Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tyt…
2024-06-27, 11:50 Autor: PAP

Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tytoniu

Majowie – grupa ludów indiańskich [fot. pixabay]
Majowie – grupa ludów indiańskich [fot. pixabay]
Członkowie społeczności Majów spożywali tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie naparu - twierdzą naukowcy.
Dotychczasowe dowody na korzystanie przez Majów z tytoniu pochodzą z okresu, kiedy w Amerykach mieszkali już przybysze z Europy - zauważyli archeolodzy z Uniwersytetu Yale, autorzy badania opublikowanego w naukowym piśmie "Antiquity".

Podczas badań przeprowadzonych na terenie starożytnego miasta Majów Cotzumalhuapa, w południowo-zachodniej Gwatemali, potwierdzono, że tytoń mógł być używany zarówno do celów leczniczych, jak i w trakcie rytuałów religijnych.

Kluczowe w trakcie badań okazało się znalezienie siedmiu ceramicznych naczyń. We wnętrzu trzech z nich znajdowały się pozostałości tytoniu.

Uczestniczący w badaniu Oswaldo Chinchilla Mazariegos wskazał, że dotychczasowe ślady korzystania z tytoniu podczas obrzędów organizowanych przez Majów sięgają dopiero okresu kolonialnego. Dodał, że pierwsze dowody pochodzą z XVI w.

Zdaniem autorów analiz, prowadzonych w ruinach miasta Cotzumalhuapa (którego pełnia rozkwitu przypadała na lata 650-950), żyjący tam Majowie tytoń pili - a nie palili. Ma o tym świadczyć znalezienie śladów tej rośliny w naczyniach, które służyły do przechowywania oraz picia naparów.

Badacze przypomnieli, że według dotychczasowej wiedzy Majowie palili suszone liście tytoniu lub wdychali tę roślinę po jej rozdrobnieniu na proszek.

Zaplanowane na najbliższe miesiące prace archeologiczne mogą potwierdzić tezę o powszechnym stosowania tytoniu przez Majów w epoce prekolumbijskiej - poinformował Chinchilla Mazariegos. Według naukowca konieczne jest także potwierdzenie przypuszczeń naukowców, że cele rytualne i terapeutyczne z użyciem tytoniu były ze sobą powiązane.

W okresie prekolumbijskim wpływy kulturowe wspólnoty Majów z Cotzumalhuapa, która była regionalną potęgą, sięgały na tereny dzisiejszego Salwadoru i Nikaragui, a także meksykańskiego stanu Chiapas. (PAP)

Zobacz także

2024-06-19, godz. 09:39 100 lat temu urodził się Wasil Bykau - pisarz oskarżający Łukaszenkę o niszczenie narodu 19 czerwca 1924 r. w Byczkach w województwie witebskim urodził się Wasil Bykau, pisarz, założyciel Białoruskiego Frontu Ludowego. Był zdecydowanym krytykiem… » więcej 2024-06-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 19 czerwca » więcej 2024-06-18, godz. 13:59 UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku… » więcej 2024-06-18, godz. 11:39 Ludowa historia Górnego Śląska. Bez robotników nie byłoby wielkich fortun i pałaców (wywiad) Bez robotników i górników nie byłoby wielkich fortun ani ich pałaców. Niektórzy zapominają, że potrzebna była praca tych bezimiennych mas, żeby nieliczni… » więcej 2024-06-18, godz. 10:56 55 lat temu zginął Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg i działacz katolicki 18 czerwca 1969 r. zmarł tragicznie Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg, publicysta, współzałożyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, poseł na Sejm… » więcej 2024-06-18, godz. 09:25 W Poznaniu rozpoczyna się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej rozpoczyna się we wtorek w Poznaniu. Organizowane przez IPN dwudniowe wydarzenie odbywa się pod hasłem „Historia mówi… » więcej 2024-06-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 czerwca » więcej 2024-06-17, godz. 15:43 Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg na remont dachu poobozowego bloku Muzeum Auschwitz poinformowało o unieważnieniu w poniedziałek przetargu, który miał wyłonić wykonawcę remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie… » więcej 2024-06-17, godz. 11:00 Wrocław/ Spłonął pałac Stolbergów na osiedlu Świniary Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały… » więcej 2024-06-17, godz. 10:15 Prof. Fałkowski: Zamek Królewski jest w ciągłym ruchu, jak żywy organizm [WYWIAD] Zamek znajduje się w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Kreuje wydarzenia kulturalne stolicy i całej Polski. To nie jest zakrzepła struktura obrócona ku… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »