Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 41. rocznica powstania Solidarności Walczącej
2023-06-13, 10:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

41. rocznica powstania Solidarności Walczącej

Dewiza SW. [fot.wikipedia/Romuald Lazarowicz - www.sw.org.pl/]
Dewiza SW. [fot.wikipedia/Romuald Lazarowicz - www.sw.org.pl/]
13 czerwca 1982 roku - taką datę nosił pierwszy numer pisma wydawanego przez Solidarność Walczącą, antykomunistyczną organizację założoną 41 lat temu przez Kornela Morawieckiego, zmarłego w 2019 roku opozycjonistę i polityka, prywatnie ojca premiera Mateusza Morawieckiego.
Solidarność Walcząca wywodziła się z "Solidarności" i powstała w konsekwencji zdelegalizowania niezależnego związku przez komunistyczne władze oraz wprowadzenia stanu wojennego. Była podziemnym, radykalnym ugrupowaniem niepodległościowym. Przyjęła bezkompromisową linię polityczną, za cel stawiając sobie całkowite odsunięcie od władzy komunistów i przywrócenie Polsce niepodległości.

Pierwszy numer pisma został wydany we Wrocławiu. Nosił datę 13 czerwca, lecz ukazał się 4 dni wcześniej - 9 czerwca. Nawoływano w nim do udziału w manifestacji, organizowanej właśnie 13 czerwca - równo pół roku po wprowadzeniu stanu wojennego. Odzew był jak na owe czasy ogromny - na ulice Wrocławia wyszły tysiące mieszkańców. Kolejne manifestacje odbyły się 26 czerwca i 31 sierpnia.

Solidarność Walcząca realizowała swoje cele nie tylko poprzez masowe demonstracje uliczne, ale też przez tworzenie konspiracyjnej struktury wydawniczej i działalność radiową. Od 1982, początkowo tylko we Wrocławiu, emitowano audycje Radia Solidarność Walcząca.

Organizacja miała bardzo złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę - działał w niej między innymi kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. SW nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. Miała swój sztandar, rotę przysięgi, a także tajną pocztę.

Solidarność Walcząca sprzeciwiała się zawieraniu kompromisu z PZPR, którą chciała odsunąć od władzy. W tym celu dopuszczała możliwość użycia siły, nie wykluczała też walki zbrojnej. W przełomowym roku 1989 była przeciwna rozmowom z komunistyczną władzą i porozumieniu zawartemu przy Okrągłym Stole. W 1990 osoby skupione wokół Solidarności Walczącej założyły Partię Wolności. Kornel Morawiecki był jej kandydatem na prezydenta, nie zebrał jednak wymaganych stu tysięcy podpisów. W czasie kampanii wyborczej przed kamerami telewizyjnymi demonstracyjnie wywrócił okrągły stół.

Formalnie Solidarność Walcząca przestała istnieć w 1992 roku.

(więcej)

Solidarność Walcząca powstała w czerwcu 1982 roku, w wyniku rozłamu we wrocławskim Regionalnym Komitecie Strajkowym Solidarności. Część działaczy RKS z Kornelem Morawieckim na czele odłączyła się od struktur podziemnej "Solidarności" i ogłosiła radykalny program walki z komunistami. Trzon organizacji stanowili pracownicy wrocławskich uczelni wyższych, którzy od początku postawili na stworzenie sprawnej i efektywnej infrastruktury.

SW stanowiła luźną federację powiązanych ze sobą terenowych oddziałów, z których najprężniejsze - poza Wrocławiem - działały w Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Łodzi. W 1987 roku SB szacowała, że organizacja miała struktury w 27 miastach.

Szybki rozwój organizacji oraz powstawanie kolejnych oddziałów w największych polskich miastach spowodowały, że Służba Bezpieczeństwa uznała Solidarność Walczącą za zagrożenie dla systemu. Ogólnokrajowemu rozpracowaniu organizacji nadano kryptonim "Ośmiornica". Pomimo zaangażowania dużych sił i środków bezpiece nie udało się sparaliżować działalności Solidarności Walczącej i do końca pozostała ona zinfiltrowana jedynie w niewielkim stopniu. Zawdzięczała to intensywnym i zaawansowanym działaniom kontrwywiadowczym oraz specyficznej strukturze nazywanej przez twórców "fraktalem" lub "glonem". Polegała ona na decentralizacji i wymienności funkcji, co dla SB stanowiło wielkie wyzwanie, funkcjonariusze nie byli bowiem w stanie znaleźć żadnej logicznej struktury, a kolejne schematy organizacyjne, które tworzyli, okazywały się błędne.

W ramach działalności wydawniczej Solidarność Walcząca drukowała książki, broszury i periodyki, do których należały między innymi "Biuletyn Dolnośląski", "Solidarność Walcząca" i "Replika". Drukowała także pisma innych organizacji podziemnych. Wydawcą wszystkich druków była Agencja Informacyjna Solidarności Walczącej, którą we Wrocławiu kierowała Zofia Maciejewska.

Solidarność Walcząca wspomagała antykomunistyczne organizacje poza Polską, publikując w językach: rosyjskim, ukraińskim i czeskim. Wydawała też po rosyjsku ulotki adresowane do żołnierzy sowieckich stacjonujących w Polsce.

Ponadto każdego tygodnia nadawała audycje własnego radia we Wrocławiu, a także - sporadycznie - w Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie i Trójmieście.

Zobacz także

2024-09-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 września » więcej 2024-09-11, godz. 13:00 Rozpoczęły się zapisy na lekcje w Muzeum Powstania Warszawskiego Poczta powstańcza, wojenna sytuacja dzieci, kim byli powstańcy - tego między innymi dowiedzą się uczniowie podczas lekcji muzealnych. Muzeum Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-09-11, godz. 11:00 44 lata temu zostało podpisane Porozumienie Katowickie 44 lata temu, 11 września 1980 roku, w Dąbrowie Górniczej zostało podpisane Porozumienie Katowickie, które było dopełnieniem porozumień sierpniowych ze… » więcej 2024-09-11, godz. 10:00 Obchody 911 w USA Amerykanie oddają dziś hołd poległym w atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Główne obchody 23. rocznicy zamachów odbędą się w Nowym Jorku… » więcej 2024-09-11, godz. 09:00 10. Rocznica założenia Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie Działacz opozycji antykomunistycznej - Jacek Kuroń, duchowni greckokatoliccy - Andrzej i Klemens Szeptyccy, oraz zamordowani przez Hamas w październiku 2023… » więcej 2024-09-11, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 11 września » więcej 2024-09-10, godz. 15:00 Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym II wojna światowa w plakacie filmowym. W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej otwarto wystawę „II wojna światowa w filmie - wystawa plakatów ze zbiorów… » więcej 2024-09-10, godz. 13:00 Wystawa z okazji 770. rocznicy lokacji Bytomia Z okazji 770. rocznicy lokacji Bytomia Muzeum Górnośląskie przygotowało wystawę obrazującą efekty badań archeologicznych prowadzonych w mieście od ponad… » więcej 2024-09-10, godz. 11:00 85 lat temu rozpoczęło się oblężenie Warszawy 85 lat temu rozpoczęło się oblężenie Warszawy. Stolica zamieniła się w twierdzę, w której wyjątkowo ważną rolę pełniło Polskie Radio oraz emitowane… » więcej 2024-09-10, godz. 09:00 50 lat temu zmarł Melchior Wańkowicz, mistrz opowieści reportażowej 50 lat temu, 10 września 1974 roku, zmarł pisarz, publicysta i dziennikarz Melchior Wańkowicz. Mistrz opowieści reportażowej, łączącej fakty z elementami… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »