Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 15 lat temu zmarł Edmund Hillary który jako pierwszy…
2023-01-11, 12:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł/dok.

15 lat temu zmarł Edmund Hillary który jako pierwszy zdobył Mount Everest

Edmund Hillary i Tenzing Norgay podczas wspinaczki w 1953 roku. [fot. Jamling Tenzing Norgay - http://www.tenzing-norgay-trekking.de]
Edmund Hillary i Tenzing Norgay podczas wspinaczki w 1953 roku. [fot. Jamling Tenzing Norgay - http://www.tenzing-norgay-trekking.de]
15 lat temu - 11 stycznia 2008 roku - zmarł Nowozelandczyk Edmund Hillary, himalaista i polarnik, z zawodu pszczelarz, który w 1953 roku, wraz z nepalskim Szerpą Tenzingiem Norgayem, jako pierwszy zdobył najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Edmund Hillary dotarł też między innymi do obu biegunów i pokonał łodzią motorową rzekę Ganges od jej ujścia aż do źródeł.

Na początku lat 50. Edmund Hillary wziął udział w dwóch brytyjskich wyprawach rekonesansowych, które przygotowywały do zdobycia Mount Everestu od strony Nepalu, czego nikt wcześniej nie próbował. Podczas trzeciej wyprawy stanął na szczycie najwyższej góry świata wraz z Tenzingiem Norgayem. Był 29 maja 1953 roku. Na szczycie przebywali 15 minut. Przed rozpoczęciem drogi powrotnej wykonali kilka fotografii oraz zakopali w śniegu krzyż i słodycze. Wiadomość o sukcesie przekazał opinii publicznej korespondent "Timesa" James Morris, który nadał ją drogą radiową. Dotarła do Londynu po 72 godzinach od wejścia i 2 czerwca uświetniła koronację Elżbiety II.

Hillary i Tenzing stali się sławni na całym świecie. Zarówno w Indiach, jak i w Wielkiej Brytanii byli witani przez rzesze ludzi. Hillary otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki i został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Władze Nowej Zelandii zdecydowały o umieszczeniu podobizny Hillary'ego na pięciodolarowym banknocie, czyniąc go pierwszą osobą, która znalazła się na nim za życia.

Po zdobyciu Mount Everestu, w latach 1954-1967, Edmund Hillary kierował wyprawami nowozelandzkimi w Himalaje i na Antarktydę. Uczestniczył w Ogólnobrytyjskiej Ekspedycji Transantarktycznej - projekcie gromadzącym materiał badawczy dla naukowców całego świata. Był odpowiedzialny za budowę stacji polarnej - Bazy Scotta nad cieśniną McMurdo na Morzu Rossa. Poprowadził stamtąd wyprawę na biegun południowy pojazdami na gąsienicach. Był też związany z nowozelandzką służba dyplomatyczną. Pełnił funkcję ambasadora tego kraju w Indiach, Nepalu i Bangladeszu.

Zajmował się działalnością filantropijną. Był założycielem funduszu powierniczego Himalayan Trust, prowadzącego akcje pomocy dla Szerpów. Fundusz finansował budowę szkół, małych lotnisk, wodociągów, mostów i wspierał kształcenie Szerpów.

Edmund Hillary wracał w Himalaje, jednak stracił zdolność aklimatyzacji i musiał być sprowadzany w akcjach ratunkowych z coraz niższych wysokości z objawami choroby wysokościowej. Zainicjował wówczas program kompleksowych badań nad wpływem dużych wysokości na organizm człowieka.

Sir Hillary otrzymał wiele doktoratów honoris causa i najwyższych odznaczeń państwowych, w tym w 2004 roku Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wybitnych zasług dla światowego himalaizmu oraz za działalność charytatywną.

Zobacz także

2024-06-20, godz. 09:10 Katowice/ Upamiętniono Narodowy Dzień Powstań Śląskich Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich odbyła się w czwartek pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Wicewojewoda Michał Kopański… » więcej 2024-06-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 czerwca » więcej 2024-06-19, godz. 14:18 Wodzisław Śląski/ W muzeum odtworzono miejski rynek, który został zniszczony w 1945 r. Rynek w Wodzisławiu Śląskim został niemal doszczętnie zniszczony podczas walk w 1945 r. Po kilku latach pracy udało się go szczegółowo odtworzyć. Wystawa… » więcej 2024-06-19, godz. 11:13 Małopolskie/ Marian Misiak, żołnierz wyklęty, spoczął w Wadowicach Marian Misiak ps. "Anioł", partyzant Batalionów Chłopskich oraz poakowskiej Armii Polskiej w Kraju, spoczął we wtorek w Panteonie Wyklętych na cmentarzu… » więcej 2024-06-19, godz. 10:08 MKiDN: Instytut Myśli Politycznej im. Narutowicza zamiast Instytutu Dmowskiego i Paderewskiego Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza zastąpi Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Ignacego Paderewskiego - poinformowano… » więcej 2024-06-19, godz. 09:39 100 lat temu urodził się Wasil Bykau - pisarz oskarżający Łukaszenkę o niszczenie narodu 19 czerwca 1924 r. w Byczkach w województwie witebskim urodził się Wasil Bykau, pisarz, założyciel Białoruskiego Frontu Ludowego. Był zdecydowanym krytykiem… » więcej 2024-06-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 19 czerwca » więcej 2024-06-18, godz. 13:59 UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku… » więcej 2024-06-18, godz. 11:39 Ludowa historia Górnego Śląska. Bez robotników nie byłoby wielkich fortun i pałaców (wywiad) Bez robotników i górników nie byłoby wielkich fortun ani ich pałaców. Niektórzy zapominają, że potrzebna była praca tych bezimiennych mas, żeby nieliczni… » więcej 2024-06-18, godz. 10:56 55 lat temu zginął Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg i działacz katolicki 18 czerwca 1969 r. zmarł tragicznie Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg, publicysta, współzałożyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, poseł na Sejm… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »