Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 41. rocznica powstania Solidarności Walczącej
2023-06-13, 10:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

41. rocznica powstania Solidarności Walczącej

Dewiza SW. [fot.wikipedia/Romuald Lazarowicz - www.sw.org.pl/]
Dewiza SW. [fot.wikipedia/Romuald Lazarowicz - www.sw.org.pl/]
13 czerwca 1982 roku - taką datę nosił pierwszy numer pisma wydawanego przez Solidarność Walczącą, antykomunistyczną organizację założoną 41 lat temu przez Kornela Morawieckiego, zmarłego w 2019 roku opozycjonistę i polityka, prywatnie ojca premiera Mateusza Morawieckiego.
Solidarność Walcząca wywodziła się z "Solidarności" i powstała w konsekwencji zdelegalizowania niezależnego związku przez komunistyczne władze oraz wprowadzenia stanu wojennego. Była podziemnym, radykalnym ugrupowaniem niepodległościowym. Przyjęła bezkompromisową linię polityczną, za cel stawiając sobie całkowite odsunięcie od władzy komunistów i przywrócenie Polsce niepodległości.

Pierwszy numer pisma został wydany we Wrocławiu. Nosił datę 13 czerwca, lecz ukazał się 4 dni wcześniej - 9 czerwca. Nawoływano w nim do udziału w manifestacji, organizowanej właśnie 13 czerwca - równo pół roku po wprowadzeniu stanu wojennego. Odzew był jak na owe czasy ogromny - na ulice Wrocławia wyszły tysiące mieszkańców. Kolejne manifestacje odbyły się 26 czerwca i 31 sierpnia.

Solidarność Walcząca realizowała swoje cele nie tylko poprzez masowe demonstracje uliczne, ale też przez tworzenie konspiracyjnej struktury wydawniczej i działalność radiową. Od 1982, początkowo tylko we Wrocławiu, emitowano audycje Radia Solidarność Walcząca.

Organizacja miała bardzo złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę - działał w niej między innymi kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. SW nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. Miała swój sztandar, rotę przysięgi, a także tajną pocztę.

Solidarność Walcząca sprzeciwiała się zawieraniu kompromisu z PZPR, którą chciała odsunąć od władzy. W tym celu dopuszczała możliwość użycia siły, nie wykluczała też walki zbrojnej. W przełomowym roku 1989 była przeciwna rozmowom z komunistyczną władzą i porozumieniu zawartemu przy Okrągłym Stole. W 1990 osoby skupione wokół Solidarności Walczącej założyły Partię Wolności. Kornel Morawiecki był jej kandydatem na prezydenta, nie zebrał jednak wymaganych stu tysięcy podpisów. W czasie kampanii wyborczej przed kamerami telewizyjnymi demonstracyjnie wywrócił okrągły stół.

Formalnie Solidarność Walcząca przestała istnieć w 1992 roku.

(więcej)

Solidarność Walcząca powstała w czerwcu 1982 roku, w wyniku rozłamu we wrocławskim Regionalnym Komitecie Strajkowym Solidarności. Część działaczy RKS z Kornelem Morawieckim na czele odłączyła się od struktur podziemnej "Solidarności" i ogłosiła radykalny program walki z komunistami. Trzon organizacji stanowili pracownicy wrocławskich uczelni wyższych, którzy od początku postawili na stworzenie sprawnej i efektywnej infrastruktury.

SW stanowiła luźną federację powiązanych ze sobą terenowych oddziałów, z których najprężniejsze - poza Wrocławiem - działały w Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Łodzi. W 1987 roku SB szacowała, że organizacja miała struktury w 27 miastach.

Szybki rozwój organizacji oraz powstawanie kolejnych oddziałów w największych polskich miastach spowodowały, że Służba Bezpieczeństwa uznała Solidarność Walczącą za zagrożenie dla systemu. Ogólnokrajowemu rozpracowaniu organizacji nadano kryptonim "Ośmiornica". Pomimo zaangażowania dużych sił i środków bezpiece nie udało się sparaliżować działalności Solidarności Walczącej i do końca pozostała ona zinfiltrowana jedynie w niewielkim stopniu. Zawdzięczała to intensywnym i zaawansowanym działaniom kontrwywiadowczym oraz specyficznej strukturze nazywanej przez twórców "fraktalem" lub "glonem". Polegała ona na decentralizacji i wymienności funkcji, co dla SB stanowiło wielkie wyzwanie, funkcjonariusze nie byli bowiem w stanie znaleźć żadnej logicznej struktury, a kolejne schematy organizacyjne, które tworzyli, okazywały się błędne.

W ramach działalności wydawniczej Solidarność Walcząca drukowała książki, broszury i periodyki, do których należały między innymi "Biuletyn Dolnośląski", "Solidarność Walcząca" i "Replika". Drukowała także pisma innych organizacji podziemnych. Wydawcą wszystkich druków była Agencja Informacyjna Solidarności Walczącej, którą we Wrocławiu kierowała Zofia Maciejewska.

Solidarność Walcząca wspomagała antykomunistyczne organizacje poza Polską, publikując w językach: rosyjskim, ukraińskim i czeskim. Wydawała też po rosyjsku ulotki adresowane do żołnierzy sowieckich stacjonujących w Polsce.

Ponadto każdego tygodnia nadawała audycje własnego radia we Wrocławiu, a także - sporadycznie - w Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie i Trójmieście.

Zobacz także

2023-08-21, godz. 10:00 55. rocznica inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację 55 lat temu, w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku, wojska Układu Warszawskiego rozpoczęły zbrojną interwencję w Czechosłowacji. Jej celem było przerwanie… » więcej 2023-08-21, godz. 09:00 81. rocznica pierwszego sowieckiego dywanowego nalotu na Warszawę 81 lat temu, w nocy z 20 na 21 sierpnia 1942 roku, sowieckie lotnictwo przeprowadziło pierwsze dywanowe bombardowanie Warszawy. Najpierw lotnicy Stalina zrzucili… » więcej 2023-08-21, godz. 08:00 Spacer po opolskim cmentarzu żydowskim i pokaz filmu "Mojżeszowe dziedzictwo" Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki zaprasza na wystawę czasową: "Obcy-obca w judaizmie. Historie pędzlem malowane" którą można obejrzeć jeszcze… » więcej 2023-08-21, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 21 sierpnia. » więcej 2023-08-20, godz. 10:00 81 lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Kielcach 81 lat temu, 20 sierpnia 1942 roku, Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Kielcach. Tego dnia wywieźli do niemieckiego obozu zagłady w Treblince około 6-7… » więcej 2023-08-20, godz. 08:00 79 lat temu warszawscy powstańcy zdobyli gmach PAST-y 79 lat temu, 20 sierpnia 1944 roku, warszawscy powstańcy zdobyli gmach PAST-y - Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Do końca powstania, czyli dnia kapitulacji… » więcej 2023-08-20, godz. 07:00 Kalendarz historyczny na dziś 20 sierpnia » więcej 2023-08-19, godz. 10:00 Spotkanie w 80. rocznicę śmierci Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" 80 lat temu, 20 sierpnia 1943 roku, w ataku na niemiecką strażnicę w Sieczychach koło Wyszkowa, zginął Tadeusz Zawadzki, pseudonim "Zośka", harcmistrz… » więcej 2023-08-19, godz. 08:00 103 lata temu wybuchło II powstanie śląskie 103 lata temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku, wybuchło II powstanie śląskie. Jego celem było przywrócenie Górnego Śląska Polsce. Trwało do 25 sierpnia… » więcej 2023-08-19, godz. 07:00 Kalendarz historyczny na dziś 19 sierpnia » więcej
184185186187188
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »