Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Nadchodzi Kongres Pamięci Narodowej
2023-04-01, 10:00 Autor: WK; Instytut Pamięci Narodowej

Nadchodzi Kongres Pamięci Narodowej

Plakat zapowiadający wydarzenie [Fot. IPN - materiały organizatora]
Plakat zapowiadający wydarzenie [Fot. IPN - materiały organizatora]
Już za dwa tygodnie PGE Narodowy na 3 dni zamieni się w miejsce pełne XX-wiecznej historii Polski – 13 kwietnia rozpocznie się organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Kongres Pamięci Narodowej.
„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie odbędzie się Kongres Pamięci Narodowej. To pierwsze takie wydarzenie, oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, nowe technologie, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.

Przez trzy dni najsłynniejszy polski stadion będzie gościł m.in. edukatorów, naukowców, nauczycieli, działaczy społecznych, Weteranów, dzieci i młodzież, a także blogerów, vlogerów, pisarzy, dziennikarzy i wszystkich, dla których historia i pamięć historyczna są ważne.

W trakcie 24 paneli dyskusyjnych opowiemy o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę.

Pomysł prezentacji naszego dziedzictwa narodowego w tak urozmaicony sposób, szerokiemu gronu odbiorców, to odpowiedź na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości. Wyniki raportu „Edukacja dla pamięci” zostaną przedstawione podczas konferencji otwierającej Kongres. Porozmawiamy też o tym, na czym powinna się opierać nowoczesna, atrakcyjna edukacja historyczna.

Dla najmłodszych gości Kongresu Pamięci Narodowej przygotował m.in. przedstawienie teatralne „Miś Wojtek”, warsztaty „Drużyna Inki” oraz filmy edukacyjne. Dzięki współpracy Instytutu z grupami rekonstrukcyjnymi będzie można obejrzeć zabytkowe pojazdy i umundurowanie.

Z myślą o nastolatkach powstanie Strefa Nowych Technologii, wyposażona w stanowiska komputerowe i gogle VR. Chętni spróbują sił w łamaniu bolszewickich szyfrów („Gra Szyfrów”) i wejdą do mieszkania w peerelowskim bloku, w którym jest ukryta konspiracyjna drukarnia (aplikacja „Szybowcowa ’87”). Z kolei uczestnicy Edukacyjnej Podróży Historycznej będą mogli poznać historię XX w. – od roku 1918, aż po czasy „Solidarności” – poprzez quizy, puzzle czy odczytywanie grypsów.

Młodzi programiści będą rywalizowali w ramach Histhacku – staną przed zadaniem błyskawicznego stworzenia programów w oparciu o materiały IPN. Dla miłośników gier planszowych na Stadionie PGE Narodowy odbędzie się finał rozgrywek turnieju historycznych gier planszowych.

Ważnym punktem Kongresu będzie Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, organizowany już po raz czwarty. Jak co roku, będzie to doskonała okazja do obejrzenia filmów polskich i zagranicznych. Projekcjom będą towarzyszyły panele dyskusyjne i spotkania z twórcami.

Wydarzenie objęte patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
https://kongrespamiecinarodowej.pl/

Zobacz także

2024-06-02, godz. 11:00 45. rocznica pierwszej pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II 45 lat temu, 2 czerwca 1979 roku, papież Jan Paweł II przybył z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny. Po raz pierwszy biskup Rzymu odwiedził Polskę w jej tysiącletnich… » więcej 2024-06-02, godz. 09:00 110 lat temu urodziła się Teodora Żukowska ps. "Milena", nazywana szpiegiem z pałacu Brühla 110 lat temu, 2 czerwca 1914 roku, urodziła się Teodora Żukowska, pseudonim „Milena”, agentka kontrwywiadu Armii Krajowej, nazywana szpiegiem z pałacu… » więcej 2024-06-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 czerwca » więcej 2024-06-01, godz. 11:00 255 lat temu urodził się Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopina 255 lat temu, 1 czerwca 1769 roku, urodził się Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej 2024-06-01, godz. 09:00 Polska obchodzi Międzynarodowy Dzień Dziecka 1 czerwca Polska obchodzi Międzynarodowy Dzień Dziecka. W całym kraju z tej okazji organizowane są różne wydarzenia dla dzieci - festyny, koncerty, imprezy… » więcej 2024-06-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 1 czerwca » więcej 2024-05-31, godz. 15:00 Dyskusja panelowa „Transformacja ustrojowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – bilans doświadczeń” W ramach obchodów 35. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej organizuje… » więcej 2024-05-31, godz. 13:00 40 lat temu rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka 40 lat temu, 31 maja 1984 roku, rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa maturzysty Grzegorza Przemyka, syna poetki i działaczki opozycyjnej w PRL Barbary… » więcej 2024-05-31, godz. 11:00 80 lat temu Polacy zatopili w Wiśle okręt "Tannenberg" z niemieckimi żołnierzami 80 lat temu, 31 maja 1944 roku Polacy zatopili w Wiśle okręt "Tannenberg" z niemieckimi żołnierzami na pokładzie. Jednostka była wykorzystywana przez okupanta… » więcej 2024-05-31, godz. 09:00 Rekrutacja wolontariuszy na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Stołeczny ratusz poszukuje wolontariuszy gotowych pomóc w obsłudze zbliżających się obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Głównym zadaniem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »