Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 4 czerwca oficjalne otwarcie Zabytkowej Kopalni …
2022-05-27, 10:22 Autor: Mateusz Babak

4 czerwca oficjalne otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy

[fot. Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Instytucja Kultury Miasta Rybnik]
[fot. Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Instytucja Kultury Miasta Rybnik]
Na 4 czerwca br. zaplanowano otwarcie dla zwiedzających Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku (Śląskie). Odbędzie się wówczas festiwal ze spektaklami, występami sztukmistrzów i udostępnieniem interaktywnej wystawy "Wiek pary" . Całość zwieńczy uruchomienie fontanny parowej.

Zobacz: Historia Zabytkowej Kopalni Ignacy
Otwarcie zrewitalizowanego kompleksu nastąpi w 230. rocznicę powstania kopalni Hoym, jak pierwotnie nazywała się kopalnia Ignacy. Główną atrakcją kompleksu będzie wystawa "Wiek pary", której najważniejszą atrakcja będzie pracująca 100-letnia maszyna parowa.


Jak przekazały w czwartek służby prasowe Zabytkowej Kopalni Ignacy, idea festiwalu otwarcia bazuje na kohttps://radio.opole.pl/admin/index.php?mod=60&scr=5&wid=&idp=548&idx=4795&s=1#p548a4796ncepcji przenikania się światów, przenoszącej widzów w świat snów i wynalazków, które niewiele różnią się od tych sprzed ponad 200 lat. "To inscenizacje zarówno w postaci ruchomych elementów scenograficznych, jak i operowanych przez intrygujących bohaterów. Proponowane spektakle i widowiska skierowane są zarówno do najmłodszego widza, jak i do całych rodzin" – wyjaśnił odpowiedzialny za część artystyczną wydarzenia Piotr Chlipalski.


"Atmosfera gdzieś na granicy wędrownego, objazdowego karnawału, między snami Juliusza Verne’a i Bohumila Hrabala idealnie koresponduje z industrialną historią, instalacjami i warsztatami prezentowanymi w zabytkowych wnętrzach Kopalni Ignacy. Płynnie przenosi nas we współczesność – od ludycznych, ponadczasowych spektakli marionetkowych, cyrkowych i akrobatycznych, przez steampunk, lata 70. ub. wieku, aż po coraz bardziej współczesne rozwiązania techniczne i muzyczne" – opowiadał Chlipalski.


W południe ruszą bezpłatne zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych w strefie nauki i zajęć manualnych w budynku Sprężarkowni oraz SOWIE – małym centrum nauki. W tym samym czasie do dyspozycji będzie strefa relaksu na terenie parku pary. Obok znajdować się będzie industrialny plac zabaw. W pobliżu maszynowni Szybu Kościuszko ulokowana będzie strefa gastronomiczna.


W budynku sprężarkowni uruchomiona zostanie strefa "Nasze dziedzictwo" z wystawą prezentującą fotografie kopalni sprzed okresu rewitalizacji. Odbędą się tam też rozmowy z byłymi górnikami oraz prapremiera filmu dokumentalnego "Ignacy, nasza kopalnia", realizowanego ze środków Fundacji Orlen w ramach programu grantowego dla społeczności lokalnych pod nazwą "Moje miejsce na Ziemi".


Przez całe popołudnie występować będą artyści i sztukmistrze, a wieczorem - krakowski teatr KTO ze sztuką "Ślepcy". To widowisko plenerowe inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago. Po spektaklu zaplanowano pokaz fontanny parowej w parku pary oraz nocną iluminację maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko.


W pierwszy weekend czerwca Kopalnia Ignacy obniży ceny biletów na wszystkie atrakcje o połowę. Wejście na wieżę i zwiedzanie ekspozycji w maszynowni Szybu Głowacki czy bilet do SOWY – Strefy Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni – będą kosztowały po 5 zł. Od 1 czerwca ruszy sprzedaż biletów na wystawę "Wiek pary" z pokazami pracy maszyny parowej. Bilety będą do nabycia na stronie internetowej kopalni i w kasach.


Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy to jedna z priorytetowych inwestycji miasta. Kopalnia Ignacy powstała w 1792 r. pod nazwą Hoym i jest najstarszą w okręgu rybnickim. Zakończyła eksploatację jako część kopalni Rydułtowy w latach 90. Upalenie i odcięcie lin wyciągowych szybu Kościuszko nastąpiło 13 października 2006 r. Od 2015 r. zabytek podlega Muzeum w Rybniku.


Odnawianie kopalni rozpoczęło się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano budynki starej stolarni i maszynowni szybu Głowacki (na cele wystawowe i konferencyjne). Później ruszyły projekty dotyczące nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko oraz sprężarkowni. Zagospodarowywano terenu wokół kompleksu. Znaczną część prac wsparły środki europejskie.

Zobacz także

2024-05-09, godz. 11:30 Dziś Dzień Europy Dziś świętujemy Dzień Europy, ustanowiony na pamiątkę ogłoszenia historycznej deklaracji Roberta Schumana, w której przedstawił swoją wizję nowoczesnej… » więcej 2024-05-09, godz. 11:00 W Muzeum Niepodległości zaprezentowało „Portret zesłańca” Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentowało unikatowy obraz - „Portret zesłańca” Aleksandra Sochaczewskiego z 1885 roku. To portret starszego mężczyzny… » więcej 2024-05-09, godz. 09:00 Archiwum IPN zaprezentowało publikację poświęconą losom rodzin Polaków Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w ramach operacji antypolskiej NKWD. Wydawnictwo… » więcej 2024-05-09, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 9 maja » więcej 2024-05-08, godz. 19:41 Prof. G. Berendt o zakończeniu II wojny światowej Profesor historyk Grzegorz Berendt przypomina, że zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polsce wolności i suwerenności. 79 lat temu, 8 maja 1945… » więcej 2024-05-08, godz. 18:38 69 lat temu zmarł Kazimierz Wajda, słynny Szczepcio z "Wesołej Lwowskiej Fali" 69 lat temu, 8 maja 1955 roku, zmarł Kazimierz Wajda, aktor radiowy i filmowy, niezwykle popularny przed II wojną światową. W słynnej audycji Polskiego Radia… » więcej 2024-05-08, godz. 18:34 Mija 5. rocznica śmierci Zofii Pociłowskiej-Kann, rzeźbiarki, poetki, więźniarki Ravensbrück 5 lat temu, 8 maja 2019 roku, zmarła Zofia Pociłowska-Kann, rzeźbiarka, poetka, była więźniarka Pawiaka i niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück… » więcej 2024-05-08, godz. 11:00 IPN zaprezentuje publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w operacji antypolskiej NKWD Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje dziś publikację poświęconą losom rodzin Polaków zamordowanych w ramach operacji antypolskiej NKWD. Spotkanie… » więcej 2024-05-08, godz. 09:00 Dzień Zwycięstwa 8 maja jest obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej… » więcej 2024-05-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 maja » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »