Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Poznaniu rozpoczyna się Wielkopolski Kongres Pamięci…
2024-06-18, 09:25 Autor: Rafał Pogrzebny / PAP

W Poznaniu rozpoczyna się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej

Logo Kongresu [inp.gov.pl]
Logo Kongresu [inp.gov.pl]
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej rozpoczyna się we wtorek w Poznaniu. Organizowane przez IPN dwudniowe wydarzenie odbywa się pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia”.
Uczestnicy kongresu poznawać będą historię poprzez pokazy filmowe, debaty i wykłady. W programie znalazły się też gry, wystawy i warsztaty edukacyjne. Organizatorem przedsięwzięcia odbywającego się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

"To wydarzenie będzie opisywało naszą najnowszą historię. Będziemy mówili o Wielkopolsce od powstania wielkopolskiego do roku 1989, ale również o tym, co najważniejszego wydarzyło się w województwie lubuskim po roku 1945. Mamy olbrzymią strefę edukacyjną z wieloma atrakcjami, które ułożone są tematycznie, by prezentować najnowszą historię regionu. Mamy specjalne atrakcje dla dzieci, a także warsztaty dla młodzieży +Drużyna Inki+, które będą przybliżały postać Danuty Siedzikówny +Inki+, ale mają też wymiar praktyczny: ćwiczenia z pierwszej pomocy przedmedycznej" - powiedział dyrektor oddziału dr hab. Rafał Reczek.

We wtorkowej inauguracji kongresu weźmie udział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Organizatorzy poinformowali, że jednym z głównych obszarów badań naukowych prowadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej są dzieje NSZZ „Solidarność”. Inauguracja Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej ma być zatem swoistym świętem „Solidarności”. Zaplanowano m.in. wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności oraz przekazanie egzemplarzy 5. tomu „Encyklopedii Solidarności” bohaterom biogramów znajdujących się w tej publikacji.

W dyskusji pt. „Ku Wolności. Solidarność w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej” udział weźmie m.in. jeden z organizatorów wielkopolskich struktur związku Janusz Pałubicki. Kongres uświetni też koncert „Bardowie Solidarności”.

Przez czas trwania kongresu czynna będzie wystawa „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. IPN zaprezentuje swoje ekspozycje: „Wielkopolanie dla Niepodległej. Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej”, „Wartheland. Dzieje zbrodni” oraz „Wydarzenia zielonogórskie 30 maja 1960 r.”.

Czynna będzie księgarnia IPN. Działać będą strefy: edukacyjna i nowych technologii. Dla młodszych uczestników przygotowany został spektakl „Miś Wojtek”.

Program kongresu zawiera wiele debat z udziałem m.in. historyków IPN.

"Będziemy mówili o tym, co Wielkopolanie zrobili dla odradzającej się Rzeczypospolitej. Będziemy ukazywali specyfikę dramatycznego okresu II wojny światowej i Wielkopolski, która została jako Kraj Warty włączona do III Rzeszy. Będziemy mówili też o buntach społecznych po roku 1945: pokażemy poznański Czerwiec '56, ale i wydarzenia w obronie Domu Katolickiego w Zielonej Górze. Będziemy mówili o fenomenie +Solidarności+" - powiedział Rafał Reczek.

Zaplanowano seanse filmowe przybliżające m.in. historię wydarzeń zielonogórskich z 1960 r. oraz powstania wielkopolskiego 1918-1919.

W środę wieczorem odbędzie się koncert „Odyssea”. Kompozycję Henriego Seroki pod tym tytułem wykonają: Dominique Corbiau, Baltic Neopolis Orchestra i Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją kompozytora. Organizatorzy kongresu poinformowali, że kompozycja belgijskiego kompozytora i piosenkarza polskiego pochodzenia porusza uniwersalny temat wędrówki w poszukiwaniu domu.

„Łączy się z losami Polaków podczas II wojny światowej, gdy wielu naszych rodaków straciło dom i zostało przesiedlonych do ZSRS. Żołnierze, podobnie jak Odyseusz, zostali zmuszeni do emigracji, a walcząc na różnych frontach wojny, liczyli na jej zakończenie i szczęśliwy powrót do ojczyzny. Jednym z nich był Henryk Seroka, ojciec kompozytora, żołnierz 24 Pułku Ułanów 1 Dywizji Pancernej, który pod dowództwem gen. Stanisława Maczka brał udział w wyzwoleniu północno-zachodniej części Europy” – podali organizatorzy.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Wstęp na Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej jest wolny po wcześniejszej rejestracji. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Zobacz także

2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 09:42 68 lat temu rozpoczął się Poznański Czerwiec – bunt przeciw reżimowi komunistycznemu 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchły masowe protesty społeczne. Do ich stłumienia władze użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79… » więcej 2024-06-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 » więcej 2024-06-27, godz. 12:18 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 11:50 Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tytoniu Członkowie społeczności Majów spożywali tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie… » więcej 2024-06-27, godz. 10:22 "Rz": Śledczy IPN zbadają obóz, w którym produkowano rakiety V-1 Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej z Koszalina rozpoczęli śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych na terenie podobozu KL Ravensbrück, zlokalizowanego… » więcej 2024-06-27, godz. 09:14 USA/ Dom Marilyn Monroe wpisany na listę zabytków w Los Angeles Rada Miejska Los Angeles jednomyślnie uznała dom, w którym w 1962 roku zmarła gwiazda kina Marilyn Monroe, za zabytek historyczny. Ma to na celu uniknięcie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »