Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-09-16, 09:46 Autor: Krzysztof Rapp

Opole upamiętni 77. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę z 17 września 1939 roku

Agresja ZSRR na Polskę [ Fot pl.wikipedia.org ]
Agresja ZSRR na Polskę [ Fot pl.wikipedia.org ]
Z tej okazji w stolicy regionu odbędą się jutro (17.09) uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia. Rozpocznie je o godz. 16:00 msza święta w opolskiej katedrze. Następnie uczestnicy przemaszerują spod katedry przed ratusz.
- Odśpiewany zostanie hymn państwowy, zaplanowano apel pamięci, oddana zostanie salwa honorowa - powiedział dziś (16.09) w rozmowie W cztery oczy Ryszard Szram, pełnomocnik wojewody opolskiego ds. organizacji społecznych i pozarządowych oraz szef Klubu "Gazety Polskiej" w Opolu.
- W godny sposób chcemy upamiętnić te wydarzenia, a więc przy udziale wojskowej asysty honorowej i żołnierzy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Będzie też orkiestra zakładów Górażdże, poczty sztandarowe, kombatanci i młodzież z opolskich szkół - głównie ponadgimnazjalnych - mówi Ryszard Szram.

- Uderzenie Armii Radzieckiej na Polskę 17 września 1939 roku było dla Polski dużym zaskoczeniem - mówił w Poglądach i Osądach Piotr Pałys historyk z Instytutu Śląskiego w Opolu.
Świadczyć ma o tym choćby decyzja marszałka Rydza Śmigłego, który wydał dyrektywę, aby polskie oddziały natrafiające na Rosjan nie podejmowały walki, o ile nie dojdzie do próby ich rozbrojenia.
- To była tragiczna decyzja, spowodowała totalny mętlik w szeregach wojskowych. Część żołnierzy i oficerów faktycznie próbowała tę dyrektywę wykonywać i wiadomo jak się te negocjacje z Rosjanami kończyły. Już wtedy dokonywano zbrodni wojennych. Wiadomo także co się później stało z polskimi oficerami - mówi Piotr Pałys.

Nie wszyscy jednak zastosowali się do dyrektywy marszałka Rydza Śmigłego. Granicy Polski strzegły jednostki korpusu ochrony pogranicza. Ponadto formowały się jednostki, które podejmowały walkę z sowietami. Były to zarówno oddziały regularnej armii, choćby generała Franciszka Kleeberga, ale także oddziały partyzanckie złożone z ochotników.
Ryszard Szram, pełnomocnik wojewody opolskiego ds. organizacji społecznych i pozarządowych oraz szef Klubu "Gazety Polskiej" w Opolu
Piotr Pałys historyk z Instytutu Śląskiego w Opolu

Wiadomości z regionu

2024-11-26, godz. 19:15 Prudnik: przez 12 godzin rynek będzie zamknięty dla zmotoryzowanych Całkowicie zamknięty dla ruchu samochodów będzie jutro (27.11) prudnicki rynek. Powodem jest uroczysta przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej. » więcej 2024-11-26, godz. 19:15 W Brzegu ruszył sezon na choinki. Po drzewka z Opolszczyzny przyjeżdżają m.in. klienci z Czech Choć do świąt został niemal miesiąc, w Brzegu rozpoczął się sezon na choinki. Hurtownię prowadzoną przez lokalnych plantatorów odwiedzają na razie… » więcej 2024-11-26, godz. 19:00 Dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie "Wizjonerem Zdrowia 2024" Artur Kamiński otrzymał nagrodę za aktywne działania podczas i po powodzi w celu zapewniania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Nysy. Nagrody są formą… » więcej 2024-11-26, godz. 18:00 Przedszkole w byłym domu dziecka w Paczkowie. "Są na to pieniądze" Zniszczone podczas powodzi jedno z przedszkoli w Paczkowie przeniesie się do budynku po domu dziecka. - Są na to pieniądze - zapewniał minister ds. odbudowy… » więcej 2024-11-26, godz. 17:30 18 lat za zabójstwo partnerki. Jest wyrok Sądu Okręgowego w Opolu Przed Sądem Okręgowym w Opolu zapadł wyrok w sprawie zabójstwa 42-letniej Małgorzaty S., do którego doszło 20 marca 2024 roku w Ozimku. Oskarżony, 54-letni… » więcej 2024-11-26, godz. 17:00 Spór o tłocznię oleju w Chróścinie. Mieszkańcy kontra inwestor Mieszkańcy podopolskiej Chróściny protestują przeciwko budowie tłoczni oleju. Inwestor zapewnia, że będzie to niewielka i ekologiczna przetwórnia, jednak… » więcej 2024-11-26, godz. 16:00 Roztargnienie ujawniło narkotyki. Nietypowa interwencja w szpitalu Do niecodziennego zdarzenia doszło w jednym ze szpitali w Strzelcach Opolskich. Na oddział ratunkowy trafił 29-letni mężczyzna skarżący się na bóle w… » więcej 2024-11-26, godz. 16:00 Nie ma zgody na powstanie farmy wiatrowej w Zawiszycach. "Za blisko naszych domów" Zawiszyce to kolejna obok Lisięcic wieś w gminie Głubczyce, która nie chce budowy farmy wiatrowej w sołectwie. Mieszkańcy podjęli prawie jednogłośnie… » więcej 2024-11-26, godz. 15:31 Miłość, która przerodziła się w koszmar. 25-latek porwał byłą partnerkę 25-letni mieszkaniec powiatu nyskiego postanowił desperacko walczyć o powrót do swojej byłej partnerki. Jego działania przerodziły się jednak w dramatyczną… » więcej 2024-11-26, godz. 15:28 Wypłaty zasiłków powodziowych przyspieszą. "Ustawa pozwala na zaliczki" - Wypłata pomocy musi iść szybciej i do tego dążymy - podkreślał dziś (26.11) Marcin Kierwiński. Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi odwiedził… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »