Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Premiera książki 'Trzy pokolenia. Opowieść o…
2023-06-12, 16:00 Autor: IAR/#Wosiek/w Siekaj

Premiera książki "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich"

Trzy-pokolenia. [fot. instytutpileckiego.pl]
Trzy-pokolenia. [fot. instytutpileckiego.pl]
W Warszawskiej Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki - zaprezentowano premierowo książkę "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich".
Izabella Galicka (zmarła w 2019 roku) była historykiem sztuki i odkrywczynią jedynego w Polsce obrazu El Greca "Ekstaza świętego Franciszka". Autorka książki, Katarzyna J. Kowalska powiedziała, że „Trzy pokolenia...” to historia o świecie, opowiedziana przez pryzmat pokoleń jednej rodziny - przedwojennej inteligencji.

Autorka opowiada o ludziach, którzy walczyli o niepodległość, walczyli w Powstaniu Warszawskim, którzy w czasie zaborów doskonale wiedzieli, czym jest Polska i jak to jest ważne mówić po polsku, a także zagrać w domu muzykę Chopina. Jak mówiła Katarzyna J. Kowalska „Chciałabym, żeby w książce pozostała pamięć po Izabelli, pamięć po człowieku pięknym, przepełnionym miłością do innych ludzi i do Ojczyzny. - żeby taki obraz pozostał”. - podkreśliła autorka "Trzech pokoleń. Opowieści o Izie Galickiej i jej rodzinie….”.

Książka to przede wszystkim opowieść o doktor Izabelli Galickiej, córce lekarza psychiatry Karola Mikulskiego i pianistki Jadwigi Mikulskiej z domu Gieysztor. Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych powiedziała, że tradycja inteligencka w rodzinie i życiu Izabelli Galickiej była wyrazista. Potrafiła swoją działalnością pokazać, że była wierna hasłu: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jak zaznaczyła Joanna Lichocka „Dbała o to, by nasza wspólnota była wolna.

Była zaangażowana i miała dokonania w opozycji, czym się nie chwaliła. Zaangażowana była również w wychowanie kolejnych pokoleń Polaków”. - przypomniała polityk. Jak dodała, odkrycie obrazu El Greca przez Izabellę Galicką było przez blisko dekadę lekceważone i nieuznawane, a mimo to doktor Galicka wytrwała w wierności sobie i prawdzie. Odkrycie historyka sztuki zostało zweryfikowane i potwierdzone. „Doktor Galicka przeszła do historii, bo miała zaufanie do tego, że prawda zwycięża”.- dodała Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych.

Po spotkaniu zaprezentowano film dokumentalny "Polski El Greco" w reżyserii Katarzyny J. Kowalskiej. Film wyprodukowały: TVP i Instytut Pileckiego.

Doktor Izabella Galicka od 1952 roku zajmowała się inwentaryzacją dzieł sztuki. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Opisywała skarby Mazowsza oraz innych regionów Polski. Podczas terenowych objazdów razem z Hanną Sygietyńską odkryła wiele cennych dzieł. Najważniejsze to obraz "Ekstaza świętego Franciszka" El Greca.

Zobacz także

2023-09-18, godz. 10:00 Nauczyciele we wrocławskiej Zajezdni Już 27 września tego roku o 10:00 na wystawie głównej Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z nauczycielami i edukatorami. » więcej 2023-09-18, godz. 08:00 Rondo Witolda Pileckiego w Namysłowie Wczoraj w 84 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę rondu w Namysłowie zostało nadane imię rotmistrza Witolda Pileckiego. » więcej 2023-09-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 18 września » więcej 2023-09-17, godz. 08:00 84 lata temu doszło do napaści sowieckiej na Polskę 84 lata temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała… » więcej 2023-09-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 17 września » więcej 2023-09-16, godz. 08:00 Dzisiaj rozpoczynają się Opolskie Spotkania Kresowe w Grodźcu Promocja kultury Kresowian i historii Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej - to cele Opolskich Spotkań Kresowych we wsi Grodziec. W tym roku odbędzie się jubileuszowa… » więcej 2023-09-16, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 16 września » więcej 2023-09-15, godz. 16:00 „Warta pamięci” w przeddzień 84. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę W sobotę, w przededniu 84. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę w co najmniej w 25 miejscach w całej Polsce o 17.30 staną „Warty pamięci”… » więcej 2023-09-15, godz. 14:00 Kopickie spotkania pałacowe Już po raz trzeci odbędą się w Kopicach koło Grodkowa Kopickie Spotkania Pałacowe. » więcej 2023-09-15, godz. 12:00 Golgota Wschodu Już dzisiaj specjalny weekend poświęcony pamięci ofiar Katyńskiej tragedii. Odkryj historię i głębokie emocje ukryte za wystawą „Golgota Wschodu”… » więcej
183184185186187
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »