Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Kordegardzie otwarto wystawę 'Utracone/Odzyskane…
2023-07-07, 10:00 Autor: IAR/#Wosiek

W Kordegardzie otwarto wystawę "Utracone/Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej"

Wystawa - Utracone-Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej – nowa wystawa w Kordegardzie, fot. Danuta Matloch
Wystawa - Utracone-Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej – nowa wystawa w Kordegardzie, fot. Danuta Matloch
Wystawa - Utracone-Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej – nowa wystawa w Kordegardzie, fot. Danuta Matloch
Wystawa - Utracone-Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej – nowa wystawa w Kordegardzie, fot. Danuta Matloch
W warszawskiej Kordegardzie otwarto wystawę "Utracone/Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej". Przypomina ona postać wybitnej kolekcjonerki - Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej - i historię jej zbiorów w gołuchowskim zamku. Sercem wystawy jest dyptyk Mater Dolorosa i Ecce Homo, uznany za stratę wojenną.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że w marcu po kilkudziesięciu latach cenne artefakty powróciły z Hiszpanii na zamek w Gołuchowie. Dziś możemy je oglądać w Warszawie. "To okazja, żeby warszawiacy i turyści z całego świata, którzy odwiedzają Krakowskie Przedmieście, zobaczyli to, co na co dzień - po ponad osiemdziesięciu latach - wróciło i wisi w Gołuchowie, czyli w oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu. Te wspaniałe dwa obrazy mówią same za siebie - są cudowne" - ocenił minister kultury. "Ze straconych ponad pół miliona obiektów w ostatnich latach odzyskaliśmy ich ponad 600" - przypomniał Piotr Gliński.

W tej chwili Polska prowadzi sto pięćdziesiąt takich działań restytucyjnych w 15 krajach świata. "Warto tutaj podziękować Hiszpanom, którzy podeszli do sprawy w sposób profesjonalny i uczciwy. Gdy zapoznali się z faktami, oddali artefakty bezkosztowo, co wymagało jednak decyzji politycznych. Życzylibyśmy sobie takiej współpracy chociażby z Niemcami" - podkreślił szef resortu kultury.

Najważniejszym i najcenniejszym obiektem ekspozycji jest dyptyk, który tworzą obrazy: Mater Dolorosa (Matka Boska Bolejąca) i Ecce Homo (Chrystus w koronie cierniowej), malowane olejem i temperą na desce. Cenne dzieło pochodzi z drugiej połowy XV wieku lub pierwszej ćwierci XVI wieku i przypisywane jest warsztatowi niderlandzkiego twórcy Dierica Boutsa. Jego wymiary wraz z ramą wynoszą: 61,5 x 50,2 x 7 cm.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski podkreślił, że to jeden z najpiękniejszych dyptyków kultury chrześcijańskiej. Dziedzictwo chrześcijańskiej Europy to dyptyk średniowieczny - Matka Boska Boleściwa i Jezus Chrystus.

Poza dyptykiem na wystawie znalazł się krzyż relikwiarzowy wchodzący w skład kolekcji. Ponadto na ekspozycje trafiły obiekty, które opowiadają o zbiorach z kolekcji gołuchowskiej, choć nie są jej częścią - m.in. popiersie Antoniego Madejskiego, Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, a także portret Marii Czartoryskiej autorstwa Tadeusza Styki oraz liczne dokumenty.Dwa piętnastowieczne obrazy przypisywane warsztatowi flamandzkiego artysty Dirka Boutsa zostały zrabowane w czasie drugiej wojny światowej przez Niemców i trafiły do Hiszpanii. Przed wybuchem wojny - w czerwcu 1939 roku - Maria Ludwika Czartoryska wywiozła z Zamku Ordynacji Czartoryskich w Gołuchowie część zbiorów do pałacu w Warszawie. W 1941 roku Niemcy zrabowali gołuchowską kolekcję i zmagazynowali w budynku Muzeum Narodowego w Warszawie.

W czasie Powstania Warszawskiego dzieła zaginęły. Gołuchowski dyptyk znalazł się w Hiszpanii, w 1973 roku kupił go kolekcjoner. W 1994 nabyło je Muzeum Pontevedra. Obrazy zostały zlokalizowane w Hiszpanii przez Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w 2019 roku.Organizatorem wystawy jest Narodowe Centrum Kultury wraz z Departamentem Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycję w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury można zwiedzać do 6 sierpnia.

Zobacz także

2024-08-01, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 1 sierpnia » więcej 2024-07-31, godz. 18:20 Historycy o okolicznościach wydania rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie Dokładnie 80 lat temu, podczas popołudniowej narady w mieszkaniu przy ulicy Pańskiej 67, podjęto decyzję o rozpoczęciu powstania warszawskiego. Rozkaz wydał… » więcej 2024-07-31, godz. 16:02 Nie żyje powstaniec warszawski Ireneusz Rudnicki ps. Emir Nie żyje powstaniec warszawski Ireneusz Rudnicki pseudonim Emir. Zmarł w Stanach Zjednoczonych w wieku 102 lat. Poinformowała o tym we wpisie na Facebooku fundacja… » więcej 2024-07-31, godz. 13:00 Pomiechówek: obchody 80. rocznicy niemieckiej egzekucji na terenie Fortu III Ginęli tam Polacy i Żydzi, w sumie nawet kilkanaście tysięcy osób. Dziś, w 80. rocznicę ostatniej niemieckiej egzekucji w Forcie III Pomiechówek, oddano… » więcej 2024-07-31, godz. 11:00 Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wręczony w Gliwicach W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach odbyła się uroczystość wręczenia medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Odznaczenie zostało przyznane… » więcej 2024-07-31, godz. 09:00 20 lat temu zainaugurowało działalność Muzeum Powstania Warszawskiego Upamiętnia bohaterski zryw mieszkańców stolicy w 1944 roku i nierówną walkę o wyzwolenie spod niemieckiej okupacji. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec… » więcej 2024-07-31, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 31 lipca » więcej 2024-07-30, godz. 15:08 80.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu [DŹWIĘK] Polskie Radio włącza się w obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na antenach publicznego nadawcy pojawią się audycje plenerowe z Muzeum Powstania… » więcej 2024-07-30, godz. 14:50 Uczczono 43-cią rocznicę Marszu Głodowego Złożeniem kwiatów pod tablicą, upamiętniającą Marsz Głodowy w Łodzi uczczono 43-cią rocznicę tego wydarzenia. Największy w Polsce Marsz Głodowy przeszedł… » więcej 2024-07-30, godz. 11:00 Powstańcy Warszawscy zachęcają do udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu zrywu Powstańcy Warszawscy zachęcają do udziału w obchodach rocznicy wybuchu zrywu. Obchody w Warszawie trwają już od kilku dni, w mieście obywają się liczne… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »