Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Polacy wspominają lądowanie aliantów w Norman…
2024-06-07, 11:28 Autor: IAR/I#Lis/i pl / w gaj

Polacy wspominają lądowanie aliantów w Normandii

Inwazja aliantów w Normandii [fot. IPN]
Inwazja aliantów w Normandii [fot. IPN]
80 lat temu odbyła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii. Udział w operacji wzięli również udział polscy żołnierze, którzy po latach na antenie Polskiego Radia wspominali D-Day oraz mówili o emocjach, jakie im wtedy towarzyszyły.
Pilot Aleksander Gabszewicz w 1959 roku w jednej z audycji wspominał nerwową atmosferę, towarzyszącą żołnierzom tuż przed operacją. Polski żołnierz powiedział, że o celu inwazji dowiedział się dopiero na kilka dni przed jej rozpoczęciem, w trakcie odprawy z udziałem marszałka Arthura Coninghama. "Podszedł do mapy, pociągnął, mapa się rozwinęła i powiedział tak: znajdujemy się w dniu D minus dwa. W tej chwili nasze łodzie podwodne znajdują się pod wybrzeżem Normandii" - powiedział polski pilot.

Inwazja rozpoczęła się w nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku. Pierwsi uderzyli spadochroniarze, o świcie rozpoczął się desant piechoty i sprzętu, wspierany przez flotę oraz lotnictwo. Jednym z pilotów osłaniających operację był Jerzy Szymankiewicz, który wspominał o tym, jakie wrażenie zrobiła na nim liczba okrętów biorących udział w inwazji oraz bitwa, jaka rozpoczęła się na plażach Normandii. "Całe przejście zasłane było okrętami, gdy patrzyliśmy z góry to dosłownie można było suchą nogą przejść na brzeg. Widziałem pierwsze samochody, które dojeżdżały do brzegu i były rozrzucane w pył" - powiedział Jerzy Szymankiewicz.

W dniu rozpoczęcia inwazji Polacy znajdowali się po obu stronach frontu. Również w oddziałach niemieckich byli wtedy Polacy siłą wcieleni do Wehrmachtu. Jednym z nich był Henryk Kubiński, który powiedział Polskiemu Radiu, że w momencie, gdy dowiedział się o inwazji, podjął decyzję o ucieczce i dołączeniu do wojsk sprzymierzonych. "Tam było nas pięciu Polaków, trzymaliśmy się kupy ale trzeba było siedzieć cicho i gdy nadejdzie okazja to uciekniemy. Nie było daleko, to wystarczyło przeskoczyć przez front. No i tak się skończyło, byliśmy już po drugiej stronie" - powiedział Henryk Kubiński.

W lądowaniu w Normandii w sumie wzięło udział 175 tysięcy żołnierzy alianckich, wspieranych przez blisko 7 tysięcy jednostek pływających oraz 11 tysięcy 600 samolotów. Niemcy zmobilizowali 10 tysięcy ludzi pod naczelnym dowództwem feldmarszałka Gerda von Rundstedta. W trakcie pierwszych dni inwazji Alianci stracili łącznie około 12 tysięcy żołnierzy, straty niemieckie szacuje się na 4 do 9 tysięcy ludzi.

Zobacz także

2024-06-26, godz. 12:23 Poznań/ W środę premiera filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu" Mimo że w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego, odbywały się śluby i wesela monarchów, to historia Zamku Królewskiego w Poznaniu nie jest… » więcej 2024-06-26, godz. 12:10 Gdańsk/ Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej ma wrócić do wersji z 2017 roku; zdaniem byłego dyrektora jest… Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którą od kwietnia br. zarządza prof. Wnuk, poinformowała o planowanych i wprowadzonych już zmianach na wystawie… » więcej 2024-06-26, godz. 10:42 Hołownia o Muzeum II WŚ: przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej Przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej o historię; chciałbym, żeby wokół Muzeum II Wojny Światowej zapanował spokój i by to… » więcej 2024-06-26, godz. 08:26 Warszawa/ Wystawa "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja" - od wtorku przed Ko… Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 14. innych dokumentów historycznych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 czerwca » więcej 2024-06-25, godz. 13:05 Warszawa/ Otwarto Warsaw Arcade Muzeum, prezentujące historie gier wideo Ponad 120 historycznych gier wideo, dokumentujących ich ewolucję od lat 70., znalazło się w Warsaw Arcade Muzeum, otwartym w czerwcu w Warszawie. Jest to jedno… » więcej 2024-06-25, godz. 12:22 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej 2024-06-25, godz. 11:16 Pogrzeb Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb zmarłego 21 czerwca scenarzysty, pisarza i reportera Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. » więcej 2024-06-25, godz. 10:14 Muzeum Auschwitz zamierza wyremontować dach poobozowego bloku Muzeum Auschwitz chce wyremontować dach poobozowego bloku na terenie tak zwanego obozu macierzystego Auschwitz I. We wtorek ogłosiło przetarg, który ma wyłonić… » więcej 2024-06-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »