Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Tajemnicze schody odkryto w Katedrze Opolskiej. Prowadzą…
2021-09-03, 12:39 Autor: Monika Matuszkiewicz

Tajemnicze schody odkryto w Katedrze Opolskiej. Prowadzą do dwóch krypt, w których mogą znajdować się szczątki opolskich Piastów

Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
W Katedrze Opolskiej dokonano odkrycia archeologicznego. Grupa badaczy pod Kaplicą ze Złotą Bramą znalazła schody, które prowadzą do dwóch nieznanych pomieszczeń. Po analizie okazało się, że są to dwie krypty przedzielone ścianą. Na razie wiadomo, że znajdują się w nich trumny ze szczątkami ludzkimi, ale czy są to opolscy Piastowie, to okaże się po badaniach.
- Na prośbę księdza proboszcza wykonaliśmy wykop sondażowy i okazało się, że możemy potwierdzić badania z 2016. Wskazywały one wtedy, że w tym miejscu mogą być schody i rzeczywiście są. A prowadzą one do krypty - mówi Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

- Ta krypta, do której mamy zamiar się dostać, połączona jest z jeszcze jedną. Wiemy, że zdeponowane są w niej kości ludzkie w postaci ossuarium, ale też w postaci takich zwartych pochówków trumiennych. Na razie nie jesteśmy w stanie oszacować, jaki jest stan kości i trumien, bo za pomocą sprzętu elektronicznego udało nam się zobaczyć tylko tyle, że coś tam jest.

Zanim jednak archeolodzy dostaną się do krypt, które są przedzielone sztuczną ścianką z cegieł, to muszą zostać przeprowadzone badania. Prace w takich warunkach mogą im zaszkodzić, dlatego najpierw muszą sprawdzić, czy wszystko jest bezpieczne.

- Musimy poczekać na przeprowadzenie badań, a potem na wyniki badań mykologicznych, które określą nam, jaka jest szkodliwość wejścia do tego pomieszczenia. Badania prowadzone będą przez Instytut Biotechnologii naszego uniwersytetu i one trochę potrwają. Czekamy z niecierpliwością, aż uzyskamy pozytywną opinię, że możemy tam wejść. Potem rozpoczną się już prace, które związane będą również z badaniami architektonicznymi - dodaje archeolog.

Jeśli archeolodzy otrzymają pozytywne wyniki badań, to prace powinny zakończyć się do końca tego roku. Wtedy też dowiemy się, co znajduje się w kryptach.

Zobacz także

2024-06-09, godz. 12:11 Strach, entuzjazm, pragnienie wolności. 40. rocznica powstania Federacji Młodzieży Walczącej Byli za młodzi na "Solidarność", więc założyli własną organizację. Mija 40 lat od powstania Federacji Młodzieży Walczącej - jedynego w PRL ogólnopolskiego… » więcej 2024-06-09, godz. 12:06 Wybory do PE 2024 w Polsce Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce. Polacy głosują po raz piąty i wybierają 53 europosłów spośród około tysiąca kandydatów. W sumie… » więcej 2024-06-09, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 9 czerwca » więcej 2024-06-08, godz. 11:00 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta 8 czerwca 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta walijskiego pochodzenia, autor monumentalnych prac dotyczących historii Europy, Polski… » więcej 2024-06-08, godz. 09:00 105 lat temu urodził się Władysław Siemaszko, prawnik, żołnierz AK, badacz zbrodni wołyńskiej 105 lat kończy dziś Władysław Siemaszko, pseudonim Wir, żołnierz Armii Krajowej, prawnik, od lat 80. badacz zbrodni na ludności polskiej na Wołyniu w okresie… » więcej 2024-06-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 czerwca » więcej 2024-06-07, godz. 18:25 Uroczystości 40-lecia zwycięskiej obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem Spotkanie absolwentów, msza święta i widowisko muzyczne zaplanowano dziś w Miętnem w powiecie garwolińskim z okazji czterdziestolecia zwycięskiej obrony… » więcej 2024-06-07, godz. 13:00 W poniedziałek (10.09) w CMJW sesja edukacyjna 2024’ Tym razem tematem przewodnim XIX Sesji edukacyjnej „Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej” będzie współpraca muzeów ze szkołami… » więcej 2024-06-07, godz. 11:28 Polacy wspominają lądowanie aliantów w Normandii 80 lat temu odbyła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii. Udział w operacji wzięli również… » więcej 2024-06-07, godz. 09:00 W Normandii zakończyły się międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day [DŹWIĘK] We francuskiej Normandii zakończyły się międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania alianckich wojsk w tym regionie. Przywódcy 25 państw… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »