Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk…
2024-06-08, 11:00 Autor: IAR/K.Sowińska/K.Koziełł/dok.

85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta

Norman Davies. [Fot. PAP/Wojtek Jargiło]
Norman Davies. [Fot. PAP/Wojtek Jargiło]
8 czerwca 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta walijskiego pochodzenia, autor monumentalnych prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich. Szczególnie interesuje się dziejami Polski, które spopularyzował w Europie Zachodniej i na świecie. Jest autorem takich dzieł, jak: "Boże igrzysko. Historia Polski", "Europa. Rozprawa historyka z historią" czy "Powstanie'44", w którym opisał historię Powstania Warszawskiego. Urodził się w 1939 roku
Sławę Normanowi Daviesowi przyniosła napisana w 1981 roku, wielokrotnie nagradzana historia Polski pod tytułem " Boże igrzysko (...)", która cieszyła się dużą popularnością w kraju i za granicą. Przez wielu historyków jest uznawana za jedną z najlepszych książek historycznych o Polsce napisanych przez autorów niepolskojęzycznych. Inne jego publikacje dotyczące Polski to między innymi: "Orzeł biały, czerwona gwiazda", "Serce Europy. Krótka historia Polski", "Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty" czy wydana w ubiegłym roku "Galicja. Historia nie narodowa". Jest też autorem książek: "Zaginione królestwa", "Wyspy. Historia", "Europa - między Wschodem a Zachodem", "Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo". Napisał również autobiografię "Sam o sobie", wydaną w 2019 roku.

W 2004 roku ukazała się książka "Powstanie '44", poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Autor umieścił historię bohaterskiego zrywu na tle wydarzeń od 1939 aż do 1956 roku. "Ostatecznie zdecydowałem się - pisał - że podstawowe pytanie, jakie należy postawić brzmi nie "dlaczego powstańcy nie zdołali osiągnąć swoich celów ? lecz dlaczego w ciągu tych dwóch miesięcy wahań i deliberacji zwycięscy alianci nie zorganizowali pomocy". Profesor Davies należy do nielicznych zagranicznych historyków zajmujących się dziejami Polski. Swoimi pracami i walką o historyczną prawdę zdobył uznanie Polaków.

W 2012 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i świecie, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce". Dwa lata później nadano mu polskie obywatelstwo. Odebrał także Order Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Medal Polonia Mater Nostra Est, Nagrodę im. Profesora Aleksandra Gieysztora, przyznawaną przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga, oraz nagrodę "Rycerz Wolności" Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

W ciągu swojego życia profesor Davies otrzymał liczne specjalne wyróżnienia. Jest honorowym obywatelem Warszawy, Krakowa, Lublina i Wrocławia, a także honorowym członkiem Związku Powstańców Warszawskich.

(więcej)

Norman Davies urodził się 8 czerwca 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował historię w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, Perugii i na Universty of Sussex. Szczególne więzi łączą profesora z Krakowem, gdzie uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1973 roku przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej.

Współpracował między innymi z "The Times", "New York Review of Books", "The Independent" oraz z BBC.
Od początku lat 70. był wykładowcą, a w latach 1985-1996 profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich University College London, części Uniwersytetu Londyńskiego.

Był profesorem wizytującym na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę poświęcił się pisaniu książek. Należy do Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej.

Uzyskał tytuły doktora honoris causa wielu uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Warszawskiego, University of Sussex czy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zobacz także

2024-09-26, godz. 11:00 Od dzisiaj (26.09) długi urodzinowy weekend Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (DŹWIĘK) Koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty dla dzieci - to atrakcje, jakie przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie… » więcej 2024-09-26, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 26 września » więcej 2024-09-25, godz. 14:00 Otwarcie wystawy poświęconej Tuskulanom, gdzie ginęli między innymi żołnierze AK "Wysłuchaj mojej historii" to tytuł wystawy, którą od dziś (25.09) można oglądać w Parku pamięci w wileńskich Tuskulanach. 28 września 1944 roku służby… » więcej 2024-09-25, godz. 11:00 85 lat temu Luftwaffe przeprowadziła nalot dywanowy na Warszawę 85 lat temu, 25 września 1939 roku, Luftwaffe przeprowadziła nalot dywanowy na Warszawę. Był to pierwszy w historii II wojny światowej nalot dywanowy na europejską… » więcej 2024-09-25, godz. 10:00 W Kwaterze Polskiej w Ponarach odbędą się Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego W Kwaterze Polskiej w podwileńskich Ponarach odbędą się dziś (25.09) Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego. W tym miejscu w czasie drugiej… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 W Wilnie odsłonięto tablicę poświęconą polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata W Zespole Parku Pamięci w Tuskulanach w Wilnie odsłonięto w poniedziałek tablicę poświęconą rodzinie Antonowiczów. Instytut Jad Waszem w Jerozolimie uhonorował… » więcej 2024-09-25, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 25 września » więcej 2024-09-24, godz. 22:00 Ogłoszono najlepsze wydarzenie historyczne, wystawę i działalność edukacyjną 2023 roku Wystawa o kobietach w powstaniu warszawskim, otwarcie "Parku Dzieje" w Murowanej Goślinie oraz "Edukatorium Historyczno-Społeczne" z Katowic. To laureaci Plebiscytu… » więcej 2024-09-24, godz. 13:00 Śledztwa ws. śmierci Wojciecha Cieślewicza i Piotra Majchrzaka „żmudne i długotrwałe” Wciąż nie wiadomo, jak długo potrwają śledztwa ws. śmierci Wojciecha Cieślewicza i Piotra Majchrzaka prowadzone pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2024-09-24, godz. 11:00 Wystawa "Oręż Niepodległej 1944" w Nowym Jorku Unikalne mundury wojskowe, dokumenty, ordery, odznaczenia, modele samolotów z lat II wojny światowej - to tylko część eksponatów na nowojorskiej wystawie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »