Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-07, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Wyższe składki ZUS w przyszłym roku tematem dyskusji w Niedzielnej Loży Radiowej

R. Galla, T. Trzaska, M. Plaskota, P. Pancześnik, F. Pszon, T. Kostuś, G. Peczkis
R. Galla, T. Trzaska, M. Plaskota, P. Pancześnik, F. Pszon, T. Kostuś, G. Peczkis
Składki ZUS na 2020 rok były jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Zgodnie z rządowymi założeniami do projektu przyszłorocznego budżetu, na konto ZUS pracodawca będzie musiał przelać blisko 1500 złotych miesięcznie za każdego pracownika. To prawie 10 procent więcej niż obecnie. Zapytaliśmy opolskich polityków o ocenę planowanej podwyżki.
Piotr Pancześnik, reprezentujący Porozumienie Jarosława Gowina, zwraca uwagę, że przelicznik składek - 60 procent przewidywanego średniego wynagrodzenia - ustalono bardzo dawno.

- Żaden przedsiębiorca nie cieszy się, ale proszę pamiętać, że ZUS nie ma tylko jednej stawki. Jest niższa składka dla rozpoczynających działalność i obniżony ZUS dla mikroprzedsiębiorców.

Tomasz Trzaska, przedstawiciel ruchu Kukiz'15, ocenia, że zmiana bardzo mocno uderza w osoby prowadzące działalność gospodarczą.

- Rzeczywistość jest taka, że podczas kadencji "dobrej zmiany" składki wzrosły o niemal 50 procent - tego nie da się ukryć. Jeżeli chodzi o osoby samozatrudnione, one zastanawiają się, czy w ogóle prowadzić działalność.

Jak podkreśla Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości, wzrost składek wynika z bogacenia się Polaków.

- To jest automatyczne. Kiedy polskiemu społeczeństwu żyje się lepiej, składki rosną. Nie ma powodu do zmartwień. Dosyć naiwnym byłoby myślenie, że będziemy bogacić się, a nasze obciążenia względem pozostałych obywateli nie ulegną zmianie.

Z kolei Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, widzi we wzroście składek powód do zmartwień.

- Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? My bogacimy się trochę na kredyt. Koszty bogacenia się są natomiast przerzucane na przedsiębiorców, niestety na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, nazywa zmiany "łupieniem".

- My mamy bardzo wysokie koszty utrzymania zatrudnienia czegokolwiek. W swojej polityce rząd nie zmienia tego kierunku, a wręcz przyspiesza - poprzez fiskus dąży się do jeszcze wyższych kosztów.

Fabian Pszon, przedstawiciel Solidarnej Polski, nie zgadza się z twierdzeniem, że wzrost składek to efekt wielkiego rozdawnictwa rządu.

- Te pieniądze nie trafiają do budżetu, tylko do ZUS-u. One nie zostaną wydane na inny cel niż emerytury Polaków. Nie zgadzam się także z twierdzeniem, że rząd Zjednoczonej Prawicy nie robi czegokolwiek dla przedsiębiorców. Mamy przecież Mały ZUS i pół roku bez składek.

Mariusz Plaskota z Nowoczesnej dodaje, że czasami przedsiębiorca próbuje przerzucić wzrost kosztów na konsumenta, ale skuteczność bywa różna.

- Przykład Kędzierzyna-Koźla, gdzie mała przedsiębiorczość znika. Są puste ulice, bo zanikają wszystkie małe sklepiki warzywne czy usługowe. A zanikają dlaczego? Dlatego, że niestety nie są w stanie przenosić swoich kosztów na konsumentów. Z tego powodu oddają swoje pole.
Piotr Pancześnik
Tomasz Trzaska
Grzegorz Peczkis
Tomasz Kostuś
Ryszard Galla
Fabian Pszon
Mariusz Plaskota

Wiadomości z regionu

2024-11-03, godz. 20:00 Przychodnia POZ w Ujeździe przejdzie gruntowny remont. Będzie też lepszy dostęp do specjalistów Nowoczesny ośrodek zdrowia powstanie w Ujeździe w powiecie strzeleckim. Będzie to możliwe dzięki połączeniu sił przychodni Med-Ujazd i Kliniki Nova. Dla… » więcej 2024-11-03, godz. 20:00 Brzeg na razie nie wprowadza ulg dla firm poszkodowanych w czasie powodzi. "Nie możemy obniżać podatków do przodu" Brzeg na razie nie wprowadził ulg podatkowych dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na skutek powodzi. » więcej 2024-11-03, godz. 16:00 Rockowe zespoły zagrają dla swojego przyjaciela - Jacka Kasprzyka. Koncert już we wtorek 'Riffem w raka' - pod takim hasłem już we wtorek (05.11) zagrają trzy zespołu rockowe dla Jacka Kasprzyka. Koncert odbędzie się w Narodowym Centrum Polskiej… » więcej 2024-11-03, godz. 15:17 "Ciągle coś się dzieje". Opolska oświata stawia m.in. na rozbudowę placówek Budowa nowych obiektów, ocieplanie istniejących już placówek i realizacja wielu projektów - tak w skrócie opolski wydział oświaty podsumował miniony rok… » więcej 2024-11-03, godz. 13:00 Niebezpiecznie na opolskich drogach podczas długiego weekendu. Akcja "Wszystkich Świętych" trwa do jutra Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych - to dotychczasowy policyjny bilans na drogach Opolszczyzny w czasie długiego weekendu. Dziś (03.11) w miejscowości… » więcej 2024-11-03, godz. 11:30 Pierwszy krok wykonany. Jacek Kasprzyk jest już w Niemczech. Zbiórka na leczenie wciąż trwa Jacek Kasprzyk jest już w Niemczech. Jutro (04.11) ma być przyjęty na oddział w klinice w Heidelbergu i prawdopodobnie w czwartek (07.11) zostanie przeprowadzona… » więcej 2024-11-03, godz. 10:41 Projektem noweli specustawy powodziowej zajmie się rząd Nowe przepisy zawierają szereg rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, programów pomocowych dla przedsiębiorców, administracji… » więcej 2024-11-03, godz. 09:04 Wypadek w miejscowości Grabczok. Nie żyje 26-letni kierowca Mamy wypadek w miejscowości Grabczok, w powiecie opolskim. Jak poinformował kpt. Grzegorz Piśniak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu… » więcej 2024-11-03, godz. 09:00 Opolska policja zaprasza panie na kurs samoobrony. Zajęcia startują w poniedziałek Wracają zajęcia z samoobrony dla pań. Od poniedziałku - 4 listopada rusza IX edycja zajęć. Lekcje będą prowadzone przez policyjnych instruktorów na sali… » więcej 2024-11-03, godz. 08:40 Formalności załatwione. Branżowe Centra Umiejętności w Opolu ruszają z kształceniem Coraz bliżej do uruchomienia dwóch Branżowych Centrów Umiejętności w Opolu. Radni Opola podjęli uchwałę w sprawie założenia zarówno placówki numer… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »