Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prezes IPN: Historia może łączyć
2021-08-05, 14:11 Autor: PAP

Prezes IPN: Historia może łączyć

Flaga Polski [fot. Marcin Boczek]
Flaga Polski [fot. Marcin Boczek]
[www.pixabay.com]
[www.pixabay.com]
Postrzegam narodową historię jako szansę na połączenie Polaków, choćby w refleksji o wspólnym cierpieniu z rąk obu reżimów totalitarnych czy we wspólnym budowaniu mocnej suwerenności Rzeczpospolitej - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki w rozmowie z "Gościem Niedzielnym". Apeluję, aby historia stawała się linią demarkacyjną w sporach politycznych - dodał.
Dr Nawrocki, pytany czy IPN realizuje politykę historyczną, ocenił, że z całą pewnością tak. Jak mówił, "+polityka historyczna+, +polityka pamięci+ - to są określenia, których jako naród nie powinniśmy się bać".


Dopytywany, jak definiuje te pojęcia wskazał: "IPN, co chcę podkreślić, przede wszystkim obiektywnie bada historię XX wieku, ekshumuje polskich bohaterów narodowych, ale ma także za zadanie promować polską historię w kontekście międzynarodowym i edukować w zakresie historycznym kolejne pokolenia Polaków. Najprościej rzecz ujmując, w polityce pamięci chodzi o przygotowywanie młodych Polaków do wejścia w dorosłe życie w uszanowaniu polskiej historii, a w kontekście międzynarodowym - o upominanie się o prawdę o polskim doświadczeniu w XX wieku".


Odnosząc się do tego, że wobec IPN padają zarzuty, że polityka pamięci, jaką prowadzi, nie jest obiektywna, lecz służy działaniom stricte politycznym obozu rządzącego, obecnie PiS, zaznaczył, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie miał żadnych politycznych nacisków. "Także jako prezes IPN, wybrany przecież przez dwie izby polskiego parlamentu, którego zadania wskazuje ustawa, nie jestem częścią administracji rządowej, tylko szefem niezależnej instytucji. Oczywiście polityka pamięci jest prowadzona w imię państwa polskiego, prezes IPN przyrzeka więc służbę Rzeczpospolitej. W żaden sposób nie koliduje to jednak z wolnymi badaniami historycznymi" - ocenił prezes IPN.


Dr Nawrocki podkreślał, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i teraz jako prezes IPN pozostaje konse­kwentnie osobą bezpartyjną, nigdy nie był członkiem żad­nej partii politycznej. "Postrze­gam narodową historię jako szansę na połączenie Polaków, choćby w refleksji o wspólnym cierpieniu z rąk obu reżimów totalitarnych czy we wspólnym budowaniu mocnej suweren­nej Rzeczpospolitej. Apeluję, aby historia stawała się linią demarkacyjną w sporach politycznych. Czasami to się udaje" - mówił.


Pytany o to, jak się odnosi do propozycji likwidacji IPN, postulowanej przez Lewicę i Platformę Obywatelska, powiedział: "Oceniam je bardzo krytycznie, gdyż IPN w czasie dwóch dekad istnienia udowodnił, jak ważny jest dla Polski: publikując ponad trzy tysiące książek, prowadząc badania naukowe, pokazując istotę systemów totalitarnych, ekshumując i identyfikując polskich bohaterów narodowych czy prowadząc setki projektów edukacyjnych. Dlatego propozycja likwidacji takiej instytucji jest tak naprawdę próbą wyzbycia się niezależnego głosu w debacie historycznej w kontekście narodowym i międzynarodowym".


Na pytanie, czy uświadamianie światu skali zbrodni, których doświadczyliśmy ze strony nazistowskich Niemiec, może pomóc w obecnych staraniach o reparacje wojenne od naszych zachodnich sąsiadów, prezes IPN odpowiedział: "Wydaje mi się, że tak". "Nie odnoszę się do klasyfikacji prawnej, ale podkreślenie skali tych zbrodni w językach kongresowych, choćby w popularnonaukowych albumach, ukaże hekatombę II wojny światowej. To mogłoby przekonać świat zachodni, że ze strony Niemiec doświadczyliśmy tak olbrzymich zbrodni, iż reparacje się nam należą. Zresztą ich wypłacenie mogłoby się stać kolejnym etapem, czy nawet ziszczeniem procesu pojednania między narodem polskim i niemieckim, na którym wszystkim nam zależy" - wskazał.(PAP)


ksi/ mark/

Zobacz także

2024-06-05, godz. 11:00 80 lat temu w Auschwitz-Birkenau zmarł Bronisław Czech, wybitny narciarz, kurier tatrzański 80 lat temu, 5 czerwca 1944 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zmarł Bronisław Czech, wybitny narciarz i olimpijczyk, w czasie II wojny… » więcej 2024-06-05, godz. 09:00 80 lat temu zmarł Józef Beck, polityk i dyplomata 80 lat temu, 5 czerwca 1944 roku, zmarł polityk i dyplomata Józef Beck, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego - w 1930 roku pełnił w jego rządzie… » więcej 2024-06-05, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 5 czerwca » więcej 2024-06-04, godz. 15:00 „Najmłodszy miał roczek” – 19. odcinek cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie” Film „Najmłodszy miał roczek” przedstawia historię rodzin chłopskich: Kowalskich, Obuchiewiczów, Skoczylasów oraz dwóch rodzin Kosiorów z Ciepielowa… » więcej 2024-06-04, godz. 13:00 Tomasz Kozłowski z IPN o wyborach z 4 czerwca 1989 roku Mija 35. rocznica częściowo wolnych wyborów. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po II wojnie, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne… » więcej 2024-06-04, godz. 11:00 35. rocznica czerwcowych wyborów 1989 roku 35 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się wybory parlamentarne (pierwsza tura) na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to pierwsze… » więcej 2024-06-04, godz. 09:00 107 lat temu została powołana Armia Polska we Francji 107 lat temu, 4 czerwca 1917 roku, została powołana Armia Polska we Francji. Nazywana też od koloru mundurów - "Błękitną Armią", była najliczniejszą… » więcej 2024-06-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 czerwca » więcej 2024-06-03, godz. 15:00 42 lata temu zginął Emil Barchański, licealista, działacz opozycji w PRL 42 lata temu, 3 czerwca 1982 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach zginął Emil Barchański, uczeń warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja… » więcej 2024-06-03, godz. 13:00 100 lat temu zmarł Franz Kafka, autor "Procesu" 100 lat temu, 3 czerwca 1924 roku, w Kierling koło Wiednia zmarł Franz Kafka, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, autor między innymi "Procesu", "Zamku"… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »