Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Chwała Mieszkowi I!
2021-04-14, 17:27 Autor: Bolesław Bezeg

Chwała Mieszkowi I!

Fragment Drzwi Gnieźnieńskich, na którym przedstawiono chrzest Mieszka I. [domena publiczna]
Fragment Drzwi Gnieźnieńskich, na którym przedstawiono chrzest Mieszka I. [domena publiczna]
1055 lat temu - 14 kwietnia 966 roku akurat była Wielka Sobota, tego dnia odbyła się uroczystość chrztu księcia Mieszka I i jego najbliższej rodziny. Dziś z woli polskiego parlamentu już po raz trzeci obchodzimy nowe święto państwowe – Święto chrztu Polski.
Datę 14 kwietnia przyjęto w efekcie długoletnich sporów historyków o to kiedy właściwie książę Mieszko I przyjął chrzest, robiąc to równocześnie niejako w imieniu swojego państwa. W temacie dat dziennej historycy przyjęli jako kompromis, że dokonało się To prawdopodobnie w wielką sobotę roku 966 a w roku tym przypadała ona właśnie w dniu 14 kwietnia.

Niewątpliwie chwila, w której książę Mieszko I podjął decyzję o przyjęciu chrztu była jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą chwilą w dziejach polskiego narodu. Co więcej cała nasza późniejsza historia wskazuje, że Mieszko podjął tę decyzję najmądrzej jak się tylko dało. Zatem przyjęcie chrztu nie było wynikiem chwili olśnienia, ale efektem zapewne długiego myślowego procesu analitycznego.

Musiała jednak nastąpić chwila, w której głęboki namysł przerodził się w spójny logiczny obraz całości sprawy i jej potencjalnych konsekwencji. Spróbujmy wyobrazić sobie tę chwilę.

Przyjęcie chrztu daje szereg pozytywnych skutków: przede wszystkim zaborczy Sasi, Frankowie i Bawarowie podbijający kolejne pogańskie plemiona słowiańszczyzny zachodniej pod pretekstem szerzenia Chrześcijaństwa tracą taki pretekst w stosunku do państwa Mieszka.

Po drugie Kościół obejmując kolejne ziemie wprowadza szereg cennych zdobyczy cywilizacyjnych, z których jedną z najważniejszych jest umiejętność czytania i pisania, co pozwala na utworzenie książęcej kancelarii i wykorzystania pisma do zarządzania państwem.

I tu pojawia się aspekt, nad którym mało kto rozważając sprawę chrztu Polski się zastanawia: od kogo przyjąć chrzest? Wbrew pozorom możliwości było kilka. Można było przyjąć chrzest w obrządku wschodnim, obecnym na sąsiadującej z państwem Mieszka Rusi, gdzie chrześcijaństwo było obecne niemal od swojego początku.

Już w I wieku pojawił się na Krymie jeden z dwunastu uczniów Jezusa apostoł Andrzej. W kolejnych wiekach silne wpływy na ciągle oficjalnie pogańskiej Rusi mieli misjonarze z Bizancjum. Z kolei propagujące obrządek słowiański biskupstwo w słowackiej Nitrze powołano już sto lat wcześniej - w roku 880.

Czy zdajecie sobie Państwo sprawę, że gdyby Mieszko przyjął chrzest z któregoś z tamtych ośrodków dziś Polacy albo posługiwali by się cyrylicą, albo w ogóle by nie istnieli?
Gdyby zdecydował się na misjonarzy niemieckich zapewne do dziś bylibyśmy już całkowicie zgermanizowani.

Decyzja o przyjęciu chrztu od Czechów była decyzją najbardziej optymalną, choć wielu badaczom wydaje się, że Mieszko powinien wybrać bliższą nam wówczas kulturowo religię wschodnią, ale Mieszko wybrał jednak obrządek rzymski i tym samym wykazał olbrzymią dalekowzroczność. Wszak już w roku 1054 doszło do oficjalnego rozłamu na kościół wschodni i zachodni.

Ten rozłam tlił się już w czasach Mieszka i wiele wskazuje na to, że zdawał sobie on z tego sprawę. Przyjęcie obrządku wschodniego uczyniłoby z Polski w europie środkowej przedmurze kościoła wschodniego, wobec naporu kościoła zachodniego w niemieckim wydaniu, a tego zapewne polski naród by nie przetrwał

Zobacz także

2024-06-05, godz. 12:00 80. rocznica D-Day: francuscy uczniowie przypomnieli historię polskiego bohatera We Francji rozpoczynają się obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Z tej okazji francuscy uczniowie przypomnieli historię polskiego bohatera… » więcej 2024-06-05, godz. 11:00 80 lat temu w Auschwitz-Birkenau zmarł Bronisław Czech, wybitny narciarz, kurier tatrzański 80 lat temu, 5 czerwca 1944 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zmarł Bronisław Czech, wybitny narciarz i olimpijczyk, w czasie II wojny… » więcej 2024-06-05, godz. 09:00 80 lat temu zmarł Józef Beck, polityk i dyplomata 80 lat temu, 5 czerwca 1944 roku, zmarł polityk i dyplomata Józef Beck, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego - w 1930 roku pełnił w jego rządzie… » więcej 2024-06-05, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 5 czerwca » więcej 2024-06-04, godz. 15:00 „Najmłodszy miał roczek” – 19. odcinek cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie” Film „Najmłodszy miał roczek” przedstawia historię rodzin chłopskich: Kowalskich, Obuchiewiczów, Skoczylasów oraz dwóch rodzin Kosiorów z Ciepielowa… » więcej 2024-06-04, godz. 13:00 Tomasz Kozłowski z IPN o wyborach z 4 czerwca 1989 roku Mija 35. rocznica częściowo wolnych wyborów. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po II wojnie, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne… » więcej 2024-06-04, godz. 11:00 35. rocznica czerwcowych wyborów 1989 roku 35 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się wybory parlamentarne (pierwsza tura) na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to pierwsze… » więcej 2024-06-04, godz. 09:00 107 lat temu została powołana Armia Polska we Francji 107 lat temu, 4 czerwca 1917 roku, została powołana Armia Polska we Francji. Nazywana też od koloru mundurów - "Błękitną Armią", była najliczniejszą… » więcej 2024-06-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 czerwca » więcej 2024-06-03, godz. 15:00 42 lata temu zginął Emil Barchański, licealista, działacz opozycji w PRL 42 lata temu, 3 czerwca 1982 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach zginął Emil Barchański, uczeń warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »