Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Tajemnicze schody odkryto w Katedrze Opolskiej. Prowadzą…
2021-09-03, 12:39 Autor: Monika Matuszkiewicz

Tajemnicze schody odkryto w Katedrze Opolskiej. Prowadzą do dwóch krypt, w których mogą znajdować się szczątki opolskich Piastów

Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
W Katedrze Opolskiej dokonano odkrycia archeologicznego. Grupa badaczy pod Kaplicą ze Złotą Bramą znalazła schody, które prowadzą do dwóch nieznanych pomieszczeń. Po analizie okazało się, że są to dwie krypty przedzielone ścianą. Na razie wiadomo, że znajdują się w nich trumny ze szczątkami ludzkimi, ale czy są to opolscy Piastowie, to okaże się po badaniach.
- Na prośbę księdza proboszcza wykonaliśmy wykop sondażowy i okazało się, że możemy potwierdzić badania z 2016. Wskazywały one wtedy, że w tym miejscu mogą być schody i rzeczywiście są. A prowadzą one do krypty - mówi Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

- Ta krypta, do której mamy zamiar się dostać, połączona jest z jeszcze jedną. Wiemy, że zdeponowane są w niej kości ludzkie w postaci ossuarium, ale też w postaci takich zwartych pochówków trumiennych. Na razie nie jesteśmy w stanie oszacować, jaki jest stan kości i trumien, bo za pomocą sprzętu elektronicznego udało nam się zobaczyć tylko tyle, że coś tam jest.

Zanim jednak archeolodzy dostaną się do krypt, które są przedzielone sztuczną ścianką z cegieł, to muszą zostać przeprowadzone badania. Prace w takich warunkach mogą im zaszkodzić, dlatego najpierw muszą sprawdzić, czy wszystko jest bezpieczne.

- Musimy poczekać na przeprowadzenie badań, a potem na wyniki badań mykologicznych, które określą nam, jaka jest szkodliwość wejścia do tego pomieszczenia. Badania prowadzone będą przez Instytut Biotechnologii naszego uniwersytetu i one trochę potrwają. Czekamy z niecierpliwością, aż uzyskamy pozytywną opinię, że możemy tam wejść. Potem rozpoczną się już prace, które związane będą również z badaniami architektonicznymi - dodaje archeolog.

Jeśli archeolodzy otrzymają pozytywne wyniki badań, to prace powinny zakończyć się do końca tego roku. Wtedy też dowiemy się, co znajduje się w kryptach.

Zobacz także

2024-05-28, godz. 10:00 Na Powązkach Wojskowych pożegnano (27.05) Marię Dłużewską, reżyserkę, dziennikarkę Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata kultury, filmu, działacze opozycji antykomunistycznej, "Solidarności Walczącej" pożegnali Marię Dłużewską… » więcej 2024-05-28, godz. 07:00 Przy Pomniku Ponarskim na wojskowych Powązkach upamiętniono ofiary zbrodni niemieckich Na cmentarzu Powązki Wojskowe przy Krzyżu-Pomniku Ponarskim upamiętniono ofiary niemieckich zbrodni. W latach 1941-1944 Niemcy przy udziale litewskich kolaborantów… » więcej 2024-05-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 maja » więcej 2024-05-27, godz. 22:08 NCK ogłosiło wyniki naboru do konkursu "Do hymnu" Sto pięćdziesiąt szkół podstawowych weźmie udział w konkursie Narodowego Centrum Kultury "Do hymnu". To placówki z Polski i jedna działająca przy ambasadzie… » więcej 2024-05-27, godz. 11:00 82 lata temu Niemcy przeprowadzili egzekucję więźniów Pawiaka w Lesie Sękocińskim 82 lata temu, w nocy z 27 na 28 maja 1942 roku, w Lesie Sękocińskim w pobliżu Magdalenki funkcjonariusze SS rozstrzelali 224 więźniów Pawiaka, wśród nich… » więcej 2024-05-27, godz. 10:00 Adam Leszczyński: polski patriotyzm jest demokratyczny, niezwiązany z jednym światopoglądem Chcemy przypomnieć opinii publicznej, że mamy gigantyczny dorobek polskiej myśli politycznej, patriotycznej. Mamy do czynienia z polskim patriotyzmem, który… » więcej 2024-05-27, godz. 09:00 Wystawa "Stanisław Ligoń" w Panteonie Górnośląskim Wystawa o Stanisławie Ligoniu, przedwojennym dyrektorze katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, została otwarta w Panteonie Górnośląskim w Katowicach. » więcej 2024-05-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 maja » więcej 2024-05-26, godz. 18:22 Nie żyje Ludwika Wujec Nie żyje Ludwika Wujec, polska fizyczka, działaczka polityczna, opozycjonistka z czasów PRL. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata. » więcej 2024-05-26, godz. 09:00 Premiera filmu IPN „Którzy ogień podsycą…” [DŹWIĘK] O bohaterach opozycji antykomunistycznej - prawie dziewięciu tysiącach osób odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności opowiada film dokumentalny „Którzy… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »