Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej
2023-06-14, 16:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk

Przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej

Nagroda im. Grażyny Langowskiej [fot. IPN]
Nagroda im. Grażyny Langowskiej [fot. IPN]
Po raz trzeci nauczycielom, instytucjom wychowującym w duchu patriotycznym wręczono nagrody imienia Grażyny Langowskiej. Nagrody przyznawane są przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
Nagrodę IPN przyznano nauczycielowi historii krzewiącemu postawy patriotyczne Krzysztofowi Fiołce. Jak mówi Polskiemu Radiu członek jury i dyrektor biura edukacji IPN Adam Hlebowicz, wybór laureatów co roku jest bardzo trudny.

"To są nauczyciele związani z IPN-em, których znamy także poprzez zaangażowanie, pomysły. W tym roku Krzysztof Fiołka wygrał zdecydowanie - bardzo duży dorobek, niezwykłe zaangażowanie od 27 lat jako nauczyciela, wyjazdy na Wołyń z polską młodzieżą, by poznawać historię, porządkować groby" - podkreślał zasługi laureata Adam Hlebowicz.

W kategorii nauczyciel szkoły polonijnej nagrodę przyznało Stowarzyszenie Wspólnota Polska - Marii Kmyt. Jak mówił prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski - laureatka jest dyrektorem centrum pedagogicznego w czeskim Cieszynie, wspiera pracę nauczycieli polskich na terenie Zaolzia.

"To jest szalenie ważne, by w tej części dawnej Polski, która teraz jest poza granicami kraju, umożliwić mieszkającym tam Polakom zachowanie i rozwijanie swojej tożsamości kulturowej, poprzez poznawanie języka, kultury i historii" - dodał prezes Bonisławski. Jak zaznaczył taką role pełni centrum prowadzone przez Marię Knot oraz szkoły, które korzystają z jej wsparcia i doświadczenia.

W kategorii nauczyciel działający w epoce Solidarności Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego przyznał nagrodę Annie Lipczyńskiej - nauczycielce historii, działaczce Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, twórczyni NSZZ "Solidarność" oświaty w Wielkopolsce, założycielce szkoły imienia Jadwigi Zamoyskiej. Jak mówi laureatka tworzyła kanon wychowania na podstawie programu Jadwigi Zamoyskiej.

"Generałowa Zamoyska wychowywała swoje uczennice, matki-Polki w szkole domowej pracy, na fundamencie Dekalogu i ten program nadal jest realizowany" - zaznaczyła Anna Lipczyńska.

Do uczestników uroczystości list skierowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która dziękowała nagrodzonym nauczycielom i instytucjom za krzewienie polskich wartości. Także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście dziękował nagrodzonym nauczycielom za kształtowanie postaw obywatelskich, opartych na szlachetności i odpowiedzialności społecznej.

Patronka nagrody Grażyna Langowska była współorganizatorką "Solidarności" pracowników oświaty; przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania. Kolportowała prasę podziemnej, m.in. "Rezonansu", "Woli", "Tygodnika Mazowsze". W 2009 rok odznaczona została pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

2023-09-12, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 12 września » więcej 2023-09-11, godz. 16:00 Błogosławieni Ulmowie Samarytanie z Markowej zostali wczoraj przyjęci w poczet błogosławionych, To pierwsza beatyfikacja w Polsce, która dotyczy całej rodziny. » więcej 2023-09-11, godz. 14:00 Wojciech Korfanty zapamiętany W 150 rocznicę urodzin Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św.Anny zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej wybitnemu politykowi okresu międzywojnia Wojciechowi… » więcej 2023-09-11, godz. 12:00 Z dziejów biskupstwa w Nysie W czwartek, 14 września 2023 rozpoczynamy cykl wykładów "Czwartki z biskupami". » więcej 2023-09-11, godz. 10:00 43 lata temu zostało podpisane Porozumienie Katowickie 43 lata temu, 11 września 1980 roku, w Dąbrowie Górniczej zostało podpisane Porozumienie Katowickie, które było dopełnieniem porozumień sierpniowych ze… » więcej 2023-09-11, godz. 09:00 91 lat temu w katastrofie lotniczej zginęli Żwirko i Wigura 91 lat temu, 11 września 1932 roku, w katastrofie lotniczej zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, piloci, słynni pasjonaci lotnictwa, zwycięzcy międzynarodowych… » więcej 2023-09-11, godz. 08:00 Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego dla Andrzeja Poczobuta Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego otrzymał (10.09) Andrzej Poczobut - dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi. Wyróżnienie w Lublinie… » więcej 2023-09-11, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 11 września » więcej 2023-09-10, godz. 08:00 Rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Dzisiaj beatyfikacja. Józef i Wiktoria Ulmowie z Markowej na Podkarpaciu, którzy zostaną beatyfikowani dzisiaj w rodzinnej wsi Markowa, zostali zamordowani wraz z siedmiorgiem swych… » więcej 2023-09-10, godz. 07:00 Europejskie Dni Dziedzictwa - wydarzenia w niedziele w regionie Królowa Karola w rekonstrukcji stroju historycznego zaprasza do zwiedzania Muzeum Regionalnego w Dobrodzieniu. Poczatek o 10:00 » więcej
186187188189190
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »