Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pokaz filmu 'Historia jednej zbrodni' na kilka dni…
2023-09-05, 14:00 Autor: IAR/#Darmoros/w dwi/

Pokaz filmu "Historia jednej zbrodni" na kilka dni przed beatyfikacją rodziny Ulmów

Film "Historia jednej zbrodni". [fot. ipn.gov.pl]
Film "Historia jednej zbrodni". [fot. ipn.gov.pl]
Anatomia niemieckiej zbrodni na rodzinie Ulmów i wymazywania pamięci o sprawcach pokazana na dużym ekranie. W warszawskim kinie Iluzjon, przed niedzielną beatyfikacją rodziny Ulmów, odbyła się uroczysta projekcja filmu dokumentalnego "Historia jednej zbrodni" w reżyserii Mariusza Pilisa.
To zapis reportersko-historycznego śledztwa w sprawie morderców wielodzietnej rodziny Ulmów oraz ośmiorga ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

Twórcy filmu docierają do Grete Wilbers, córki Eilerta Diekena, dowódcy żandarmów, który w 1944 roku wydał rozkaz zbrodni w Markowej. Sędziwa kobieta jest przekonana, że jej ojciec ma zostać upamiętniony i przedstawiony w pozytywnym świetle w Polsce. List o takiej treści wysłała do wówczas powstającego Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Eilert Dieken zmarł nieosądzony w 1960 roku, służąc po wojnie w policji w Esens nad Morzem Północnym.

Uczestnikiem spotkania z Grete Wilbers był dr Maciej Korkuć z krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. "Nie mogliśmy jechać i powiedzieć wprost kim był jej ojciec. To wszystko jest misterną historią, która wymagała również od nas pewnej koronkowej wrażliwości. Gdy zobaczyłem ten list, to wiedziałem jedno - to jest materiał na film. To nie może być tak, że zostanie to tylko opisane gdzieś w książce z przypisami, tylko to trzeba pokazać światu. Od razu otwierała się przestrzeń niemieckiej niepamięci, nawet nie tyle niepamięci, a zakłamania" - powiedział dr Maciej Korkuć.

Bohaterem filmu jest też wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. To zarazem krewny rodziny Ulmów, Wiktoria była siostrą jego babci i matką chrzestną jego ojca. Historyk zostawił córce Eilerta Diekena kopertę z informacjami o tym, jakich zbrodni dopuścił się jej ojciec. "To było też dla mnie dość trudne, bo ona była trochę podobna z twarzy do swego ojca. Mam jednak takie wyraźne przeświadczenie, że dzieci nie odpowiadają za zbrodnie swych rodziców. Patrzyłem na nią w takim kontekście czy ona mówi prawdę, czy nie, czy jest w tym autentyczna. Oceniłem ją jako niezakłamującą swojej wiedzy. Wydaje mi się, że generalnie nie znała tych faktów, nie wiem czy nie chciała wiedzieć, może to odrzucała" - opowiadał dr Mateusz Szpytma.

Nie wiadomo czy Grete Wilbers otworzyła kopertę i poznała prawdę o swoim ojcu. Reżyser filmu Mariusz Pilis sądzi, że tak się stało. Wiadomo, że grób Eilerta Diekena na cmentarzu w Esens został zlikwidowany, prawdopodobnie kilka lat po spotkaniu.
Autor filmu nawiązał też kontakt z burmistrzem miasteczka, który zadeklarował umieszczenie na siedzibie policji w Esens tabliczki z informacją o zbrodniczej przeszłości Eilerta Diekena. "Przejdzie tam, koło tego posterunku policji, jakieś 8-letnie dziecko, staruszka, człowiek, który spieszy się do pracy. Każdy rzuci na to okiem. Jest to jakiś niepokojący element rzeczywistości, który gdzieś zasiewa pewien rodzaj refleksji, a być może również i kwestii związanej z poszukiwaniem prawdziwej wiedzy na temat tego, co się dzieje. Mam wrażenie, że między nami a Niemcami istnieje gigantyczna przepaść jeżeli chodzi o to, co my pamiętamy i co oni pamiętają. Im rzeczywiście udało się w sposób instytucjonalny wymazać cały obszar pamięci na temat tego, co robili w Polsce" - ocenił Mariusz Pilis.

We wtorek 5 września film "Historia jednej zbrodni" zostanie pokazany w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Na projekcji ma być również obecny burmistrz Esens Harald Hinrichs, który jesienią ubiegłego roku odwiedził Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Jedynym osądzonym mordercą rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów był Josef Kokott. W 1958 roku sąd w Rzeszowie skazał go na karę śmierci. Następnie ułaskawiony przez Radę Państwa PRL i z wyrokiem obniżonym do 25 lat więzienia, zmarł w zakładzie karnym w 1980 roku. Odpowiedzialności uniknęli pozostali niemieccy żandarmi - Michael Dziewulski, Gustav Unbehend oraz Erich Wilde, który zmarł kilka miesięcy po zbrodni w Markowej. Także w tym czasie polskie podziemie wykonało jeszcze wyrok śmierci na prawdopodobnym donosicielu, granatowym policjancie Włodzimierzu Lesiu.

Zobacz także

2023-10-25, godz. 11:00 80 lat temu oddział dywersji bojowej Armii Krajowej przeprowadził akcję "Frühwirth" 80 lat temu, 25 października 1943 roku, oddział dywersji bojowej "Agat" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przeprowadził akcję "Frühwirth". Jej celem… » więcej 2023-10-25, godz. 09:44 Zmarła Wanda Półtawska, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück W Krakowie zmarła Wanda Półtawska - doktor psychiatrii i działaczka na rzecz obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. 2 listopada skończyłaby 102… » więcej 2023-10-25, godz. 09:00 105 lat temu został powołany Sztab Generalny Wojska Polskiego 105 lat temu, 25 października 1918 roku, został powołany urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. Dziesięć lat później - w 1928 roku - przemianowano go na Sztab… » więcej 2023-10-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 25 października » więcej 2023-10-24, godz. 16:00 Grób powstańca śląskiego odznaczony znakiem pamięci "Tobie Polsko" Grób Franciszka Kozika został odznaczony znakiem pamięci "Tobie Polsko". Uroczystość odbyła się na cmentarzu komunalnym w Piasku koło Pszczyny, a zorganizował… » więcej 2023-10-24, godz. 13:53 Zmarł ppłk Władysław Foksa, żołnierz NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” 23 października w wieku 103 lat, zmarł ppłk Władysław Foksa, żołnierz zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bar… » więcej 2023-10-13, godz. 08:59 Jutro (25.10) promocja monografii historycznej "Nysa - historia miasta" O godzinie 16:00 odbędzie się promocja długo oczekiwanej monografii historycznej "Nysa - historia miasta". » więcej 2023-10-24, godz. 09:00 Rozpoczynają się prace budowlane na terenie Muzeum Getta Warszawskiego Placówka będzie się mieściła w zabytkowym kompleksie dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów przy ulicy Siennej. Dyrekcja muzeum przekazała plac budowy generalnemu… » więcej 2023-10-24, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 24 października » więcej 2023-10-23, godz. 19:45 Litwa: polscy dyplomaci rozpoczęli kilkudniową akcję odwiedzania miejsc polskiej pamięci narodowej Polscy dyplomaci na Litwie rozpoczęli akcję odwiedzania miejsc pamięci narodowej związanych z Polską. Przedstawiciele naszej ambasady tradycyjnie już zapalają… » więcej
165166167168169
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »