Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu…
2024-06-18, 13:59 Autor: PAP

UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście

Białostoccy Żydzi podczas likwidacji getta. Zdjęcia wykonane przez niemieckiego żołnierza pomiędzy 15 a 20 sierpnia 1943. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Białostoccy Żydzi podczas likwidacji getta. Zdjęcia wykonane przez niemieckiego żołnierza pomiędzy 15 a 20 sierpnia 1943. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku do prawdy historycznej – wynika z opublikowanego we wtorek raportu UNESCO.
„Jeśli pozwolimy, by straszliwa prawda o Holokauście była lukrowana, zniekształcana lub fałszowana poprzez nieodpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji, ryzykujemy gwałtownym rozprzestrzenieniem antysemityzmu i pogorszeniem naszej wiedzy na temat przyczyn i konsekwencji tych zbrodni” – ostrzegła w oświadczeniu dyrektorka generalna UNESCO Audrey Azoulay.

Według UNESCO modele generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak ChatGTP, które zgodnie z poleceniem tworzą tekst, zdjęcia, nagrania dźwiękowe lub wideo, mogą zmyślać wydarzenia II wojny światowej.

W lutym chatbot Google, Gemini, wywołał oburzenie stworzeniem obrazów przestawiających czarnoskórych nazistów. ChatGPT z kolei twierdził, że naziści podczas II wojny światowej masowo topili Żydów w jeziorach i rzekach.

Są to czyste zmyślenia bez żadnego oparcia w historii – podkreśliło UNESCO.

Modele genAI mają też tendencję do przesadnego upraszczania dziejów eksterminacji narodu żydowskiego przez nazistów, a także mogą zostać zhakowane i wykorzystane do szerzenia ideologii nazistowskiej – ostrzeżono w raporcie.

Ponadto zdaniem specjalisty ds. edukacji o Holokauście Karela Fracapane’a AI promuje teorie spiskowe. „To dobry przykład tego, jak sztuczna inteligencja – gdy jest wykorzystywana do tematów szczególnie trudnych i kontrowersyjnych – może prowadzić do znaczącego osłabienia kultury demokratycznej” – zaznaczył.

„To, co napisano w raporcie, ma związek z tym, co dzieje się w społeczeństwie. Ma to już bardzo poważne konsekwencje polityczne” – podkreślił, odnosząc się do wzrostu prawicowego ekstremizmu w Europie.
(PAP)

Zobacz także

2024-07-01, godz. 14:15 Instytut Polonika po raz drugi ogłasza konkurs "Dziedzictwo bez granic". Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" - przypomniało MSZ… » więcej 2024-07-01, godz. 11:43 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków – opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 1 lipca » więcej 2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 09:42 68 lat temu rozpoczął się Poznański Czerwiec – bunt przeciw reżimowi komunistycznemu 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchły masowe protesty społeczne. Do ich stłumienia władze użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79… » więcej 2024-06-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »