Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Fundacja Nobiscum wyda rozszerzoną edycję przewodnika…
2022-07-28, 11:00 Autor: PAP

Fundacja Nobiscum wyda rozszerzoną edycję przewodnika „Śladami płockich Żydów”

22.07.1902 swoją oficjalną działalność rozpoczęło Żydowskie Towarzystwo Dobroczynności w Płocku [fot. jewishplock/Facebook]
22.07.1902 swoją oficjalną działalność rozpoczęło Żydowskie Towarzystwo Dobroczynności w Płocku [fot. jewishplock/Facebook]
Fundacja Nobiscum wyda rozszerzoną edycję przewodnika „Śladami płockich Żydów”. W pierwszym wydaniu z 2019 r. zawierał on opisy i fotografie 37 miejsc, w tym sakralnych i pełniących ważne funkcje społeczne. W rozszerzonej wersji będzie ich 57. Publikacja ma ukazać się w sierpniu.

Więcej na: Jewishplock.eu
Autorką rozszerzonej edycji przewodnika „Śladami płockich Żydów” podobnie, jak w przypadku pierwszego wydania opracowania, jest Gabriela Nowak-Dąbrowska, historyczka, genealożka, badaczka historii społeczności żydowskiej Płocka.


W 2019 r. przewodnik „Śladami płockich Żydów” został wydany przez Fundację Nobiscum po polsku i angielsku, przy wsparciu Urzędu Miasta Płocka, w nakładzie 500 egzemplarzy, jako nieodpłatna publikacja, udostępniana zainteresowanym m.in. przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną i Płocką Galerię Sztuki. Wiadomości zamieszczone w wydawnictwie oparte zostały na dokumentach z Archiwum Państwowego w Płocku.


„W pierwszej edycji przewodnika zamieściliśmy opisy i fotografie 37 miejsc związanych z płocką społecznością żydowską, a w obecnej będzie ich 56. Dzięki kontynuacji kwerendy, jest to więc opracowanie znacznie rozszerzone. Przewodnik jest obecnie w druku. Planujemy, że ukaże się w sierpniu” - powiedział PAP prezes Fundacji Nobiscum Piotr Dąbrowski. Jak dodał, wydanie drugie przewodnika „Śladami płockich Żydów”, tym razem w nakładzie 400 egzemplarzy, także uzyskało wsparcie Urzędu Miasta Płocka.


Dąbrowski podkreślił, iż w rozszerzonej edycji publikacji, oprócz nowych lokalizacji z opisami i fotografiami, znajdą się również kody QR, prowadzące do dodatkowych treści, które ze względu na objętość lub formę nie zmieściły się w książkowym wydaniu, jak np. video, a znajdują się na internetowym portalu Fundacji Nobiscum - jewishplock.eu.


Jak wspomniał prezes Fundacji Nobiscum, dzięki rozszerzonej edycji przewodnika „Śladami płockich Żydów” będzie można np. poznać historię kamienicy przy ul. Sienkiewicza 26, gdzie aktualnie mieści się I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego, a która do II wojny światowej była własnością rodziny Altbergów - mieszkała tam m.in. działaczka charytatywna Paulina Altberg z domu Golde, której córka Emma Altberg (1889-1983) była wybitną klawesynistką i pianistką, a także pedagogiem muzycznym i publicystką.


„Zdajemy sobie sprawę, że nakład drugiej edycji przewodnika, czyli 400 sztuk, to relatywnie niewiele, ale mamy nadzieję, że najbardziej zainteresowani będą mogli zaopatrzyć się w egzemplarz tej książki, przywracającej pamięć o często zapomnianych miejscach i ich historii” - powiedział Dąbrowski. Zwrócił przy tym uwagę, że pierwsze wydanie „Śladami płockich Żydów” rozeszło się w ciągu kilku dni, trafiając nie tylko do mieszkańców miasta, ale też potomków płockich Żydów, którzy mieszkają obecnie za granicą.


Płoccy Żydzi byli jedną z najstarszych społeczności żydowskich na ziemiach polskich. Tuż przed wybuchem II wojny światowej przygotowywali się do obchodów 700-lecia osiedlenia się w tym mieście - w tym czasie mieszkało tam ok. 9 tys. Żydów, stanowiąc jedną trzecią mieszkańców miasta. Holokaust przeżyli nieliczni. Ci, którzy powrócili do rodzinnego miasta po zakończeniu II wojny światowej, w większości wyemigrowali następnie z Polski, głównie w latach 50. i 60. XX wieku.


Fundacja Nobiscum powstała w Płocku w 2018 r. Dotychczas wydała m.in. książkę Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej „Okno na Kwiatka. Ulica Józefa Kwiatka w Płocku od początku XIX wieku do 1939 r.” prezentującą jedną z najstarszych ulic miasta, a zarazem główną arterię dawnej dzielnicy żydowskiej wraz z informacjami o poszczególnych nieruchomościach i ich mieszkańcach. Ukazały się też opracowania „Płock - miasto wielu kultur” i „Wychodząc z niepamięci. Żydowskie rodziny przedwojennego Płocka”.


W 2019 r. Fundacja Nobiscum uruchomiła portal jewishplock.eu, który „w swym założeniu stanowić ma stale rosnące kompendium wiedzy o historii żydowskiej społeczności Płocka, ale także regionu”. Zamieszczono tam m.in. kilkaset reprodukcji fotografii i dokumentów, w tym pochodzących z rodzinnych archiwów potomków płockich Żydów, mieszkających obecnie np. w Izraelu i USA, które nie były wcześniej publikowane.


Także od 2019 r., w ramach projektu „Pamięć. Płock 1939”, Fundacja Nobiscum na swym portalu upamiętnia imiennie Żydów mieszkujących w tym mieście do II wojny światowej.

Zobacz także

2024-06-07, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 7 czerwca » więcej 2024-06-06, godz. 11:00 80 lat temu Alianci wylądowali na plażach Normandii [DŹWIĘK] 80 lat temu rozpoczęła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii i tym samym otworzyli kolejny front… » więcej 2024-06-06, godz. 10:00 Międzynarodowe obchody 80. rocznicy lądowania w Normandii We francuskiej Normandii dziś (6.06.) międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania tysięcy alianckich żołnierzy w tym regionie podczas drugiej… » więcej 2024-06-06, godz. 09:30 Mija 80 lat od lądowania aliantów w Normandii 80 lat temu, 6 czerwca 1944 roku, wojska alianckie wylądowały w Normandii. Była to największa akcja desantowa w historii, która jednocześnie stanowiła część… » więcej 2024-06-06, godz. 09:00 120. lat temu urodził się Feliks Selmanowicz "Zagończyk" 120 lat temu, 6 czerwca 1904 roku, urodził się Feliks Selmanowicz "Zagończyk", żołnierz antykomunistycznego podziemia. W 1946 roku, w sfingowanym procesie… » więcej 2024-06-06, godz. 08:00 Nie żyje Mieczysław Frąckiewicz, weteran Polskich Sił Powietrznych Nie żyje porucznik Mieczysław Frąckiewicz, jeden z ostatnich weteranów Polskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej. Miał 104 lata. Po wojnie… » więcej 2024-06-06, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 6 czerwca » więcej 2024-06-05, godz. 13:00 20 lat temu zmarł prezydent USA Ronald Reagan 20 lat temu - 5 czerwca 2004 roku - zmarł Ronald Reagan, 40. prezydent Stanów Zjednoczonych, uważany za jednego z największych amerykańskich przywódców… » więcej 2024-06-05, godz. 12:00 80. rocznica D-Day: francuscy uczniowie przypomnieli historię polskiego bohatera We Francji rozpoczynają się obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Z tej okazji francuscy uczniowie przypomnieli historię polskiego bohatera… » więcej 2024-06-05, godz. 11:00 80 lat temu w Auschwitz-Birkenau zmarł Bronisław Czech, wybitny narciarz, kurier tatrzański 80 lat temu, 5 czerwca 1944 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zmarł Bronisław Czech, wybitny narciarz i olimpijczyk, w czasie II wojny… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »