Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Edyty Stein portret własny
2023-02-06, 20:00 Autor: Wiktor Krzewicki

Edyty Stein portret własny

Plakat zapowiadający uroczystości [Fot. materiały organizatora]]
Plakat zapowiadający uroczystości [Fot. materiały organizatora]]
Już jutro w Brzegu zostanie otwarta wystawa poświęcona Edycie Stein patronce Europy.
Urodziła się w 1891 roku w zamożnej rodzinie żydowskiej we Wrocławiu i z tym miastem była związana w młodości, także w czasie studiów. Kiedy wybuchła I wojna światowa została sanitariuszką Czerwonego Krzyża.

Z wojny powróciła w 1916 roku i w jednym z gimnazjów wrocławskich uczyła łaciny, niemieckiego, historii i geografii .

Momentem przełomowym w jej życiu był 1 stycznia 1922 roku.Właśnie w tedy w wieku 31 lat została ochrzczona. Na chrzcie Przyjęła imiona: Edith Teresia Hedwig. Przystąpiła tez do pierwszej komunii świętej, a 2 lutego tegoż roku przyjęła sakrament bierzmowania.

Jej wiara została pogłębiona podczas studiowania m.in. prac świętego Tomasza z Akwinu, którego zaczęła tłumaczyć. Rozpoczęła także serie wykładów i pogadanki w radiu. W latach 1923–1931 prowadziła wykłady w liceum żeńskim i w Instytucie Kształcenia Nauczycieli Sióstr Dominikanek u św. Magdaleny w Spirze. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy została zwolniona z pracy.

Jesienią 1933 pożegnała się z rodziną. Wstąpiła do Karmelu w Kolonii i 15 kwietnia 1934 przyjęła imię zakonne: Teresa Benedykta od Krzyża. Na duchowych opiekunów wybrała św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. W kwietniu 1938 po trzech latach profesji złożyła śluby wieczyste,

W obliczu narastających prześladowań Żydów, 31 grudnia 1938 została przeniesiona do karmelu w Echt w Holandii. Po zajęciu Holandii przez Niemców została zatrzymana podczas masowych aresztowań katolików pochodzenia żydowskiego 2 sierpnia 1942,

Najpierw znalazła sie w obozie Westerbork w północnej Holandii. Ostatecznie jednak trafiła do Auschwitz 9 sierpnia została zagazowana ze swoją siostrą Rosą w niemieckim nazistowskim obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau (obecnie na terenie Brzezinki). Jej zwłoki zostały spalone w obozowym krematorium.

Edyta Stein – Żydówka, wrocławianka, ateistka, filozof, pedagog, konwertytka, karmelitanka, święta, patronka Europy. Tyle określeń dla jednego, krótkiego życia kobiety niezwykłej, która tu, we Wrocławiu rozpoczęła drogę poszukiwania Prawdy, tej prawdy fundamentalnej dla człowieka, gdy pyta: kim jestem? Czy Bóg istnieje? Jeśli istnieje, to kim On jest dla mnie? Jej dzieje są dzisiaj odpowiedzią na niszczącą falę laicyzacji starego kontynentu, który odrzuca wiarę ojców i neguje Boga, jak niegdyś Edyta Stein. Ona odnalazła prawdziwe szczęście i wolność w Chrystusie, dlatego dla każdego, kto szuka Prawdy w swoim życiu, jej świadectwo może stać się cennym drogowskazem pisze ks. Jerzy Witek prezes Towarzystwa Edyty Stein na stronie Towarzystwa Edyty Stein.

Ekspozycja „Edyta Stein. Portret własny” jest elementem programu kulturowego „Dziedzictwo Edyty Stein” realizowanego jest przez Towarzystwo im. Edyty Stein we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia.

Wystawa poświęcona Edycie Stein przygotowana została specjalnie z myślą o możliwości prezentacji jej w różnych miejscach w Polsce oraz za granicą – w szkole, muzeum, centrum kultury, parafii, organizacji pozarządowej itp.

Wystawa jest zaktualizowaną, mobilną wersją ekspozycji pod tym samym tytułem, opracowanej w 2012 roku przez Danutę Mrozowską, Halinę Okólską, Michała Bieganowskiego we współpracy z Bogną Piter, Bartoszem Fingas i Michałem Krawczykiem.
Tłumaczenia: Katarzyna Górska (jęz. angielski), Kornelia Kołupajło (jęz. niemiecki).
Opracowanie graficzne: Andrzej Jerie, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Zdjęcia prezentowane ma wystawie pochodzą z Archiwum Towarzystwa Edyty Stein, Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego, Katrin Bartels, Tiago Bahia, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Edith-Stein-Archiv Kolonia, Herder-Institut (Marburg, Bildarchiv), Muzeum Miejskie Wrocławia, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Warto przypomnieć, że główny organizator jest Organizacją Pożytku Publicznego, której celem statutowym jest poznawanie, kultywowanie i propagowanie duchowego dziedzictwa Edyty Stein – Świętej Siostry Teresy Benedykty od Krzyża.

Zobacz także

2024-05-30, godz. 11:00 Pogrzeb Ludwiki Wujec Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz byli opozycjoniści pożegnali na warszawskich Powązkach Wojskowych Ludwikę Wujec… » więcej 2024-05-30, godz. 09:00 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 30 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie w Polsce jako Boże Ciało. Jest to jedno z najważniejszych świąt… » więcej 2024-05-30, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 30 maja » więcej 2024-05-29, godz. 15:30 ŻIH wydał Encyklopedię getta warszawskiego Ponad 2 tysiące haseł w internecie i 50 haseł w wersji papierowej - publikacją "Encyklopedii getta warszawskiego" zakończył się wieloletni projekt naukowy… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa 29 maja jest obchodzony Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, ustanowiony przez Sejm w 2011 roku. Jest to święto żołnierzy i funkcjonariuszy służb… » więcej 2024-05-29, godz. 10:00 Odsłonięto tablicę upamiętniającą podpułkownika Wacława Lipińskiego, żołnierza walk o niepodległość Przed gmachem warszawskiej PAST-y odsłonięto tablicę poświęconą podpułkownikowi Wacławowi Lipińskiemu. To harcerz i żołnierz Pierwszej Brygady Legionów… » więcej 2024-05-29, godz. 09:00 81 lat temu Niemcy rozstrzelali 530 więźniów Pawiaka 81 lat temu, 29 maja 1943 roku, Niemcy rozstrzelali w ruinach warszawskiego getta około 530 więźniów Pawiaka. Była to jedna z największych masowych egzekucji… » więcej 2024-05-29, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 29 maja » więcej 2024-05-28, godz. 13:00 43 lata temu zmarł kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia 43 lata temu, 28 maja 1981 roku, zmarł kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski w latach 1948-1981, mąż stanu, obrońca praw człowieka, a także Kościoła… » więcej 2024-05-28, godz. 11:00 84 lata temu wojska alianckie zdobyły Narwik 84 lat temu, 28 maja 1940 roku, wojska alianckie z udziałem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich odbiły Niemcom Narwik - jedyny niezamarzający port… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »