Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80. rocznica rozbicia niemieckiego więzienia w …
2023-03-29, 16:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

80. rocznica rozbicia niemieckiego więzienia w Mielcu

Józef Wiącek ps. "Sowa". [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Józef Wiącek ps. "Sowa". [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
80 lat temu, 29 marca 1943 roku, żołnierze polskiego podziemia rozbili niemieckie więzienie w Mielcu na Sandomierszczyźnie, uwalniając ponad 180 osób. Brawurową akcję przeprowadził oddział partyzancki "Jędrusie" pod dowództwem Józefa Wiącka "Sowy" oraz żołnierze Armii Krajowej, w sumie 18 ludzi. Odbici więźniowie mieli być przetransportowani do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wśród uwolnionych byli: komendant tarnobrzeskiego okręgu AK Kazimierz Krasoń, jego zastępca, a zarazem profesor gimnazjum w Tarnobrzegu - kapitan Zygmunt Szewera, ksiądz Władysław Czopka oraz nauczyciele tajnego nauczania - Jan Luber i Rudolf Jakubiec.
Podczas II wojny światowej Mielec był garnizonem niemieckim, w mieście stacjonowało Gestapo i żandarmeria, a także oddziały Werkschutzu i granatowej policji. Ponadto w pobliżu znajdowały się zakłady lotnicze, chronione przez niemieckie oddziały. Dlatego po przeprawieniu się przez Wisłokę, Józef Wiącek "Sowa" podzielił oddział z ciężką bronią maszynową, amunicją i materiałami wybuchowymi, na kilka grup, z których każda miała przydzielone inne zadanie. W grupie uderzeniowej znaleźli się: dowódca Józef Wiącek, Zdzisław de Ville "Zdzich", Roman Szelest "Uszaty", Zbigniew Kabata "Bobo" i Marian Lech "Marian Wielki".

Mimo, że nie udało im się zaskoczyć niemieckiego patrolu, i wywiązała się wymiana ognia, partyzanci wysadzili bramę więzienia, weszli do wewnątrz gmachu i zdobyli klucze do cel. Niektórzy z uwolnionych uciekli o własnych siłach, inni - torturowani przez Gestapo - wymagali pomocy. Nieprzytomnego profesora Szewerę, partyzanci, jego dawni uczniowie, wynieśli na rękach.

W tym czasie pod więzienie chciała się przedrzeć zmotoryzowana jednostka niemieckiej żandarmerii, jednak napotkała opór ogniowy grupy Zbigniewa Modzelewskiego "Warszawiaka". Kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w pobliski budynek. Wycofujących się w kierunku rynku żandarmów, ostrzelali od tyłu zdezorientowani żołnierze jednostki Wehrmachtu.

Z biorących udział w akcji żołnierzy podziemia nikt nie zginął. Chorzy i pobici więźniowie wycofali się wraz z nimi na przygotowany galar na Wisłoce, którym spłynęli do Wisły. Niemcy otoczyli Mielec, oświetlając okolicę olbrzymimi reflektorami, bezskutecznie poszukując partyzantów. Żołnierz AK i "Jędrusiów" - Mieczysław Korczak "Dentysta" wspominał, że niedługo po akcji, do jego gabinetu stomatologicznego w Połańcu zgłosił się z bólem zęba pewien folksdojcz. Opowiadał o "przerażeniu Niemców, kiedy nocą cała armia Polaków wkroczyła do Mielca, a potem gdzieś momentalnie znikła."

(więcej)

Legendarną grupę dywersyjno-bojową "Jędrusie" utworzył na Sandomierszczyźnie wiosną 1941 roku Władysław Jasiński "Jędruś", z wykształcenia prawnik, przed wojną nauczyciel oraz instruktor harcerski. Pseudonim "Jędruś" wziął od zdrobniałego imienia swojego synka Andrzeja. Po śmierci Władysława Jasińskiego w styczniu 1943 roku, oddziałem dowodził Józef Wiącek "Sowa". Grupa "Jędrusie" licząca w różnym czasie od 60 do 100 żołnierzy, miała świetny wywiad, a ze swoim pismem "Odwet" docierała do wielu ludzi.

W latach 1941-1942 w oddziale nikt nie zginął i nie był nawet ranny. Skuteczność "Jędrusiów" oraz prowadzenie akcji małymi grupami w rozległym terenie, wytworzyło wokół nich legendę. Ich nazwą określano później inne oddziały podziemia w centralnej Polsce, bez względu na przynależność organizacyjną.

"Jędrusie" zasłynęli między innymi przejmowaniem niemieckich transportów. Likwidowali bandy rabunkowe i leśne bimbrownie, wykonywali kary śmierci na niemieckich agentach i konfidentach, piętnowali złodziei, pomagali rodzinom aresztowanych oraz wysyłali paczki jeńcom w niemieckich obozach.

Jedną ze spektakularnych akcji "Jędrusiów" było rozbicie niemieckiego więzienia w Opatowie, 12 marca 1943 roku. Razem w żołnierzami AK uwolnili 80 osadzonych, wśród nich 12 kobiet. W większości byli to członkowie miejscowego ruchu oporu. Zuchwała akcja odbiła się głośnym echem w Generalnej Guberni. Wkrótce dowództwo krakowskiego okręgu AK poprosiło "Jędrusiów" o odbicie więźniów w Mielcu.

W listopadzie 1943 roku oddział został włączony do Armii Krajowej, zachowując nazwę i odrębność. Brał udział w marszu na pomoc walczącej Warszawie w 1944-tym, by do końca wojny walczyć w Górach Świętokrzyskich. Po wkroczeniu Sowietów wielu "Jędrusiów" było aresztowanych i więzionych, a część zesłana do łagrów na Syberię.

Zobacz także

2024-06-02, godz. 09:00 110 lat temu urodziła się Teodora Żukowska ps. "Milena", nazywana szpiegiem z pałacu Brühla 110 lat temu, 2 czerwca 1914 roku, urodziła się Teodora Żukowska, pseudonim „Milena”, agentka kontrwywiadu Armii Krajowej, nazywana szpiegiem z pałacu… » więcej 2024-06-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 czerwca » więcej 2024-06-01, godz. 11:00 255 lat temu urodził się Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopina 255 lat temu, 1 czerwca 1769 roku, urodził się Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej 2024-06-01, godz. 09:00 Polska obchodzi Międzynarodowy Dzień Dziecka 1 czerwca Polska obchodzi Międzynarodowy Dzień Dziecka. W całym kraju z tej okazji organizowane są różne wydarzenia dla dzieci - festyny, koncerty, imprezy… » więcej 2024-06-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 1 czerwca » więcej 2024-05-31, godz. 15:00 Dyskusja panelowa „Transformacja ustrojowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – bilans doświadczeń” W ramach obchodów 35. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej organizuje… » więcej 2024-05-31, godz. 13:00 40 lat temu rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka 40 lat temu, 31 maja 1984 roku, rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa maturzysty Grzegorza Przemyka, syna poetki i działaczki opozycyjnej w PRL Barbary… » więcej 2024-05-31, godz. 11:00 80 lat temu Polacy zatopili w Wiśle okręt "Tannenberg" z niemieckimi żołnierzami 80 lat temu, 31 maja 1944 roku Polacy zatopili w Wiśle okręt "Tannenberg" z niemieckimi żołnierzami na pokładzie. Jednostka była wykorzystywana przez okupanta… » więcej 2024-05-31, godz. 09:00 Rekrutacja wolontariuszy na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Stołeczny ratusz poszukuje wolontariuszy gotowych pomóc w obsłudze zbliżających się obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Głównym zadaniem… » więcej 2024-05-31, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 31 maja » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »