Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę…
2023-07-12, 08:00 Autor: IAR/#Darmoros

Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej

Sejm przyjął uchwałę ws Rzezi Wołyńskiej. [fot. twitter.com/KancelariaSejmu]
Sejm przyjął uchwałę ws Rzezi Wołyńskiej. [fot. twitter.com/KancelariaSejmu]
Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. W dokumencie, czytamy, że 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji "ludobójstwa zaplanowanego przez przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów". Sejmowa uchwała głosi, że pojednanie polsko-ukraińskie "musi objąć także uznanie win i upamiętnienie ofiar z lat II wojny światowej".
W treści uchwały, którą odczytał poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Zieliński, podkreślono konieczność uczczenia pamięci pomordowanych Polaków. "Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - napisano.

W trakcie debaty posłanka PiS Anna Dąbrowska-Banaszek zaznaczyła, że mimo trudnej, wspólnej historii, 24 lutego ubiegłego roku Polacy otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców uciekających z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. "Dziś, my Polacy oczekujemy, aby zostały przeprowadzone ekshumacje i w godziwy sposób zostały pochowane zamordowane wówczas osoby" - zaapelowała posłanka PiS.

O godny pochówek ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów apelowała również Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej. "Porozumienie i przebaczenie nie będą miały pełnego wymiaru bez zaakceptowania bolesnej prawdy, bez uznania win i upamiętnienia ofiar, bez ekshumacji i godnych pochówków.

Paulina Matysiak z Lewicy zauważyła, że należy domknąć wszystkie złe karty w historii Polski i Ukrainy. "Godnym docenienia krokiem w tę stronę było wygłoszone w tej sali wystąpienie Rusłana Stefanczuka, przewodniczącego ukraińskiego parlamentu. Ciągle jednak musi dokonać się to, na co czekają rodziny zamordowanych - ekshumacje, budowa pomników i oficjalne uczczenie pamięci ofiar" - powiedziała posłanka Lewicy.

Poseł PSL Jan Łopata podkreślał, że sejmowa uchwała zasługuje na poparcie, gdyż zawiera prawdę. "Nie relatywizuje zdarzeń i ocen, nie było już dyskusji, jak w latach poprzednich zagorzałej dyskusji, o określeniu tych zdarzeń jako ludobójstwo czy też noszące znamiona ludobójstwa. Nie było również wątpliwości, że należy wymienić w tej uchwale rzeszę ofiar, rdzennych Ukraińców, którzy sprzeciwiali się faszystowskiej ideologii i nie chcieli brać udziału w mordach bądź udzielali pomocy swym polskim sąsiadom" - stwierdził Jan Łopata.

Uchwałę poparły także wszystkie koła parlamentarne. Krzysztof Bosak z Konfederacji mówił, że jego ugrupowanie zagłosowało "za", choć nie wszystkie postulaty tego koła zostały uwzględnione. "Okazało się, że nie ma w tej izbie konsensusu, żeby potępić kult sprawców. Ktoś tutaj się boi wyartykułować oczekiwania polskiej strony, że chcemy, żeby nasi partnerzy z sąsiadującej z nami Ukrainy przestali przedstawiać jako bohaterów ludzi, którzy odpowiadają za bestialskie wymordowanie ponad 100 tysięcy ludności cywilnej, bezbronnej. To się powinno znaleźć w uchwale Sejmu" - mówił Krzysztof Bosak.

Sejmowa uchwała wyraża ponadto szczególne uznanie dla tych przedstawicieli narodu ukraińskiego, którzy z narażeniem życia przeciwstawili się zbrodni popełnianej przez swych rodaków. W uchwale znalazło się również odniesienie do trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Gdy naród ukraiński sam doświadcza zbrodni popełnianych przez najeźdźców, szczególnie wyraźnym i aktualnym staje się fakt, że przemoc i gwałt nie są właściwymi sposobami na kształtowanie stosunków pomiędzy sąsiadami" - zaznaczono.

Sejm wyraził również podziękowania Kresowianom, ich potomkom oraz ludziom dobrej woli od lat domagającym się prawdy w myśl motta "Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary".

Zobacz także

2023-07-14, godz. 10:00 80 lat temu Stanisław Mikołajczyk został premierem rządu RP na uchodźstwie 80 lat temu, 14 lipca 1943 roku, Stanisław Mikołajczyk, przywódca ruchu ludowego, został premierem rządu RP na uchodźstwie. Tekę premiera objął po śmierci… » więcej 2023-07-14, godz. 08:00 135 lat temu urodził się gen.Tadeusz Malinowski, żołnierz Legionów Polskich, współorganizator Armii Polskiej we… 135 lat temu - 14 lipca 1888 - urodził się Tadeusz Malinowski, żołnierz Legionów Polskich, współorganizator Armii Polskiej we Francji, generał Wojska Polskiego… » więcej 2023-07-14, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 14 lipca » więcej 2023-07-13, godz. 16:00 Podziemne miasto Do końca sierpnia rozpoczyna kursowanie autobus komunikacji miejskiej na plaże przy "Podziemne Miasto na Wyspie Wolin". » więcej 2023-07-13, godz. 14:00 Zadzwonił Dzwon Zygmunta 502 lata temu po raz pierwszy w Krakowie zadzwonił Dzwon Zygmunta. » więcej 2023-07-13, godz. 12:00 Powstańcy wyklęci Zaśpiewajmy wszyscy razem w hołdzie „Powstańcom Wyklętym” » więcej 2023-07-13, godz. 10:00 23 lata temu zmarł Jan Karski, legendarny kurier, świadek Holokaustu 23 lata temu, 13 lipca 2000 roku, zmarł Jan Karski, legendarny kurier Polskiego Państwa Podziemnego i świadek Holokaustu. To on jako pierwszy przekazał na… » więcej 2023-07-13, godz. 08:00 Augustów: odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej Na terenie tak zwanego Domu Turka w Augustowie uroczyście odsłonięto Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Na artystycznej instalacji znalazły się nazwiska… » więcej 2023-07-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 lipca » więcej 2023-07-12, godz. 16:00 Skarby biskupów nyskich Miłośników historii i sztuki na oprowadzanie po wystawie "Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich" zaprasza Muzeum Powiatowe w Nysie » więcej
171172173174175
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »