Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 82 lata temu podpisano umowę o utworzeniu Armii…
2023-08-14, 10:00 Autor: IAR/E.Porycka/B.Falkowska/K.Koziełł

82 lata temu podpisano umowę o utworzeniu Armii Polskiej w ZSRR

Tokarzewski, Szyszko-Bohusz, Anders, Okulicki, Spiechowicz. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Tokarzewski, Szyszko-Bohusz, Anders, Okulicki, Spiechowicz. [fot. wikipedia/domena publiczna]
82 lata temu, 14 sierpnia 1941 roku, przedstawiciele polskiego rządu emigracyjnego i Związku Radzieckiego zawarli umowę wojskową, na podstawie której rozpoczęto formowanie Armii Polskiej w ZSRR. Generał Władysław Sikorski, premier rządu RP na Uchodźstwie i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, powierzył dowodzenie armią generałowi Władysławowi Andersowi.
Powstanie oddziałów polskich na terenie Związku Sowieckiego zostało zapowiedziane w układzie Sikorski-Majski z lipca 1941 roku, który przywracał stosunki dyplomatyczne między Polską a ZSRR, zerwane w 1939-tym, po napaści sowietów na Polskę.

Umowa wojskowa, zawarta w Moskwie w sierpniu 1941 roku, przewidywała, że utworzone wojsko polskie, stanowiące część sił zbrojnych suwerennej Rzeczypospolitej, będzie walczyło przeciwko Niemcom wspólnie z Armią Czerwoną i wojskami innych państw sojuszniczych.

Podpisanie dokumentu poprzedziła tzw. amnestia dla obywateli polskich - zesłanych, zamkniętych w więzieniach śledczych NKWD i deportowanych do łagrów. Jednak zgoda na tworzenie armii podległej Rządowi RP była przejściowym ustępstwem Stalina wynikającym z trudnej sytuacji sowietów na froncie. Kiedy tylko Rosjanom udało się zatrzymać ofensywę Wehrmachtu, zaczęli wycofywać się z wcześniejszych ustaleń.

Nie wszyscy Polacy zostali uwolnieni, do wielu nie dotarła informacja o tworzącej się Armii Polskiej. Do organizowanego wojska nie zgłosili się też oficerowie więzieni wcześniej w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W kwietniu i maju 1940 roku zostali wymordowani przez NKWD w zbrodni katyńskiej. Sowieci konsekwentnie unikali odpowiedzi na pytania o zaginionych i utrudniali władzom polskim prowadzenie poszukiwań. Wobec takiej postawy Rosjan generał Anders zaczął prowadzić rozmowy na temat opuszczenia przez Polaków ZSRR. W marcu 1942 roku Stalin zgodził się na wyjazd tych żołnierzy, dla których nie wystarczało żywności, Rosjanie bowiem nie chcieli zwiększyć przydziałów dla wojska. Dało to początek w marcu 1942 roku ewakuacji polskich żołnierzy i cywilów ze Związku Radzieckiego.

Do listopada 1942 roku Związek Sowiecki opuściło ponad 115 tysięcy ludzi, w tym blisko 78 i pół tysiąca żołnierzy oraz 37 tysięcy cywilów. Wśród ewakuowanych było blisko18 tysięcy dzieci. Stanowiło to niecałe 10 procent ludności wywiezionej wcześniej przez Rosjan ze wschodnich obszarów Rzeczypospolitej w głąb terytorium sowieckiego.

(więcej)

Formowanie jednostek Armii Polskiej na terenie Związku Sowieckiego rozpoczęto we wrześniu 1941 roku w Buzułuku, Tatiszczewie oraz w Tockoje.

Współpraca generała Andersa z władzami sowieckimi od początku była bardzo trudna. Moskwa nie była zainteresowana realizowaniem porozumień zawartych w układzie Sikorski-Majski. Stalin nie popierał powstania polskich sił zbrojnych podlegających legalnym władzom Rzeczypospolitej, które przyczyniłyby się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomimo trudności armia jednak rozwijała się, w październiku 1941 roku liczyła ponad 40 tysięcy ludzi, a w marcu 1942 - blisko 70 tysięcy.

Wraz ze wzrostem liczby żołnierzy oraz cywilów przybywających do miejsc tworzenia wojska, coraz poważniejsze stawały się problemy z ich wyżywieniem. Rosjanie nie zamierzali zwiększać przydziałów żywnościowych dla Polaków. W marcu 1942 roku blisko 70 tysięcy żołnierzy generała Andersa otrzymywało jedynie 26 tysięcy przydziałów.

Wśród polskich obywateli szerzyły się epidemie czerwonki i tyfusu. Rosła śmiertelność. Sowieci zaczęli opóźniać dalszy pobór do polskiej armii, a jednocześnie naciskali na generała, aby jak najszybciej skierował do walki nieprzygotowane jeszcze dywizje. Stalin dążył w ten sposób do rozbicia polskich oddziałów.

Do wojska przyjmowano także młodzież "sybiracką", dla której utworzono szkoły junackie. Generał Anders wydał rozkaz przyjmowania zgłaszających się bez względu na wiek. Chodziło o ułatwienie im wyjazdu z ZSRR, a także o zapewnienie wojsku wykształconych kadr.

Ewakuacja Armii Polskiej generała Władysława Andersa ze Związku Radzieckiego do Iranu rozpoczęła się 24 marca 1942 roku. Z przeniesionych formacji wojskowych i jednostek Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie powołano Armię Polską na Wschodzie. Został z niej wyodrębniony samodzielny 2. Korpus Polski, który wsławił się walkami na froncie włoskim, między innymi o Monte Cassino.

Zobacz także

2023-08-26, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 26 sierpnia » więcej 2023-08-25, godz. 16:00 Zakończenie wakacji w Muzeum Śląska Opolskiego Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza w sobote (26.08) do swojego głównego gmachu przy „Kościele na Górce” na bezpłatne zwiedzanie i zajęcia dla najmłodszych… » więcej 2023-08-25, godz. 14:00 Czechy: ustalono nazwiska więźniów politycznych, których szczątki zostały rozsypane Czeskie służby ustaliły nazwiska 69 więźniów politycznych, których szczątki rozsypano na terenie aresztu śledczego na praskim Pankrácu. Ich symboliczny… » więcej 2023-08-25, godz. 11:00 82 rocznica zagłady Żydów w Tykocinie Dziś mijają 82 lata od zagłady Żydów tykocińskich. W południe w miejscu straceń w Lesie Łopuchowskim zaplanowano przemówienia okolicznościowe i złożenie… » więcej 2023-08-25, godz. 10:00 Wystawa „Imperialne oblicze współczesnej Rosji. Państwo Putina” otwarta. Wystawę "Imperialne oblicze współczesnej Rosji. Państwo Putina” można oglądać na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. » więcej 2023-08-25, godz. 08:00 84 lata temu niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zawinął do Gdańska 84 lata temu, 25 sierpnia 1939 roku, niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zawinął do Gdańska. Okręt szkoleniowy wwiózł potajemnie pod pokładem niemiecką… » więcej 2023-08-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 25 sierpnia » więcej 2023-08-24, godz. 17:15 IPN przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Umowę w sprawie… » więcej 2023-08-24, godz. 14:00 57 lat temu zmarł generał "Bór" Komorowski 57 lat temu, 24 sierpnia 1966 roku, zmarł generał Tadeusz "Bór" Komorowski, komendant główny Armii Krajowej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier… » więcej 2023-08-24, godz. 10:00 Dzień Niepodległości i półtora roku od rosyjskiej inwazji W Ukrainie, ogarniętej wojną, jest dziś (24 sierpnia) obchodzony Dzień Niepodległości, upamiętniający proklamowanie niepodległości od Związku Radzieckiego… » więcej
164165166167168
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »