Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Skonfiskowany przez III Rzeszę dzwon wróci do …
2022-01-24, 11:07 Autor: Grzegorz Janikowski

Skonfiskowany przez III Rzeszę dzwon wróci do Polski

Skonfiskowany przez III Rzeszę dzwon wróci do Polski. Zdjęcie ilustracyjne [pixabay.com]
Skonfiskowany przez III Rzeszę dzwon wróci do Polski. Zdjęcie ilustracyjne [pixabay.com]
Jedna z parafii w Niemczech chce zwrócić Polsce skonfiskowany w czasach Trzeciej Rzeszy dzwon. To liczący ponad 400 lat zabytek z brązu - poinformowano w niedzielę na portalu Interia.pl. Jak wyjaśniono, jest to zabytek z 1616 r.
"Jedna z parafii w Gelsenkirchen w Zagłębiu Ruhry stara się o zwrot do Polski zabytkowego dzwonu z brązu" - czytamy na portalu Interia.pl.


Jak wyjaśniono, "w weekend katolicki tygodnik +Neues Ruhrwort+ podał, że rada kościelna parafii św. Urbana postanowiła niedawno zwrócić dzwon prawowitemu właścicielowi". "Liczący ponad 400 lat dzwon pochodzi z miejscowości Radoszowy w województwie opolskim" - napisano.


"W czasie II wojny światowej Niemcy skonfiskowali około 100 tys. dzwonów kościelnych jako rezerwy metalu do celów zbrojeniowych. Większość z nich zostało przetopionych, a około 16 tys. zachowało się i wróciło do swoich rodzimych parafii" - czytamy w informacji agencji KNA, cytowanej w artykule.


Zaznaczono, że "ok. 1 tys. 300 dzwonów trafiło jednak na +cmentarz dzwonów+ w Hamburgu". "Jeden z takich dzwonów posiada właśnie parafia pod wezwaniem św. Urbana w Gelsenkirchen" - wyjaśniono.


"Po raz pierwszy usłyszałem teraz o tym dzwonie. Wcześniej nie zwróciłem na niego uwagi. I szczerze mówiąc, nie podejrzewałbym, że tak stary dzwon znajduje się w kościele zbudowanym w 1954 r." - mówi proboszcz parafii w Gelsenkirchen Markus Pottbaecker, cytowany przez "Neues Ruhrwort". "Powrót do macierzystej parafii jest sprawą oczywistą. Rada kościelna natychmiast poparła mój pomysł" - zapewnił proboszcz.


Jak podaje agencja KNA, niemiecka parafia sama może zorganizować transport.


Poinformowano, że Pottbaecker napisał już do parafii w Radoszowach. "Mam nadzieję, że wkrótce będziemy wiedzieć więcej" - wyjaśnił proboszcz z Gelsenkirchen.


Jak zaznaczono, "proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Radoszowach, ks. Grzegorz Sonnek, trzy dni temu otrzymał list z Niemiec". "Byliśmy zaskoczeni. Najstarsi mieszkańcy miejscowości wiedzieli, że dwa z trzech dzwonów wywieziono w czasie wojny, ale dokąd i czy przetrwały - nikt nie miał pojęcia. Teraz cieszymy się, że jeden z nich wróci do parafii" - powiedział ks. Sonnek, cytowany w artykule.


"Dzwon, który odnalazł się w Gelsenkirchen, to większy z dwóch wywiezionych. Pochodzi z 1616 r." - wyjaśnił proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Radoszowach.


Przypomniano, że "to nie pierwsza tego typu akcja zwrotu". "Jesienią ubiegłego roku diecezja Rottenburg-Stuttgart na południu Niemiec ogłosiła, że zwraca dzwony, które w czasach Trzeciej Rzeszy skradziono prawowitym właścicielom, a po zakończeniu wojny trafiły do Wirtembergii" - napisano. Wyjaśniono, że "dotyczy to 54 dzwonów w ponad 40 katolickich parafiach".(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski

Zobacz także

2024-05-28, godz. 11:00 84 lata temu wojska alianckie zdobyły Narwik 84 lat temu, 28 maja 1940 roku, wojska alianckie z udziałem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich odbiły Niemcom Narwik - jedyny niezamarzający port… » więcej 2024-05-28, godz. 10:00 Na Powązkach Wojskowych pożegnano (27.05) Marię Dłużewską, reżyserkę, dziennikarkę Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata kultury, filmu, działacze opozycji antykomunistycznej, "Solidarności Walczącej" pożegnali Marię Dłużewską… » więcej 2024-05-28, godz. 07:00 Przy Pomniku Ponarskim na wojskowych Powązkach upamiętniono ofiary zbrodni niemieckich Na cmentarzu Powązki Wojskowe przy Krzyżu-Pomniku Ponarskim upamiętniono ofiary niemieckich zbrodni. W latach 1941-1944 Niemcy przy udziale litewskich kolaborantów… » więcej 2024-05-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 maja » więcej 2024-05-27, godz. 22:08 NCK ogłosiło wyniki naboru do konkursu "Do hymnu" Sto pięćdziesiąt szkół podstawowych weźmie udział w konkursie Narodowego Centrum Kultury "Do hymnu". To placówki z Polski i jedna działająca przy ambasadzie… » więcej 2024-05-27, godz. 11:00 82 lata temu Niemcy przeprowadzili egzekucję więźniów Pawiaka w Lesie Sękocińskim 82 lata temu, w nocy z 27 na 28 maja 1942 roku, w Lesie Sękocińskim w pobliżu Magdalenki funkcjonariusze SS rozstrzelali 224 więźniów Pawiaka, wśród nich… » więcej 2024-05-27, godz. 10:00 Adam Leszczyński: polski patriotyzm jest demokratyczny, niezwiązany z jednym światopoglądem Chcemy przypomnieć opinii publicznej, że mamy gigantyczny dorobek polskiej myśli politycznej, patriotycznej. Mamy do czynienia z polskim patriotyzmem, który… » więcej 2024-05-27, godz. 09:00 Wystawa "Stanisław Ligoń" w Panteonie Górnośląskim Wystawa o Stanisławie Ligoniu, przedwojennym dyrektorze katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, została otwarta w Panteonie Górnośląskim w Katowicach. » więcej 2024-05-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 maja » więcej 2024-05-26, godz. 18:22 Nie żyje Ludwika Wujec Nie żyje Ludwika Wujec, polska fizyczka, działaczka polityczna, opozycjonistka z czasów PRL. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »