Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 100 lat temu urodził się Stanisław Likiernik…
2023-06-25, 10:00 Autor: IAR/E.Leo/B.Falkowska/E.Porycka

100 lat temu urodził się Stanisław Likiernik, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego

Stanisław Likiernik w czasie okupacji niemieckiej. [fot. ipn.gov.pl]
Stanisław Likiernik w czasie okupacji niemieckiej. [fot. ipn.gov.pl]
Sto lat temu, 25 czerwca 1923 roku, urodził się Stanisław Likiernik, żołnierz Kedywu Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, autor wspomnień "Diabelne szczęście czy palec Boży?". Zmarł w 2018 roku.
W chwili wybuchu II wojny światowej miał 16 lat. W 1943 roku zaczął aktywnie działać w Kedywie AK. Wsławił się wieloma akcjami sabotażowo-dywersyjnymi przeciwko Niemcom.
Brał udział między innymi w likwidowaniu gestapowców i konfidentów oraz wysadzaniu ważnych dla Niemców obiektów, w tym pociągów. Jego koledzy wspominali, że w każdej sytuacji wyróżniał się brawurą i humorem.

Podczas Powstania Warszawskiego należał do Zgrupowania "Radosław". Walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, był wielokrotnie ranny. Po wojnie wspominał okrucieństwo okupantów. Jako jedno z najbardziej wstrząsających przeżyć zapamiętał widok wagonu wypełnionego Żydami, który dwa dni stał na Dworcu Gdańskim. Ludzie umierający z pragnienia, wołali o wodę. Likiernik widział, jak pewien Niemiec wyszedł do nich z wiadrem pełnym wody. Na oczach śmiertelnie spragnionych ludzi, powoli wylał wodę na ziemię.

Stanisław Likiernik jeszcze w czasie wojny, w październiku 1944 roku, został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Po wojnie, w 1946 roku wyemigrował do Francji, gdzie skończył studia w słynnym Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. Założył tam rodzinę i odnosił sukcesy zawodowe. Polskę odwiedzał wielokrotnie.

Uhonorowano go między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 roku został awansowany na stopień podpułkownika, a prezydent nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Stanisław Likiernik zmarł 17 kwietnia 2018 roku, w Wersalu pod Paryżem. Został pochowany w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

(więcej)

Urodził się 25 czerwca 1923 roku w Garwolinie, w rodzinie o żydowskich korzeniach. Jego ojciec był kawalerzystą w stopniu rotmistrza. Stanisław Likiernik wsławił się bohaterstwem w akcjach Kedywu i walce powstańczej, ale nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do Powstania Warszawskiego.

W jego opinii było ono wymuszone i za słabo przygotowane. Argumentował, że w przeciwieństwie do dobrze zorganizowanych akcji sabotażowych, powstańcy działali bez należytego uzbrojenia: "Trzeba było atakować Niemców, a myśmy mieli tylko kilka karabinów, stenów, ja miałem thompsona, a oni byli uzbrojeni po zęby".

Wspomnienia z okresu okupacji opisał w książce "Diabelne szczęście czy palec Boży?", wydanej w 2010 roku. Zostały również spisane w "Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik", autorstwa Emila Marata i Michała Wójcika.
Sam Stanisław Likiernik stał się pierwowzorem postaci Stanisława Skiernika, jednego z bohaterów powieści "Kolumbowie. Rocznik 20" Romana Bratnego. Z pisarzem znali się od dzieciństwa.

Zobacz także

2024-07-31, godz. 18:20 Historycy o okolicznościach wydania rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie Dokładnie 80 lat temu, podczas popołudniowej narady w mieszkaniu przy ulicy Pańskiej 67, podjęto decyzję o rozpoczęciu powstania warszawskiego. Rozkaz wydał… » więcej 2024-07-31, godz. 16:02 Nie żyje powstaniec warszawski Ireneusz Rudnicki ps. Emir Nie żyje powstaniec warszawski Ireneusz Rudnicki pseudonim Emir. Zmarł w Stanach Zjednoczonych w wieku 102 lat. Poinformowała o tym we wpisie na Facebooku fundacja… » więcej 2024-07-31, godz. 13:00 Pomiechówek: obchody 80. rocznicy niemieckiej egzekucji na terenie Fortu III Ginęli tam Polacy i Żydzi, w sumie nawet kilkanaście tysięcy osób. Dziś, w 80. rocznicę ostatniej niemieckiej egzekucji w Forcie III Pomiechówek, oddano… » więcej 2024-07-31, godz. 11:00 Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wręczony w Gliwicach W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach odbyła się uroczystość wręczenia medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Odznaczenie zostało przyznane… » więcej 2024-07-31, godz. 09:00 20 lat temu zainaugurowało działalność Muzeum Powstania Warszawskiego Upamiętnia bohaterski zryw mieszkańców stolicy w 1944 roku i nierówną walkę o wyzwolenie spod niemieckiej okupacji. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec… » więcej 2024-07-31, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 31 lipca » więcej 2024-07-30, godz. 15:08 80.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu [DŹWIĘK] Polskie Radio włącza się w obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na antenach publicznego nadawcy pojawią się audycje plenerowe z Muzeum Powstania… » więcej 2024-07-30, godz. 14:50 Uczczono 43-cią rocznicę Marszu Głodowego Złożeniem kwiatów pod tablicą, upamiętniającą Marsz Głodowy w Łodzi uczczono 43-cią rocznicę tego wydarzenia. Największy w Polsce Marsz Głodowy przeszedł… » więcej 2024-07-30, godz. 11:00 Powstańcy Warszawscy zachęcają do udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu zrywu Powstańcy Warszawscy zachęcają do udziału w obchodach rocznicy wybuchu zrywu. Obchody w Warszawie trwają już od kilku dni, w mieście obywają się liczne… » więcej 2024-07-30, godz. 09:00 80 lat temu Niemcy zlikwidowali więzienie Gestapo w Forcie III Twierdzy Modlin 80 lat temu, 30 lipca 1944 roku Niemcy zlikwidowali więzienie karno-śledcze Gestapo w Forcie III Twierdzy Modlin. Tego dnia zamordowali blisko 300 więźniów… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »