Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-07-11, 09:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Marek Białokur
Marek Białokur
- Okrągła rocznica jest okazją, żeby wspominać wydarzenia sprzed 80 lat, ale nie miałem oczekiwań, że przy tej okazji nastąpi przełom - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole historyk dr hab. Marek Białokur z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. 11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Temat zbrodni wołyńskiej od lat budzi emocje. Od czasu zaangażowania się Polski we wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją narasta oczekiwanie, że ukraińskie władze jednoznacznie potępią to, co się stało. - Rodziny mają jak najbardziej prawo do tego, żeby się dopominać tego, co jest rzeczą oczywistą, czyli ekshumacji i godnych pochówków. Natomiast musimy pamiętać, że polityka rządzi się swoimi prawami i tak, jak politycy w Polsce na użytek wewnętrznej sytuacji i opinii publicznej mówią określone rzeczy, tak samo po naszej wschodniej stronie, na terenie państwa ukraińskiego, oczekiwania dużej części społeczeństwa są zgoła odmienne.

- Jako historycy przez lata wykonaliśmy solidną robotę - podkreśla dr hab. Marek Białokur. - Pamiętam całą inicjatywę rozmówi i spotkań, które miały nawet tytuł "Trudne tematy, trudne sprawy", gdzie wiele kwestii było dyskutowanych. Natomiast pamiętajmy, że przez te 30 lat to była taka sinusoida tych stosunków. Konflikt, który rozpoczął się w ubiegłym roku w lutym, wzbudził w Polsce takie oczekiwania, że w zamian za pomoc, której my udzielamy, strona ukraińska powinna dokonać jakiegoś istotnego postępu - dodał.

O godzinie 11:00 rozpoczną się w Niemodlinie obchody 80. rocznicy Ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczpospolitej. Natomiast o 14:00 pamięć o tych wydarzeniach zostanie uczczona w Opolu. Na początek msza święta w kościele ojców Franciszkanów, następnie uroczystości przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. W programie okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci i złożenie kwiatów. Wszystko odbędzie się w asyście Wojska Polskiego.
dr hab. Marek Białokur cz. 1
dr hab. Marek Białokur cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »