Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Tajemnicze schody odkryto w Katedrze Opolskiej. Prowadzą…
2021-09-03, 12:39 Autor: Monika Matuszkiewicz

Tajemnicze schody odkryto w Katedrze Opolskiej. Prowadzą do dwóch krypt, w których mogą znajdować się szczątki opolskich Piastów

Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
W Katedrze Opolskiej dokonano odkrycia archeologicznego. Grupa badaczy pod Kaplicą ze Złotą Bramą znalazła schody, które prowadzą do dwóch nieznanych pomieszczeń. Po analizie okazało się, że są to dwie krypty przedzielone ścianą. Na razie wiadomo, że znajdują się w nich trumny ze szczątkami ludzkimi, ale czy są to opolscy Piastowie, to okaże się po badaniach.
- Na prośbę księdza proboszcza wykonaliśmy wykop sondażowy i okazało się, że możemy potwierdzić badania z 2016. Wskazywały one wtedy, że w tym miejscu mogą być schody i rzeczywiście są. A prowadzą one do krypty - mówi Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

- Ta krypta, do której mamy zamiar się dostać, połączona jest z jeszcze jedną. Wiemy, że zdeponowane są w niej kości ludzkie w postaci ossuarium, ale też w postaci takich zwartych pochówków trumiennych. Na razie nie jesteśmy w stanie oszacować, jaki jest stan kości i trumien, bo za pomocą sprzętu elektronicznego udało nam się zobaczyć tylko tyle, że coś tam jest.

Zanim jednak archeolodzy dostaną się do krypt, które są przedzielone sztuczną ścianką z cegieł, to muszą zostać przeprowadzone badania. Prace w takich warunkach mogą im zaszkodzić, dlatego najpierw muszą sprawdzić, czy wszystko jest bezpieczne.

- Musimy poczekać na przeprowadzenie badań, a potem na wyniki badań mykologicznych, które określą nam, jaka jest szkodliwość wejścia do tego pomieszczenia. Badania prowadzone będą przez Instytut Biotechnologii naszego uniwersytetu i one trochę potrwają. Czekamy z niecierpliwością, aż uzyskamy pozytywną opinię, że możemy tam wejść. Potem rozpoczną się już prace, które związane będą również z badaniami architektonicznymi - dodaje archeolog.

Jeśli archeolodzy otrzymają pozytywne wyniki badań, to prace powinny zakończyć się do końca tego roku. Wtedy też dowiemy się, co znajduje się w kryptach.

Zobacz także

2024-06-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 czerwca » więcej 2024-06-19, godz. 14:18 Wodzisław Śląski/ W muzeum odtworzono miejski rynek, który został zniszczony w 1945 r. Rynek w Wodzisławiu Śląskim został niemal doszczętnie zniszczony podczas walk w 1945 r. Po kilku latach pracy udało się go szczegółowo odtworzyć. Wystawa… » więcej 2024-06-19, godz. 11:13 Małopolskie/ Marian Misiak, żołnierz wyklęty, spoczął w Wadowicach Marian Misiak ps. "Anioł", partyzant Batalionów Chłopskich oraz poakowskiej Armii Polskiej w Kraju, spoczął we wtorek w Panteonie Wyklętych na cmentarzu… » więcej 2024-06-19, godz. 10:08 MKiDN: Instytut Myśli Politycznej im. Narutowicza zamiast Instytutu Dmowskiego i Paderewskiego Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza zastąpi Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Ignacego Paderewskiego - poinformowano… » więcej 2024-06-19, godz. 09:39 100 lat temu urodził się Wasil Bykau - pisarz oskarżający Łukaszenkę o niszczenie narodu 19 czerwca 1924 r. w Byczkach w województwie witebskim urodził się Wasil Bykau, pisarz, założyciel Białoruskiego Frontu Ludowego. Był zdecydowanym krytykiem… » więcej 2024-06-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 19 czerwca » więcej 2024-06-18, godz. 13:59 UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku… » więcej 2024-06-18, godz. 11:39 Ludowa historia Górnego Śląska. Bez robotników nie byłoby wielkich fortun i pałaców (wywiad) Bez robotników i górników nie byłoby wielkich fortun ani ich pałaców. Niektórzy zapominają, że potrzebna była praca tych bezimiennych mas, żeby nieliczni… » więcej 2024-06-18, godz. 10:56 55 lat temu zginął Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg i działacz katolicki 18 czerwca 1969 r. zmarł tragicznie Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg, publicysta, współzałożyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, poseł na Sejm… » więcej 2024-06-18, godz. 09:25 W Poznaniu rozpoczyna się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej rozpoczyna się we wtorek w Poznaniu. Organizowane przez IPN dwudniowe wydarzenie odbywa się pod hasłem „Historia mówi… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »