli, obniżać podatki, a to byłby już 48. podatek wprowadzone przez PiS" - ocenił Stoch. "Tutaj pracuje kolejny maniak podatkowy z ekipy rządu PiS-u, (...) nie macie wstydu tak atakować Polaków podatkami w czasie kryzysu?" - pytał.

Bosak przekonywał, że pomysł MKiDN jest "zły i niebezpieczny", gdyż - jak uzasadnił - "tworzy kolejny fundusz, który będzie zarządzał tym razem minister kultury". Ocenił, że fundusz ten "będzie służył wspieraniu tych, którzy przynależą do pewnego establishmentu, który jest w stanie wynegocjować sobie kolejne przywileje polityczne". "Z drugiej strony powstanie możliwość uznaniowego rozdzielania pieniędzy, uznaniowego definiowania, kto jest artystą, kto jest twórcą" - dodał.

Bosak zwrócił też uwagę na wpływy z 23-proc. podatku VAT oraz na "skromniejszych obywateli", którym często brakuje pieniędzy na zakup swoim dzieciom urządzeń do nauczania zdalnego. "Dlaczego w nich mamy uderzać? Dlaczego minister kultury nie weźmie tych pieniędzy z podatku VAT na sprzedaż tych produktów?" - pytał wiceszef koła Konfederacji.

Wiceprezes Ruchu Narodowego jest zdanie, że minister Gliński chce wprowadzić dodatkowy podatek "na rzecz grupy już uprzywilejowanych artystów i celebrytów", a nie wszystkich ludzi kultury. "Bo zwykli, niezależni twórcy, którzy nie są umocowani w tym establishmencie, ani złotówki z tego nie zobaczą. Natomiast ci, którzy zaczynali swoją karierę w PRL i byli +królami scen+ przez dziesięciolecia, zobaczą duże pieniądze, bo byli promowani w dużych mediach" - powiedział.

"Więc tutaj PiS tworzy system samonapędzającego się wzmacniania już istniejącego establishmentu i transferu pieniędzy z kieszeni zwykłego Polaka do kieszeni establishmentu. Chyba nie po to ludzie, którzy wybierali PiS, wybierali PiS do władzy" - oświadczył wiceprezes Ruchu Narodowego.

Według Urbaniaka podatek ten pogorszyłby pozycję konkurencyjną polskich sprzedawców, a wielu Polaków jeździłoby po tańszy sprzęt elektroniczny do Niemiec. "Czemu te urządzenia na przykład w Niemczech są tańsze? (...) Teraz Niemcy jeszcze obniżyli podatek VAT do 16 proc. A w Polsce dalej obowiązuje podatek w wysokości 23 proc." - podkreślił Urbaniak.

Posłowie Konfederacji oficjalnie złożyli w MKKiDN swoje pytania w sprawie prac nad projektem ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. "Poinformowano nas, że odpowiedź otrzymamy na piśmie" - poinformował PAP mec. Stoch.

W lutym wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka mówiła, że resort oczekuje na wpisanie projektu ws. zmian w naliczaniu opłaty reprograficznej do wykazu prac legislacyjnych rządu; wysokość opłaty będzie jeszcze przedmiotem konsultacji - powiedziała w rozmowie z "Do Rzeczy" Zwinogrodzka.

Wyjaśniła, że zmiany w naliczaniu opłaty reprograficznej to jeden z aspektów projektowanej ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, która "stanowi systemową zmianę warunków pracy w dziedzinie kultury, zaniedbywanej u nas od kilkudziesięciu lat". "Oczekujemy teraz na wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu i, gdy to nastąpi, ogłosimy go i poddamy pod konsultacje publiczne i międzyresortowe" - poinformowała.(PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ itm/

Kraj i świat

2024-07-24, godz. 11:30 Wiceszef MKiŚ: samorządy rocznie mogą otrzymać blisko 1,5 mld zł tzw. subwencji ekologicznej Samorządy, na terenie których są parki narodowe, rezerwaty przyrody czy obszary Natura 2000 mogą rocznie otrzymywać w ramach tzw. subwencji ekologicznej blisko… » więcej 2024-07-24, godz. 11:20 Kolarz Roglic wraca do zdrowia po złamaniu kręgosłupa Gwiazda kolarstwa Primoz Roglic, który został zmuszony do wycofania się z Tour de France po kraksie na 12. etapie, ujawnił w mediach społecznościowych, że… » więcej 2024-07-24, godz. 11:20 Szef MSZ Chin do Kułeby: wspieramy wysiłki pokojowe, ale czas i warunki jeszcze nie dojrzały Chiny wspierają wszelkie wysiłki na rzecz pokoju, jednak warunki i czas nie są jeszcze wystarczająco dojrzałe - oświadczył chiński minister spraw zagranicznych… » więcej 2024-07-24, godz. 11:20 Sejm/ Komisja rekomenduje dwie poprawki KO do projektu reformy TK (krótka) Dwie poprawki zgłoszone przez klub KO w drugim czytaniu do projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny zarekomendowała w środę sejmowa komisja sprawiedliwości… » więcej 2024-07-24, godz. 11:20 Rosja/ Sąd uchylił wyrok wobec związanego z Polską reżysera Iwana Wyrypajewa Moskiewski sąd miejski uchylił wyrok ośmiu lat więzienia wobec znanego, związanego z Polską reżysera teatralnego Iwana Wyrypajewa - podał w środę portal… » więcej 2024-07-24, godz. 11:20 Śląskie/ W wyniku pożaru spłonęły dwa ciągniki; trwa policyjne śledztwo W wyniku pożaru, do którego doszło na terenie Przedsiębiorstwa Miejskiego MZUM, spłonęły dwa ciągniki siodłowe - przekazał w środę oficer prasowy Komendy… » więcej 2024-07-24, godz. 11:10 Rosja/ W Moskwie wysadzono w powietrze samochód oficera Na parkingu w Moskwie wysadzono w środę rano w powietrze samochód należący do oficera Andrieja Torgaszowa - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza… » więcej 2024-07-24, godz. 11:10 Paryż/judo - Nastula: największe szanse ma Szymańska, ale każdy medal będzie ważny (korekta) 'Największe szanse ma Angelika Szymańska, ona umie się bić' - powiedział PAP Paweł Nastula, mistrz olimpijski z Atlanty z 1996 roku. Podkreślił, że marzy… » więcej 2024-07-24, godz. 11:10 UE/ Trwa głosowanie ws. ostatecznego zatwierdzenia procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec Polski Ambasadorzy krajów UE w środę rozpoczęli pisemne głosowanie w sprawie uruchomienia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw… » więcej 2024-07-24, godz. 11:00 Pomorskie/ Zakończyły się utrudnienia po wypadku drogowym na dk 22 w Gnojewie (aktl.2) Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Gnojewo, między Malborkiem a Starogardem Gdańskim - poinformował dyżurny GDDKiA. W środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »