Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chry…
2024-05-30, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało w Krasiejowie [fot. Joanna Krok]
Boże Ciało w Krasiejowie [fot. Joanna Krok]
30 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie w Polsce jako Boże Ciało. Jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej wyrusza procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa.
Centralna procesja Bożego Ciała przejdzie ulicami Warszawy po mszy świętej o godzinie 10.00, której będzie przewodniczył w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście kardynał Kazimierz Nycz. Po eucharystii wyruszy orszak procesyjny, który przejdzie ulicą Świętojańską, przez plac Zamkowy, Krakowskim Przedmieściem i ulicą Królewską na plac marsz. Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie uroczystości kardynał Kazimierz Nycz udzieli miastu i jego mieszkańcom błogosławieństwa.

Boże Ciało to święto ruchome, które przypada 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach, na przykład we Włoszech, zostało przeniesione na niedzielę. W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Uroczystości Bożego Ciała zostały wpisane do kalendarza świąt w całym Kościele ponad 700 lat temu przez papieża Jana XXII w 1317 roku. Jednak historia uroczystości Bożego Ciała jest znacznie starsza i sięga średniowiecza. Wiąże się z objawieniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon we Francji, która od 1209 roku doznawała wizji mistycznych podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i rozważań Pisma Świętego. Zostały one zinterpretowane jako sygnał do ustanowienia specjalnego święta ku czci Najświętszego Sakramentu.

W Polsce uroczystość jest obchodzona od 1320 roku, kiedy na synodzie w Krakowie wprowadził ją biskup Nankier. Procesje z Najświętszym Sakramentem przyjęły się około XV wieku. Od czasów rozbiorów łączyły się z manifestowaniem przynależności narodowej. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, cechy rzemieślników, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych.

W okresie PRL władze państwowe i partyjne zakazywały swym członkom uczestniczyć w procesji Bożego Ciała, a nawet wprowadziły nakaz organizowania konkurencyjnych zabaw ludowych dla wojska i młodzieży. Do historii przeszła procesja 4 czerwca 1953 roku, którą ulicami stolicy prowadził błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński. W kazaniu prymas Polski publicznie powtórzył główne punkty z wysłanego wcześniej do władz memoriału, w którym mówił, że Kościół nie może pójść na dalsze ustępstwa, w obliczu krzywd jakich doznają zarówno hierarchowie, jak i społeczeństwo. W ocenie władz było to "najbardziej wrogie" kazanie. Niedługo potem, we wrześniu 1953, Prymas Tysiąclecia został aresztowany i internowany na trzy lata.

Po zmianach ustrojowych w 1989 roku, w centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie biorą też udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

(więcej)

Procesje z Najświętszym Sakramentem podczas Bożego Ciała odbywają się we wszystkich regionach świata. Są nie tylko wyrazem ludowej pobożności, lecz przede wszystkim wyznaniem wiary jej uczestników w tajemnicę eucharystii.

Niektórzy teologowie średniowieczni kwestionowali obecność Chrystusa w eucharystii, uważając ją jedynie za symbol. W odpowiedzi na wizje mistyczne siostry Julianny z Cornillon, biskup Robert z Thourotte w 1246 roku ustanowił uroczystość Bożego Ciała dla diecezji w Liege. 18 lat później, w 1264 roku, papież Urban IV wprowadził ją specjalną bullą dla całego Kościoła powszechnego. Na polecenie tego papieża we włoskim Orvieto jest przechowywany korporał ze śladami cudu eucharystycznego, który miał miejsce w 1263 roku w Bolsenie. Według przekazu pielgrzymujący do Rzymu ksiądz Piotr z Pragi, sprawujący wówczas mszę, w trakcie konsekracji chleba i wina przeżywał wątpliwości co do realnej obecności Ciała i Krwi Chrystusa w sakramencie eucharystii. Wtedy to z konsekrowanej hostii spłynęły krople krwi, potwierdzając prawdę wiary.

Po śmierci papieża Urbana IV obchody święta Bożego Ciała ograniczyły się do niektórych regionów Francji, Niemiec, Węgier i północnych Włoch. Przywrócił je w całym Kościele papież Jan XXII w 1317 roku.

Teksty liturgiczne do brewiarza i mszału na Boże Ciało opracował św. Tomasz z Akwinu, na polecenie papieża Urbana IV. Najbardziej znany i często śpiewany jest hymn "Pange lingua" - "Sław, języku, tajemnicę", a zwłaszcza jego dwie ostatnie zwrotki - "Przed tak wielkim Sakramentem". Z kolei popularna pieśń "O zbawcza Hostio", śpiewana przy wystawianiu Najświętszego Sakramentu, jest fragmentem hymnu eucharystycznego "Verbum supernum" - "Słowo najwyższe" autorstwa św. Tomasza. On też napisał hymn "Sacris solemniis", którego fragment "Panis angelicus" - "Chleb anielski" stał się samodzielną pieśnią, wykonywaną przez najsłynniejszych, także współczesnych, śpiewaków operowych.

Zobacz także

2024-09-19, godz. 11:00 81 lat temu z niemieckiego oflagu w Dössel uciekło niemal 50 polskich żołnierzy 81 lat temu, w nocy z 19 na 20 września 1943 roku, z Oflagu VI B Dössel koło Warburga, podziemnym tunelem, uciekło 47 polskich żołnierzy. Większość z… » więcej 2024-09-19, godz. 09:00 85 lat temu zakończyła się bitwa o Kępę Oksywską w Gdyni 85 lat temu, 19 września 1939 roku, zakończyła się bitwa o Kępę Oksywską w Gdyni. Po kilkunastu dniach obrony w okrążeniu przed przeważającymi siłami… » więcej 2024-09-19, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 19 września » więcej 2024-09-18, godz. 11:00 IV edycja Nagrody im. Grażyny Langowskiej IPN ogłasza nabór zgłoszeń kandydatów do IV edycji Nagrody im. Grażyny Langowskiej w kategorii przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej – zgłoszenia… » więcej 2024-09-18, godz. 09:00 74 lata temu Polskie Radio po raz pierwszy nadało audycję Muzyka i Aktualności 74 lata temu - 18 września 1950 roku - Polskie Radio po raz pierwszy nadało audycję "Muzyka i Aktualności". Był to pierwszy w Polskim Radiu nowoczesny magazyn… » więcej 2024-09-18, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 18 września » więcej 2024-09-17, godz. 13:00 80 lat temu rozpoczęła się operacja Market Garden 80 lat temu, 17 września 1944 roku, rozpoczęła się operacja Market Garden przeprowadzona przez aliantów pod Arnhem w Holandii z udziałem polskich żołnierzy… » więcej 2024-09-17, godz. 12:00 85 lat temu utworzono konspiracyjną Tajną Organizację Wojskową 85 lat temu, 17 września 1939 roku, w dniu napaści Związku Sowieckiego na Polskę, w Stanisławowie utworzono Tajną Organizację Wojskową. Była to konspiracyjna… » więcej 2024-09-17, godz. 11:00 Dziś przypada Dzień Sybiraka 17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku - przypada Dzień Sybiraka. Został ustanowiony przez Sejm w 2013 roku, by oddać hołd wszystkim… » więcej 2024-09-17, godz. 10:00 85 lat temu doszło do napaści sowieckiej na Polskę 85 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »