Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Premiera książki 'Trzy pokolenia. Opowieść o…
2023-06-12, 16:00 Autor: IAR/#Wosiek/w Siekaj

Premiera książki "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich"

Trzy-pokolenia. [fot. instytutpileckiego.pl]
Trzy-pokolenia. [fot. instytutpileckiego.pl]
W Warszawskiej Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki - zaprezentowano premierowo książkę "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich".
Izabella Galicka (zmarła w 2019 roku) była historykiem sztuki i odkrywczynią jedynego w Polsce obrazu El Greca "Ekstaza świętego Franciszka". Autorka książki, Katarzyna J. Kowalska powiedziała, że „Trzy pokolenia...” to historia o świecie, opowiedziana przez pryzmat pokoleń jednej rodziny - przedwojennej inteligencji.

Autorka opowiada o ludziach, którzy walczyli o niepodległość, walczyli w Powstaniu Warszawskim, którzy w czasie zaborów doskonale wiedzieli, czym jest Polska i jak to jest ważne mówić po polsku, a także zagrać w domu muzykę Chopina. Jak mówiła Katarzyna J. Kowalska „Chciałabym, żeby w książce pozostała pamięć po Izabelli, pamięć po człowieku pięknym, przepełnionym miłością do innych ludzi i do Ojczyzny. - żeby taki obraz pozostał”. - podkreśliła autorka "Trzech pokoleń. Opowieści o Izie Galickiej i jej rodzinie….”.

Książka to przede wszystkim opowieść o doktor Izabelli Galickiej, córce lekarza psychiatry Karola Mikulskiego i pianistki Jadwigi Mikulskiej z domu Gieysztor. Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych powiedziała, że tradycja inteligencka w rodzinie i życiu Izabelli Galickiej była wyrazista. Potrafiła swoją działalnością pokazać, że była wierna hasłu: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jak zaznaczyła Joanna Lichocka „Dbała o to, by nasza wspólnota była wolna.

Była zaangażowana i miała dokonania w opozycji, czym się nie chwaliła. Zaangażowana była również w wychowanie kolejnych pokoleń Polaków”. - przypomniała polityk. Jak dodała, odkrycie obrazu El Greca przez Izabellę Galicką było przez blisko dekadę lekceważone i nieuznawane, a mimo to doktor Galicka wytrwała w wierności sobie i prawdzie. Odkrycie historyka sztuki zostało zweryfikowane i potwierdzone. „Doktor Galicka przeszła do historii, bo miała zaufanie do tego, że prawda zwycięża”.- dodała Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych.

Po spotkaniu zaprezentowano film dokumentalny "Polski El Greco" w reżyserii Katarzyny J. Kowalskiej. Film wyprodukowały: TVP i Instytut Pileckiego.

Doktor Izabella Galicka od 1952 roku zajmowała się inwentaryzacją dzieł sztuki. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Opisywała skarby Mazowsza oraz innych regionów Polski. Podczas terenowych objazdów razem z Hanną Sygietyńską odkryła wiele cennych dzieł. Najważniejsze to obraz "Ekstaza świętego Franciszka" El Greca.

Zobacz także

2023-07-09, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 9 lipca » więcej 2023-07-08, godz. 11:00 III Opolski Festiwal Pamięci Już za tydzień odbędzie się III Festiwal Pamięci. Tym razem będzie związany także ze 160 rocznicą Powstania Styczniowego. » więcej 2023-07-08, godz. 08:00 III Zlotorajd i inne atrakcje na jubileusz 250-lecia miejscowości Kały Zlot i rajd samochodów zabytkowych już dzisiaj (08.07) odbędzie się w miejscowości Kały, która tego dnia będzie też świętować 250-lecie powstania… » więcej 2023-07-08, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 8 lipca » więcej 2023-07-07, godz. 16:00 79 lat temu rozpoczęła się operacja AK Ostra Brama 79 lat temu - 7 lipca 1944 roku - rozpoczęła się operacja Armii Krajowej pod kryptonimem "Ostra Brama". Jej celem było samodzielne oswobodzenie Wilna z rąk… » więcej 2023-07-07, godz. 14:00 W 80 rocznicę Krwawej Niedzieli Jutro czyli 8 lipca o godz. 11.00 w ramach upamiętnienia 80. rocznicy "Krwawej Niedzieli" na kresach RP w Muzeum Niepodległości odbędzie się konferencja popularno… » więcej 2023-07-07, godz. 12:30 Sybir zapamiętany Wakacyjne warsztaty, Niedzielne zwiedzanie z przewodnikiem, czy Peleton Pamięci – zachęcamy do zapoznania się z planem wydarzeń organizowanych przez Muzeum… » więcej 2023-07-07, godz. 10:00 W Kordegardzie otwarto wystawę "Utracone/Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej" W warszawskiej Kordegardzie otwarto wystawę "Utracone/Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej". Przypomina ona postać wybitnej kolekcjonerki - Izabeli z Czartoryskich… » więcej 2023-07-07, godz. 08:00 110 lat temu urodził się Włodzimierz Pietrzak, poeta, bohater Powstania Warszawskiego 110 lat temu, 7 lipca 1913 roku, urodził się Włodzimierz Pietrzak, poeta, prozaik i krytyk literacki, w czasie wojny redaktor konspiracyjnych pism, żołnierz… » więcej 2023-07-07, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 7 lipca » więcej
188189190191192
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »