Radio Opole » Gospodarka
2024-03-12, 18:15 Autor: Anna Kurc

Dekarbonizacja systemu ciepłowniczego. Warsztaty w ECO Opole

Warsztaty dot. rozwoju transformacji energetycznej w ECO [fot. Sławomir Mielnik]
Warsztaty dot. rozwoju transformacji energetycznej w ECO [fot. Sławomir Mielnik]
Warsztaty dot. rozwoju transformacji energetycznej w ECO [fot. Sławomir Mielnik]
Warsztaty dot. rozwoju transformacji energetycznej w ECO [fot. Sławomir Mielnik]
Warsztaty dot. rozwoju transformacji energetycznej w ECO [fot. Sławomir Mielnik]
Warsztaty dot. rozwoju transformacji energetycznej w ECO [fot. Sławomir Mielnik]
Pracują nad rozwiązaniami mającymi wspomóc transformację energetyczną. W siedzibie Energetyki Cieplnej Opolszczyzny w Opolu trwają międzynarodowe warsztaty w ramach programu SET_HEAT. Bierze w nich udział niemal 50 naukowców i pracowników sektora ciepłowniczego.
- To kolejne spotkanie w ramach projektu - mówi Łukasz Jendryasek, specjalista ds. koordynacji i rozwoju technicznego w ECO S.A.

- Głównym celem tego projektu jest integracja niskoemisyjnych źródeł, niskotemperaturowych źródeł ciepła odpadowego oraz czystej energii zielonej. Chcemy sprawdzić, czy się da, jak się da, za ile i przede wszystkim kiedy. Warsztaty dotyczą procesu dekarbonizacji w spółkach ciepłowniczych, między innymi w ECO - wyjaśnia Jendryasek.

W pracach uczestniczą zespoły z Polski, Chorwacji, Litwy, Rumunii oraz Danii.

- Warsztaty mają na celu wypracowanie najbardziej optymalnego modelu dekarbonizacji systemu opolskiego - informuje Mirosław Romanowicz, członek zarządu ds. operacyjnych ECO S.A.

- Ma też na celu wypracowanie wzoru, który w łatwy sposób będzie można implementować na szereg różnych innych systemów. Dla innych miast w naszym kraju będzie to swego rodzaju drogowskaz w zakresie transformacji - dodaje Romanowicz.

- Transformacja energetyczna to długoletni proces - uważa Mariusz Tańczuk z Politechniki Opolskiej.

- Tak zwana dyrektywa efektywnościowa definiuje nam, jak powinno zmieniać się ciepłownictwo w perspektywie do roku 2050. Są pewne kamienie milowe ustalone. To są stopniowe zmiany, które są bardzo kapitałochłonne, więc nie da się tego zrobić w ciągu kilkunastu lat. To jest kwestia dekad - twierdzi Tańczuk.

Dodajmy, że międzynarodowe warsztaty w ECO potrwają do 14.03.
Łukasz Jendryasek
Mirosław Romanowicz
Mariusz Tańczuk

Gospodarka

2024-11-26, godz. 15:00 Dino buduje centrum dystrybucyjne w Brzegu. Pracę ma znaleźć kilkaset osób Co najmniej 300 osób ma znaleźć pracę w powstającym centrum dystrybucyjnym sieci Dino w Brzegu. Prace przy budowie obiektu właśnie ruszają. » więcej 2024-11-26, godz. 10:20 Przedsiębiorcy i rolnicy z Wołczyna nie zapłacą w przyszłym roku więcej za podatki Nie będzie wzrostu stawek podatków dla przedsiębiorców z gminy Wołczyn. Radni miejscy przyjęli uchwałę o obniżeniu podatków. » więcej 2024-11-25, godz. 12:53 Emeryci i renciści mogą więcej dorobić Zwiększają się bezpieczne limity dorabiania dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. Progi zmieniają się cztery razy w roku. Aktualizacja… » więcej 2024-11-23, godz. 11:00 52 miliony złotych na inwestycje zaplanowano w przyszłorocznym budżecie gminy Kluczbork Rekordowy jest projekt budżetu gminy Kluczbork na 2025 rok. Dochody i wydatki są zbilansowane na poziomie 252 milionów złotych. » więcej 2024-11-22, godz. 20:00 Finał kilku remontów dróg w gminie Wołczyn. Przebudowy w mieście i dwóch wsiach Na ukończeniu są ostatnie tego roku remonty dróg w gminie Wołczyn. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Prudnik ujednolici plan zagospodarowania przestrzennego, aby nie było niejasności u inwestorów Zmiany planistyczne pomogą w otwieraniu firm w Prudnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Gmina sporządzi nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów… » więcej 2024-11-22, godz. 13:39 Państwowa Inspekcja Pracy nagradza najbezpieczniejsze firmy Prestiżowe konkursy Państwowej Inspekcji Pracy rozstrzygnięte. Wyróżniono firmy i placówki, które najlepiej dbają o bezpieczeństwo swoich pracownikó… » więcej 2024-11-22, godz. 12:04 Powódź nie podniosła stopy bezrobocia w regionie W urzędach pracy w powiatach poszkodowanych przez powódź bezrobotnych nie przybyło, ale przedsiębiorcy z tych terenów wciąż zmagają się ze skutkami wrześniowego… » więcej 2024-11-21, godz. 14:00 Pierwszy inwestor wynajął halę w brzeskiej "Zielonce". Firma chce zatrudnić kilkanaście osób Kilkanaście osób ma wkrótce znaleźć pracę w brzeskiej strefie przemysłowej. Pojawił się pierwszy inwestor, który wynajął od WSSE część hali przemysłowej… » więcej 2024-11-21, godz. 12:00 "Na ten moment kontrole na terenach powodziowych są zawieszone". Prezes WFOŚ gościem Radia Opole - Do czerwca przyszłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zawiesił kontrole instalacji grzewczych na terenach powodziowych - potwierdziła w Porannej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »