Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W IPN trwają kolejne analizy spraw księży zamordowanych…
2022-06-24, 12:00 Autor: PAP

W IPN trwają kolejne analizy spraw księży zamordowanych w 1989 roku

Ks. Stanisław Suchowolec, duchowny katolicki, kapelan białostockiej „Solidarności”.[fot. IPN]
Ks. Stanisław Suchowolec, duchowny katolicki, kapelan białostockiej „Solidarności”.[fot. IPN]
Ks. Stefan Niedzielak, rzymskokatolicki prałat, kapelan Armii Krajowej i WiN-u, współzałożyciel Rodzin Katyńskich [fot. domena publiczna]
Ks. Stefan Niedzielak, rzymskokatolicki prałat, kapelan Armii Krajowej i WiN-u, współzałożyciel Rodzin Katyńskich [fot. domena publiczna]
Ks. Sylwester Zych, współpracownik „Solidarności”, zamordowany w 1989 r. w Krynicy Morskiej przez „nieznanych sprawców” [fot. IPN]
Ks. Sylwester Zych, współpracownik „Solidarności”, zamordowany w 1989 r. w Krynicy Morskiej przez „nieznanych sprawców” [fot. IPN]
Trwają kolejne analizy niewyjaśnionych spraw księży zamordowanych w 1989 latach 80. Nazwiska Sylwestra Zycha, Stanisława Suchowolca i Stefana Niedzielaka znalazły się na liście zakwestionowanych przeze mnie postępowań prawnych z lat 80. - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki.
"Trwają kolejne analizy spraw księży zamordowanych w latach 80., ale też działaczy opozycji antykomunistycznej z kilku miast. Nie chciałbym wymieniać nazwisk, bo te sprawy są zupełnie różne, ale mogę powiedzieć, że są to sprawy dotyczące niewyjaśnionych do końca śmierci z lat 80. Już na początku tego roku poprosiłem pana prokuratora, żeby tym śledztwom, które budzą wątpliwości historyków (...) się w sposób szczególny przyjrzeć" - mówił prezes IPN w czwartek w Polskim Radio24.


Na pytanie, czy również będą podjęte sprawy śmierci księży Sylwestra Zycha, Stanisława Suchowolca i Stefana Niedzielaka prezes IPN potwierdził, że te nazwiska znalazły się na liście zakwestionowanych przez niego "postępowań prawnych z lat 80., a prowadzonych przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu". "Ta lista, ten katalog takich wątpliwości jest szerszy, więc nie mogę powiedzieć, że będą nowe ustalenia dotyczące naszych wielkich kapłanów, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Natomiast nazwiska tych księży znalazły się na mojej liście wątpliwości" - podkreślił.


Jego zdaniem ten rok "zdradził potencjał prokuratorów IPN". "Bo w roku 2021 przygotowali zaledwie trzy wnioski o uchylenie immunitetów sędziom i prokuratorom, a na mój apel i po wizytach w oddziałach, w tym roku takich wniosków zostało przygotowanych 24, więc cieszę się, że kolejni komunistyczni prokuratorzy i sędziowie stają w obliczu prawdy historycznej. To zdradza także potencjał ścigania tych zbrodni" - ocenił Nawrocki.


"Pozytywne jest też to, że po moim apelu do pana prokuratora Andrzeja Pozorskiego niebawem będziemy mogli ogłosić wznowienie śledztw, które budzą moje historyczne wątpliwości. To znaczy śledztw, które w moim uznaniu w poprzednich latach nie były wyjaśnione w taki sposób, w jaki być powinny. Oczywiście perspektywa historyka jest zupełnie inna niż prokuratorów, to nie jest próba skalibrowania mojego oglądu historycznego do potrzeb prokuratorskich czy prawnych, ale pewne wątpliwości, które każą cofnąć się do spraw niezbadanych. Tu także wierzę, że uda się niektóre rzeczy zmienić" - mówił.


Pytany co dalej z poszukiwaniami miejsc polskiej martyrologii na terenie Białorusi i Ukrainy zaznaczył, że te państwa są w zupełnie innej relacji z Polską. "Ukraina jest naszym partnerem i Polska jest wielkim partnerem Ukrainy w starciu zbrojnym z Federacją Rosyjską, natomiast Białoruś jest sojusznikiem Federacji Rosyjskiej. I podczas gdy na Białorusi możemy powiedzieć, że w chwili obecnej te możliwości są zamknięte z przyczyn naturalnych, geopolitycznych, to na Ukrainie toczą się rozmowy na temat podjęcia takich prac" - powiedział Nawrocki wskazując, że w związku ze strukturą ukraińskiego Instytutu, który jest częścią ich Ministerstwa Kultury rozmowy prowadzi minister kultury prof. Piotr Gliński. "Wiem, że realizuje je bardzo dobrze, więc jest nadzieja na podjęcie tych prac ekshumacyjnych z całą pewnością" - mówił prezes IPN.


Odnosząc się do kwestii dekomunizacji podkreślił, że w jego ocenie "nie ma miejsca w przestrzeni publicznej wolnego kraju dla zbrodniarzy komunistycznych, choćby z tego względu, że taki akt jest pogardą dla ofiar". "Oczywiście jest zawstydzające, że w XXI w. mieliśmy ponad 60 upamiętnień i pomników w przestrzeni publicznej z czerwoną gwiazdą, z sierpem i młotem. Cieszę się, że te pomniki upadają" - zauważył Nawrocki.


"Już udało się nam kilkanaście takich pomników w porozumieniu z samorządami zlikwidować, czekają na to kolejne pomniki. Często, i to jest dramatyzm tej sytuacji, te pomniki są jedynymi upamiętnieniami w mniejszych miejscowościach, więc całe pokolenia są wychowane w pewnej dekonstrukcji prawdy historycznej, nie wiedząc czy oddają hołd prawdziwym wyzwolicielom, czy jednak tym, którzy mordowali i gwałcili ich przodków. Mam wielką nadzieję, że uda się zakończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej, jesteśmy co do tego zdeterminowani, choć to nie jest łatwe" - zaakcentował.

Zobacz także

2024-06-05, godz. 11:00 80 lat temu w Auschwitz-Birkenau zmarł Bronisław Czech, wybitny narciarz, kurier tatrzański 80 lat temu, 5 czerwca 1944 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zmarł Bronisław Czech, wybitny narciarz i olimpijczyk, w czasie II wojny… » więcej 2024-06-05, godz. 09:00 80 lat temu zmarł Józef Beck, polityk i dyplomata 80 lat temu, 5 czerwca 1944 roku, zmarł polityk i dyplomata Józef Beck, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego - w 1930 roku pełnił w jego rządzie… » więcej 2024-06-05, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 5 czerwca » więcej 2024-06-04, godz. 15:00 „Najmłodszy miał roczek” – 19. odcinek cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie” Film „Najmłodszy miał roczek” przedstawia historię rodzin chłopskich: Kowalskich, Obuchiewiczów, Skoczylasów oraz dwóch rodzin Kosiorów z Ciepielowa… » więcej 2024-06-04, godz. 13:00 Tomasz Kozłowski z IPN o wyborach z 4 czerwca 1989 roku Mija 35. rocznica częściowo wolnych wyborów. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po II wojnie, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne… » więcej 2024-06-04, godz. 11:00 35. rocznica czerwcowych wyborów 1989 roku 35 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się wybory parlamentarne (pierwsza tura) na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to pierwsze… » więcej 2024-06-04, godz. 09:00 107 lat temu została powołana Armia Polska we Francji 107 lat temu, 4 czerwca 1917 roku, została powołana Armia Polska we Francji. Nazywana też od koloru mundurów - "Błękitną Armią", była najliczniejszą… » więcej 2024-06-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 czerwca » więcej 2024-06-03, godz. 15:00 42 lata temu zginął Emil Barchański, licealista, działacz opozycji w PRL 42 lata temu, 3 czerwca 1982 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach zginął Emil Barchański, uczeń warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja… » więcej 2024-06-03, godz. 13:00 100 lat temu zmarł Franz Kafka, autor "Procesu" 100 lat temu, 3 czerwca 1924 roku, w Kierling koło Wiednia zmarł Franz Kafka, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, autor między innymi "Procesu", "Zamku"… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »