Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prezes IPN: Historia może łączyć
2021-08-05, 14:11 Autor: PAP

Prezes IPN: Historia może łączyć

Flaga Polski [fot. Marcin Boczek]
Flaga Polski [fot. Marcin Boczek]
[www.pixabay.com]
[www.pixabay.com]
Postrzegam narodową historię jako szansę na połączenie Polaków, choćby w refleksji o wspólnym cierpieniu z rąk obu reżimów totalitarnych czy we wspólnym budowaniu mocnej suwerenności Rzeczpospolitej - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki w rozmowie z "Gościem Niedzielnym". Apeluję, aby historia stawała się linią demarkacyjną w sporach politycznych - dodał.
Dr Nawrocki, pytany czy IPN realizuje politykę historyczną, ocenił, że z całą pewnością tak. Jak mówił, "+polityka historyczna+, +polityka pamięci+ - to są określenia, których jako naród nie powinniśmy się bać".


Dopytywany, jak definiuje te pojęcia wskazał: "IPN, co chcę podkreślić, przede wszystkim obiektywnie bada historię XX wieku, ekshumuje polskich bohaterów narodowych, ale ma także za zadanie promować polską historię w kontekście międzynarodowym i edukować w zakresie historycznym kolejne pokolenia Polaków. Najprościej rzecz ujmując, w polityce pamięci chodzi o przygotowywanie młodych Polaków do wejścia w dorosłe życie w uszanowaniu polskiej historii, a w kontekście międzynarodowym - o upominanie się o prawdę o polskim doświadczeniu w XX wieku".


Odnosząc się do tego, że wobec IPN padają zarzuty, że polityka pamięci, jaką prowadzi, nie jest obiektywna, lecz służy działaniom stricte politycznym obozu rządzącego, obecnie PiS, zaznaczył, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie miał żadnych politycznych nacisków. "Także jako prezes IPN, wybrany przecież przez dwie izby polskiego parlamentu, którego zadania wskazuje ustawa, nie jestem częścią administracji rządowej, tylko szefem niezależnej instytucji. Oczywiście polityka pamięci jest prowadzona w imię państwa polskiego, prezes IPN przyrzeka więc służbę Rzeczpospolitej. W żaden sposób nie koliduje to jednak z wolnymi badaniami historycznymi" - ocenił prezes IPN.


Dr Nawrocki podkreślał, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i teraz jako prezes IPN pozostaje konse­kwentnie osobą bezpartyjną, nigdy nie był członkiem żad­nej partii politycznej. "Postrze­gam narodową historię jako szansę na połączenie Polaków, choćby w refleksji o wspólnym cierpieniu z rąk obu reżimów totalitarnych czy we wspólnym budowaniu mocnej suweren­nej Rzeczpospolitej. Apeluję, aby historia stawała się linią demarkacyjną w sporach politycznych. Czasami to się udaje" - mówił.


Pytany o to, jak się odnosi do propozycji likwidacji IPN, postulowanej przez Lewicę i Platformę Obywatelska, powiedział: "Oceniam je bardzo krytycznie, gdyż IPN w czasie dwóch dekad istnienia udowodnił, jak ważny jest dla Polski: publikując ponad trzy tysiące książek, prowadząc badania naukowe, pokazując istotę systemów totalitarnych, ekshumując i identyfikując polskich bohaterów narodowych czy prowadząc setki projektów edukacyjnych. Dlatego propozycja likwidacji takiej instytucji jest tak naprawdę próbą wyzbycia się niezależnego głosu w debacie historycznej w kontekście narodowym i międzynarodowym".


Na pytanie, czy uświadamianie światu skali zbrodni, których doświadczyliśmy ze strony nazistowskich Niemiec, może pomóc w obecnych staraniach o reparacje wojenne od naszych zachodnich sąsiadów, prezes IPN odpowiedział: "Wydaje mi się, że tak". "Nie odnoszę się do klasyfikacji prawnej, ale podkreślenie skali tych zbrodni w językach kongresowych, choćby w popularnonaukowych albumach, ukaże hekatombę II wojny światowej. To mogłoby przekonać świat zachodni, że ze strony Niemiec doświadczyliśmy tak olbrzymich zbrodni, iż reparacje się nam należą. Zresztą ich wypłacenie mogłoby się stać kolejnym etapem, czy nawet ziszczeniem procesu pojednania między narodem polskim i niemieckim, na którym wszystkim nam zależy" - wskazał.(PAP)


ksi/ mark/

Zobacz także

2024-05-31, godz. 13:00 40 lat temu rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka 40 lat temu, 31 maja 1984 roku, rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa maturzysty Grzegorza Przemyka, syna poetki i działaczki opozycyjnej w PRL Barbary… » więcej 2024-05-31, godz. 11:00 80 lat temu Polacy zatopili w Wiśle okręt "Tannenberg" z niemieckimi żołnierzami 80 lat temu, 31 maja 1944 roku Polacy zatopili w Wiśle okręt "Tannenberg" z niemieckimi żołnierzami na pokładzie. Jednostka była wykorzystywana przez okupanta… » więcej 2024-05-31, godz. 09:00 Rekrutacja wolontariuszy na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Stołeczny ratusz poszukuje wolontariuszy gotowych pomóc w obsłudze zbliżających się obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Głównym zadaniem… » więcej 2024-05-31, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 31 maja » więcej 2024-05-30, godz. 11:00 Pogrzeb Ludwiki Wujec Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz byli opozycjoniści pożegnali na warszawskich Powązkach Wojskowych Ludwikę Wujec… » więcej 2024-05-30, godz. 09:00 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 30 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie w Polsce jako Boże Ciało. Jest to jedno z najważniejszych świąt… » więcej 2024-05-30, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 30 maja » więcej 2024-05-29, godz. 15:30 ŻIH wydał Encyklopedię getta warszawskiego Ponad 2 tysiące haseł w internecie i 50 haseł w wersji papierowej - publikacją "Encyklopedii getta warszawskiego" zakończył się wieloletni projekt naukowy… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa 29 maja jest obchodzony Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, ustanowiony przez Sejm w 2011 roku. Jest to święto żołnierzy i funkcjonariuszy służb… » więcej 2024-05-29, godz. 10:00 Odsłonięto tablicę upamiętniającą podpułkownika Wacława Lipińskiego, żołnierza walk o niepodległość Przed gmachem warszawskiej PAST-y odsłonięto tablicę poświęconą podpułkownikowi Wacławowi Lipińskiemu. To harcerz i żołnierz Pierwszej Brygady Legionów… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »