Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-24, 19:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Jaka Wigilia, taki cały rok, czyli świąteczne nakazy i symbolika liczb

Święta - zdjęcie ilustracyjne [fot. roovuu / Flickr.com]
Święta - zdjęcie ilustracyjne [fot. roovuu / Flickr.com]
Wigilia [fot. roovuu/Flickr.com]
Wigilia [fot. roovuu/Flickr.com]
Nie dwanaście, a cztery lub siedem potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Tę tradycję kultywowano zwłaszcza w domach biedniejszych, chłopskich, których nie było stać na przygotowanie większej liczby dań. Od wieków w Wigilię świąt Bożego Narodzenia symbolika liczb miała znaczenie. Miały one zapewniać dostatek, bezpieczeństwo i urodzaj.
- Symbolika liczb była bardzo stara i głęboko w kulturze zakorzeniona - mówi Elżbieta Oficjalska, kustosz Muzeum Wsi Opolskiej. - Na stole pojawiały się np. cztery potrawy, czyli symbol czterech stron świata, czterech ścian domu, który stanowi takie bezpieczne miejsce, w którym się chronimy. Było też siedem potraw, które tworzono sumując czwórkę szczęśliwą i trójkę, która była symbolem Trójcy Świętej.

Święta Bożego Narodzenia wypadają w okresie przesilenia zimowego, co oznacza, że wszystko idzie już ku wiośnie. - Tak samo produkty, z których przygotowywano potrawy nawiązywały do tego, że życie wkrótce się odrodzi - dodaje Elżbieta Oficjalska. - Tu były stosowane właśnie mak, ziarno pszenicy, ziarno siemienia konopnego, czyli coś, czego jest tak dużo, że nie można policzyć i to jest ta obfitość. Że ma się nam darzyć, że będzie tego tyle, że po prostu nie będziemy w stanie policzyć tego, jak nam się dobrze będzie działo w następnym roku.

Kustosz Muzeum Wsi Opolskiej zwraca uwagę, że Wigilia jako dzień świąteczny była zawsze pełna zakazów i nakazów. - Stroniono od prac gospodarczych, czyli prania, rąbania drewna, które nie były w tym dniu niezbędne i nie służyły świętom - mówi Elżbieta Oficjalska. - Wtedy zmieniano też pościel na czystą, już na ostatnią chwilę. Kąpano się wtedy. Wszyscy musieli być w tym dniu czyści, czyli dom był wyczyszczony i domownicy również. Jednocześnie uważano, że Wigilia to na tyle ważny dzień, że nie wolno było krzyczeć. Uważano, że jeżeli 24 grudnia będziemy na siebie krzyczeć, złościć się i się gniewać, to później tak będzie cały czas w całym roku. Dzieci też starały się być grzeczne, nie wchodzić w drogę rodzicom. Wierzono, że jaka Wigilia, taki później cały rok.

Jeden z dawniej stosowanych nakazów mówił o tym, że do Wigilii wszystko powinno być przygotowane i postawione na stole tak, żeby nikt nie musiał od tego stołu już wstawać. Miało to chronić przed złą wróżbą.
Elżbieta Oficjalska cz.1
Elżbieta Oficjalska cz.2
Elżbieta Oficjalska cz.3

Wiadomości z regionu

2024-06-16, godz. 14:00 Miliony złotych na remonty dróg w powiecie kluczborskim. Gotowy jest odcinek w Komorznie Nowa nawierzchnia, bezpieczne zjazdy do posesji, przejścia dla pieszych i oznakowanie. Zakończył się remont prawie 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej… » więcej 2024-06-16, godz. 13:25 Magda Umer odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki Kolejna wielka postać polskiej muzyki uhonorowana w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. Dziś (16.06) swoją gwiazdę odsłoniła tam Magda Umer. » więcej 2024-06-16, godz. 12:59 Charytatywny bieg z żonkilem w Opolu. Na starcie ponad 300 osób Dystans 5 kilometrów mieli do przebiegnięcia zawodnicy startujący w 'II Charytatywnym biegu z żonkilem' w Opolu. » więcej 2024-06-16, godz. 11:00 Fundacja "Górażdże – Aktywni w Regionie" przyznała granty Granty Fundacji „Górażdże - Aktywni w Regionie” rozdane. W tym roku wpłynęły aż 154 wnioski. Zarząd fundacji wybrał 36 inicjatyw, które zostały… » więcej 2024-06-16, godz. 10:16 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach. Na dzieci czeka profesjonalny tor Na Dzień Małego Strażaka zaprasza dzisiaj (16.06) OSP Źlinice-Boguszyce w powiecie opolskim. » więcej 2024-06-16, godz. 10:15 Po weekendzie utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Od poniedziałku (17.06) utrudnienia na obwodnicy północnej Opola. Po porannym szczycie komunikacyjnym rozpocznie się remont nawierzchni na wiadukcie kolejowym… » więcej 2024-06-16, godz. 10:00 Gmina Dąbrowa zyska nowe lepsze drogi. Trwają remonty ulicy Szkolnej i Stokrotki Trwają letnie remonty dróg w gminie Dąbrowa w powiecie opolskim. Zmienia się m.in. nawierzchnia ulicy Szkolnej w Karczowie. Co ważne, nowa droga jest poszerzona… » więcej 2024-06-16, godz. 09:17 Opolska przychodnia rusza z programem dietetycznym dla najmłodszych mieszkańców Ruszyły zapisy na konsultacje dietetyczne dla opolan w wieku od 7 do 18 lat. Realizowane będą przez Centrum Zdrowia w Opolu, a wizyty prowadzone będą w przychodni… » więcej 2024-06-16, godz. 08:00 "Dzieci się rozwijają”. Opolskie Centrum Edukacji pożegnało uczestników dziecięcej akademii Ponad 90 dzieci zakończyło rok akademicki w Opolskim Centrum Edukacji. Uczęszczały do Akademii Młodego Bystrzaka oraz Akademii Małego Bystrzaka. » więcej 2024-06-16, godz. 07:00 "Nie porzucaj, też mam uczucia". Kampania TOZ przed wakacjami Latem liczba porzucanych zwierząt w całym kraju wzrasta o około 30%. W związku z tym Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ponownie wychodzi z kampanią informacyjną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »