Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 78. rocznica rozpoczęcia procesu przywódców Polskiego…
2023-06-18, 10:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

78. rocznica rozpoczęcia procesu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

Ława oskarżenia w procesie szesnastu – Moskwa, czerwiec 1945 roku. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Ława oskarżenia w procesie szesnastu – Moskwa, czerwiec 1945 roku. [fot. wikipedia/domena publiczna]
78 lat temu, 18 czerwca 1945 roku, przed sowieckim sądem w Moskwie rozpoczął się proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród oskarżonych byli między innymi komendant główny Armii Krajowej generał Leopold Okulicki i przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak. W sumie przed sądem postawiono 16 osób, i stąd pochodzi nazwa - "Proces Szesnastu".
Polaków oskarżono o przygotowywanie wraz z Niemcami ataku na Związek Radziecki. Zarzucono im też tworzenie oddziałów bojowych i grup terrorystycznych, które miały mordować przeciwników Armii Krajowej oraz radzieckich wojskowych. W akcie oskarżenia podano liczbę rzekomych ofiar "polskiego terroru" - stu żołnierzy.

Wcześniej, jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej, kierownictwo Polski Podziemnej zostało zaproszone do siedziby NKWD w Pruszkowie pod Warszawą na rozmowy z sowieckim generałem Iwanem Sierowem. Polacy udali się tam 27 i 28 marca 1945 roku, z gwarancją nietykalności, jednak zostali aresztowani, przewiezieni specjalnym samolotem do Moskwy i uwięzieni na Łubiance. Po ich porwaniu mocarstwa zachodnie ograniczyły się jedynie do złożenia oświadczeń protestacyjnych.

Proces Szesnastu był jednym z najgłośniejszych tzw. pokazowych, którymi komunistyczne władze, także w Polsce, próbowały zastraszyć społeczeństwo. Czterodniowa rozprawa odbywała się przed Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego w Moskwie. Nadano jej wielki rozgłos, co miało zdyskredytować w oczach świata legalne władze Rzeczypospolitej oraz antykomunistyczny ruch oporu w Polsce.

Wyrok ogłoszono 21 czerwca. 13 z 16 oskarżonych skazano na kary więzienia - od 4 miesięcy do 10 lat, a trzech uniewinniono. Generał Leopold Okulicki, Jan Stanisław Jankowski oraz Stanisław Jasiukowicz zmarli lub zostali zamordowani w radzieckich więzieniach. Pozostali wrócili do Polski, lecz wielu z nich - także wcześniej uniewinnionych - ponownie aresztowano. W 1950 roku w więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak. Antoni Pajdak, zastępca Delegata Rządu na Kraj i minister-członek Krajowej Rady Ministrów, nie przyznał się do winy podczas śledztwa i został skazany w innym tajnym procesie, w listopadzie 1945 roku, na 5 lat więzienia. Do Polski powrócił dopiero 10 lat później, zmarł w 1988 roku.

W 1998 roku zmarł ostatni z sądzonych w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego - Adam Bień. Miał 98 lat.

(więcej)

W Procesie Szesnastu akt oskarżenia objął: Delegata Rządu na Kraj Jana Stanisława Jankowskiego, komendanta Sił Zbrojnych w Kraju generała Leopolda Okulickiego, ministrów Krajowej Rady Ministrów: Adama Bienia, Antoniego Pajdaka i Stanisława Jasiukowicza, przewodniczącego Rady Jedności Narodowej Kazimierza Pużaka, a także przywódców i członków stronnictw politycznych: Stronnictwa Ludowego - Kazimierza Bagińskiego i Stanisława Mierzwę, Stronnictwa Narodowego - Aleksandra Zwierzyńskiego, Kazimierza Kobylańskiego i Zbigniewa Stypułkowskiego, Stronnictwa Pracy - Józefa Chacińskiego i Franciszka Urbańskiego, Zjednoczenia Demokratycznego - Eugeniusza Czarnowskiego i Stanisława Michałowskiego oraz Józefa Stemlera, zastępcę dyrektora Departamentu Informacji i Prasy Delegatury Rządu na Kraj.

Sądowi w Moskwie przewodził generał Wasilij Ulrich, znany z pokazowych procesów politycznych z lat 30., kiedy na śmierć skazano tysiące bolszewików tępionych w wielkiej czystce dyktatora Józefa Stalina.

W dniu, kiedy ogłaszano wyroki, 21 czerwca 1945 roku, w Moskwie toczyły się rozmowy - w obecności Stalina - między londyńskim wicepremierem Stanisławem Mikołajczykiem a Władysławem Gomułką i Bolesławem Bierutem, reprezentującymi komunistyczny Rząd Tymczasowy. Spotkanie dotyczyło utworzenia marionetkowego Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, autoryzowanego przez Amerykanów i Brytyjczyków.

"Stalin pokazał, jak niewiele mógł Zachód po tej stronie, w której on dominuje" - powiedział historyk Rafał Habielski w audycji Polskiego Radia w 2021 roku. "W tym samym czasie odbyła się pierwsza konferencja założycielska ONZ, gdzie Związek Radziecki deklarował budowanie przyjaznego ładu między narodami. Natomiast tutaj mamy politykę faktów dokonanych. Bo z jednej strony jest likwidacja środowiska, które jest zagrożeniem dla komunistów, a z drugiej strony przedstawienie światu, jak ten porządek będzie wyglądał i kto nie ponosi żadnej odpowiedzialności" - podkreślił profesor Habielski.

Zobacz także

2023-07-13, godz. 14:00 Zadzwonił Dzwon Zygmunta 502 lata temu po raz pierwszy w Krakowie zadzwonił Dzwon Zygmunta. » więcej 2023-07-13, godz. 12:00 Powstańcy wyklęci Zaśpiewajmy wszyscy razem w hołdzie „Powstańcom Wyklętym” » więcej 2023-07-13, godz. 10:00 23 lata temu zmarł Jan Karski, legendarny kurier, świadek Holokaustu 23 lata temu, 13 lipca 2000 roku, zmarł Jan Karski, legendarny kurier Polskiego Państwa Podziemnego i świadek Holokaustu. To on jako pierwszy przekazał na… » więcej 2023-07-13, godz. 08:00 Augustów: odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej Na terenie tak zwanego Domu Turka w Augustowie uroczyście odsłonięto Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Na artystycznej instalacji znalazły się nazwiska… » więcej 2023-07-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 lipca » więcej 2023-07-12, godz. 16:00 Skarby biskupów nyskich Miłośników historii i sztuki na oprowadzanie po wystawie "Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich" zaprasza Muzeum Powiatowe w Nysie » więcej 2023-07-12, godz. 14:00 Serwis specjalny Polskiego Radia o rzezi wołyńskiej W nocy z 11 na 12 lipca 1943 roku doszło do kulminacji morderstw na Wołyniu i we wschodniej Małopolsce. Unikatowe wspomnienia świadków tej zbrodni i analizy… » więcej 2023-07-12, godz. 12:00 Mija 78 lat od Obławy Augustowskiej 78 lat temu, 12 lipca 1945 roku, oddziały Armii Czerwonej, NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej kilkuset… » więcej 2023-07-12, godz. 10:00 Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów 12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę niemieckiej pacyfikacji wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. Okupanci… » więcej 2023-07-12, godz. 08:00 Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. W dokumencie, czytamy, że 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji "ludobójstwa zaplanowanego… » więcej
185186187188189
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »