Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Uroczystości 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej…
2023-09-01, 09:10 Autor: Informacyjna Agencja Radiowa/zbiorcza

Uroczystości 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Andrzej Duda na Westeplatte 01.09.2023 [fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP]
Andrzej Duda na Westeplatte 01.09.2023 [fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP]
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że II wojna światowa miała swój początek w pakcie Ribbentrop-Mołotow podpisanym kilka dni przed 1 września 1939 roku. W wystąpieniu podczas uroczystości na Westerplatte zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił uwagę, że obecnie rosyjscy historycy i rosyjskie władze próbują przeinaczać historię, wymazując fakt niemiecko-sowieckiego sojuszu.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nic nie może zmienić prawdy historycznej o tamtych tragicznych wydarzeniach, ani dokumentów i zdjęć ściskających się żołnierzy niemieckich i sowieckich. „Czerwona gwiazda pod ramię ze swastyką chciała zapanować nad Europą i nad narodami. Potem się zwarli, rzucili sobie do gardeł, ale wcześniej spłyneła krwią ta ziemia, ziemia Środkowej Europy, ziemia Polaków, Litwinów, ziemia Łotyszy, Estończyków” - mówił prezydent Andrzej Duda. Podkreślał również, że polscy żołnierze, którzy bronili Westerplatte, wykazali się bohaterstwem i niezłomnością.

Prezydent Polski podziękował wszystkim zgromadzonym na Westerplatte za obecność w dniu 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w szczególności młodzieży i harcerzom. Zwrócił uwagę, że to już kolejne pokolenie młodych Polaków, którzy pochylają głowy nad pamięcią niezwykłego bohaterstwa i oddania ojczyźnie.
„To jest właśnie największa godność Westerplatte i Westerplatczyków, to jest największa godność obrońców wybrzeża i żołnierzy, którzy, nie szczędząc sił i krwi, bronili Rzeczypospolitej” - mówił prezydent Andrzej Duda.

Powiedział również, że nic nie przywróci życia obrońcom Ojczyzny, ale konieczne jest, by o nich nadal pamiętać. „Pamięć o bohaterach, oddawani im czci, która buduje postawy, że zawsze warto i że nie ma nic bardziej cennego niż własna niepodległa, suwerenna ojczyzna, w której sami stanowimy o sobie, w której sami o sobie decydujemy” - wyjaśniał prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że Polacy muszą budować bezpieczeństwo, by zachować wolność wywalczoną przez naszych przodków. Wskazał także na ogromny potencjał patriotyczny i pamięć historyczną jako czynniki budujące przyszłość narodu. Prezydent mówił, że o wolność należy szczególnie dbać, bo nie jest dana raz na zawsze i nikt nie da nam jej w prezencie. „Dlatego właśnie musimy pokazywać, że jesteśmy gotowi i musimy cały czas zachowywać gotowość. To jest dziś nasz najważniejszy patriotyczny obowiązek, wobec ojczyzny i wobec tych, którzy będą ją stanowili w przyszłości. I to jest nasze zobowiązanie wobec wszystkich tych, którzy w przeszłości o nią walczyli i za nią polegli” - mówił prezydent Andrzej Duda.

Podkreślał również, że Polska wyciągnęła wnioski z historii i zwiększa możliwości obronne, inwestując w armię oraz zwrócił uwagę, że wolność nie jest dana raz na zawsze, o czym świadczy między innymi bezzasadna napaść Rosji na Ukrainę. Andrzej Duda dodał, że Polska musi być gotowa na ewentualną próbę siłowej zmiany granic. „To właśnie dlatego musimy poświęcić tak wiele naszych potrzeb i wzmocnić naszą armię, wzmocnić nasze bezpieczeństwo, realizować ten proces teraz zawczasu, by Polak był mądry przed szkodą, zanim jakiś szaleniec wpadnie na pomysł, że trzeba zagarnąć naszą ziemię znowu” - mówił prezydent.

Andrzej Duda podziękował za modernizację polskiej armii w ostatnich latach oraz podjęcie w tym kierunku „odważnych i zdecydowanych” decyzji.

Na Westerplatte przemawiał również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który powiedział, że państwo polskie dba o pamięć o polskich żołnierzach broniących tego miejsca w roku 1939. Szef MON przestrzegał przed politykę imperialną, która byłą jedną z przyczyn wybuchu wojny w roku 1939.

„Dziś jestesmy świadkami odradzającego się imperializmu rosyjskiego. On zawsze był groźny. Przestrzegał przed tym świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński. Dziś wypełniamy testament pana prezydenta, wzmacniając polskie siły zbrojne, rozbudowując wojsko polskie” - mówił minister Mariusz Błaszczak.

Uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej rozpoczęły się na Westerplatte o 4.15 od złożenia wieńców na otwartym w ubiegłym roku Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego.

O 4:45 włączono syreny alarmowe upamiętniające ofiary ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową.

O 4:40 rozpoczęła się też główna uroczystość przed ratuszem w Wieluniu. O tej godzinie przed 84 laty niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie miasta.

Zobacz także

2023-10-18, godz. 16:00 2. rocznica otwarcia Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Dwa lata temu, 18 października 2021 roku, w Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia, dokumentujące dorobek, działającego już… » więcej 2023-10-18, godz. 14:00 95. rocznica śmierci gen. Tadeusza Rozwadowskiego, szefa sztabu WP w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku 95 lat temu, 18 października 1928 roku, zmarł generał Tadeusz Rozwadowski, Naczelny Dowódca Wojsk Polskich w Galicji Wschodniej w wojnie polsko-ukraińskiej… » więcej 2023-10-18, godz. 12:00 465 lat temu król Zygmunt II August powołał pocztę królewską 465 lat temu, 18 października 1558 roku, król Zygmunt II August powołał pocztę królewską. Władca wydał tak zwany uniwersał, którym ustanowił "stałe… » więcej 2023-10-18, godz. 10:00 Nagrody IPN "Ambasador Polskiej Historii" wręczone Wręczono nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Ambasador Polskiej Historii". Uroczystość odbyła się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie… » więcej 2023-10-18, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 18 października » więcej 2023-10-17, godz. 15:00 Jutro (18.10) wernisaż zatytułowany „Ślad pamięciowy” W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w środę o godzinie 17.00 odbędzie się otwarcie projektu „Ślad pamięciowy”. To wystawa… » więcej 2023-10-17, godz. 13:00 175 lat temu urodził się pisarz i varsavianista Wiktor Gomulicki 175 lat temu - 17 października 1848 roku - urodził się Wiktor Gomulicki, poeta, powieściopisarz, eseista i publicysta, a także badacz historii Warszawy. Jest… » więcej 2023-10-17, godz. 11:00 174 lata temu zmarł Fryderyk Chopin 174 lata temu, 17 października 1849 roku, w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin, najwybitniejszy kompozytor epoki romantyzmu i pianista polskiej muzyki klasycznej… » więcej 2023-10-17, godz. 09:00 Wystawa z okazji 250-lecia Komisji Edukacji Narodowej w Opolu Archiwum Państwowe w Opolu zaprasza na wystwę prezentowaną przed budynkiem przy ul. Zamkowej 2. » więcej 2023-10-17, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 17 października » więcej
137138139140141
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »