Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Obchody święta niepodległości w regionie. Co…
2022-11-11, 09:00 Autor: Marzena Śmierciak

Obchody święta niepodległości w regionie. Co zaplanowano?

Flaga państwowa RP [fot. Wanda Kownacka]
Flaga państwowa RP [fot. Wanda Kownacka]
Dziś świętujemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w całym województwie przygotowano okolicznościowe uroczystości.
W stolicy regionu obchody zainauguruje wojewoda Sławomir Kłosowski. O 10:30 rozpocznie się msza św. w kościele franciszkanów. Następnie o 11:45 uczestnicy przemaszerują przed Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Tam w samo południe zostanie odegrany hymn państwowy, zaplanowano też wystąpienia okolicznościowe, wręczenie odznaczeń państwowych, Apel Pamięci i złożenie kwiatów. Natomiast wieczorem na budynku Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zaplanowano projekcję multimedialną z okazji święta niepodległości w godzinach 18:00, 18:30 i 19:00.

Miejskie obchody rozpoczną się natomiast o 14:00 na opolskim rynku oraz w samym ratuszu. Przygotowano inscenizację historyczną „Dwie wizje jeden cel” (początek 14:00). Na rynku w Opolu będzie można spotkać marszałka Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz ułanów. Będzie możliwość zrobienia sobie wspólnego zdjęcia. Z kolei na postawionej tam scenie będzie można oglądać tańce narodowe, a także wspólnie z Darią Pakosz, Andrzejem Skibą i Marią Skibą zaśpiewać patriotyczne pieśni. Przygotowano też test wiedzy patriotycznej. W trakcie imprezy będą też rozdawane będą biało-czerwone chorągiewki i wiatraczki oraz patriotyczne przypinki. Przygotowano też warsztaty plastyczne w „Barwach Niepodległej”.

O 14:00 w sali im. Karola Musioła w Ratuszu odbędzie się z kolei uroczysta sesja rady miasta. Tradycyjnie już zostaną uhonorowani wybitni opolanie i osoby związane z Opolem.
I tak odznaki "Za Zasługi dla Miasta Opola” zostaną wręczone Robertowi Kurpierzowi i Arturowi Góralczykowi, tytuł "Zasłużony Obywatel Miasta Opola" zostanie przyznany Andrzejowi Drosikowi oraz pośmiertnie Witoldowi Potworze. Tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Opola" otrzyma Zbigniew Bujak. Na finał - o 17.00 - koncert Zespołu Wanda i Banda.

Dla osób, które chcą Narodowe Święto Niepodległości spędzić aktywnie Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje wojskowe gry terenowe. W naszym regionie wydarzenie 11 listopada zaplanowano w Brzegu. Chętni będą mogli się sprawdzić w budowaniu schronu czy rzucie granatem. Udział mogą wziąć drużyny w składzie od 3 do 5 osób. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 16:00.

W Kluczborku obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w piątek (11.11) o godz. 9.00 przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego na cmentarzu katolickim. Odbędzie się tam pierwsze wciągnięcie flagi narodowej na maszt postawiony w ramach projektu "Pod biało-czerwoną". Na godz. 10.00 zaplanowano mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku, po której zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II. Po południu - o godz.16.30 - w kluczborskiej hali OSiR odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone medale Zasłużony dla Kluczborka, Kluczborskie Baszty, stypendia dla uczniów i sportowców oraz nagrody dla osób promujących miasto i gminę Kluczbork. O godz.18.00 rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru: Alicji Majewskiej wraz z Włodzimierzem Korczem oraz Warsaw String Quartet. Wstęp wolny.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Strzelcach Opolskich rozpoczną się rano przed ratuszem. Najpierw o 8:50 nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych i gości do kościoła pw. Św. Wawrzyńca, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej, o 10:15 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem "Ofiarom wojen i przemocy".

Także Nysa zaprasza 11 listopada na obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zainauguruje o 9:30 msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej Łowkowice. Po niej (10:30) obchody przeniosą się przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku w Nysie. Tam zostanie odśpiewany hymn państwowy i nastąpi uroczyste podniesienie flagi na maszt przez straż miejską. Zaplanowano też wydarzenia towarzyszące, głównie sportowe, które trwają od początku tygodnia. 11 listopada w Nyskim Domu Kultury zaplanowano koncert laureatów Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej. Początek 13:00.

W Namysłowie święto niepodległości rozpocznie o 10:00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. Godzinę później uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Będą też okolicznościowe przemówienia. W Namysłowskim Ośrodku Kultury zaplanowano z kolei cześć artystyczną: występy muzyczne oraz koncert pieśni patriotycznych.

Prudnik zaprasza z kolei 11 listopada na godzinę 11:15. Uroczystości rozpocznie apel harcerski na pl. Szarych Szeregów. Następnie o 11:30 w kościele pw. św. Michała Archanioła zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. O 12:30 będzie przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji pod pomnik Żołnierza Polskiego. Tu odbędą się oficjalne uroczystości z oprawą muzyczną w wykonaniu Orkiestry Dętej z Pokrzywnicy. O 17:00 w Prudnickim Ośrodku Kultury rozpocznie się wernisaż "Polska Jutra w plakacie". Wystawa prezentuje kultowe dzieła znanych autorów Polskiej Szkoły Plakatu.

W Oleśnie też przygotowano obchody z okazji święta niepodległości. O 11:00 w kościele Bożego Ciała rozpocznie się uroczysta, okolicznościowa msza św. nastąpi też złożenie kwiatów przed Pomnikiem Lotników Polskich. Następnie o 16:30 w Miejskim Domu Kultury rozpocznie się występ szkoły muzycznej, a o 17:00 - koncert Hanny Banaszak.

Wizytę w regonie 11 listopada zapowiedział ponadto wiceminister obrony narodowej i opolski poseł Marcin Ociepa. Będzie w Wołczynie, Oleśnie, Brzegu i w Opolu.

Złożenie wieńców pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gościęcinie, a następnie msza polowa w Ośrodku Szkoleniowo-Jeździeckim w Chróstach - to wydarzenia, które poprzedzą uroczyste otwarcie Wielkiego Pikniku Patriotycznego, który rozpocznie się w Dzień Święta Niepodległości, o godzinie 13:00 w Chróstach, wsi położonej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w gminie Pawłowiczki. Wydarzenie potrwa do godziny 18:00. W programie: koncerty, występy wokalne, ogłoszenie wyników konkursu plastycznego "Polska widziana oczami dziecka", widowisko patriotyczne przygotowane przez uczniów ze szkół z Gminy Pawłowiczki, także pokaz jeździecki, gonitwa Hubertusa, darmowa grochówka i wiele innych atrakcji.

Zobacz także

2024-08-31, godz. 09:00 85 lat temu Niemcy przeprowadzili prowokację gliwicką poprzedzającą wybuch II wojny światowej 85 lat temu, 31 sierpnia 1939 roku, Niemcy zorganizowali tzw. prowokację gliwicką, która posłużyła III Rzeszy za pretekst do rozpoczęcia II wojny światowej… » więcej 2024-08-31, godz. 11:00 44 lata temu w Gdańsku zostały podpisane porozumienia sierpniowe Mijają 44 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.40… » więcej 2024-08-31, godz. 10:00 80 lat temu w bombardowaniu kościoła sakramentek w Warszawie zginęło ponad tysiąc osób 80 lat temu, 31 sierpnia 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, Niemcy zbombardowali kościół i klasztor sióstr benedyktynek sakramentek na Nowym Mieście… » więcej 2024-08-31, godz. 01:44 W Gdańsku obchody 44. rocznicy Porozumień Sierpniowych W Gdańsku odbędzie się seria uroczystości w ramach 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Większość z nich będzie miała miejsce w Europejskim… » więcej 2024-08-31, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 31 sierpnia » więcej 2024-08-30, godz. 13:30 Hołd dla żołnierzy Westerplatte W kilkudziesięciu miejscach w Polsce uczczeni zostaną dziś żołnierze broniący we wrześniu 1939 roku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Ogólnopolska… » więcej 2024-08-30, godz. 13:10 Piekło Starego Miasta 80 lat temu sytuacja powstańców warszawskich na Starym Mieście była krytyczna. Okrążona dzielnica była celem nieustannych niemieckich bombardowań, brakowało… » więcej 2024-08-30, godz. 13:00 „Sztafeta Pokoju” - start w niedzielę o 9:00 w Byczynie Przed uczestnikami dystans 62 kilometrów przez pięć gmin w województwach opolskim, łódzkim i wielkopolskim, a rajd to wyjątkowy, bo w trakcie niego uczczonych… » więcej 2024-08-30, godz. 11:00 Mijają 44 lata od podpisania porozumień szczecińskich 44 lata temu, 30 sierpnia 1980 roku, komunistyczne władze, reprezentowane przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, podpisały porozumienie ze strajkującymi… » więcej 2024-08-30, godz. 09:00 Archiwalne zdjęcia z 1939 roku przed Archiwum Państwowym w Opolu Wystawa zatytułowana "Zaczęło się w powietrzu. Trudna historia (nie)znanego lotniska w dokumentach archiwalnych" - to propozycja Archiwum Państwowego w Opolu… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »